Ochrona owocówOchrona warzywOgród

Zimowe zagrożenia w ogrodzie i na działce

Rate this post

Zima to czas, w którym rośliny przechodzą w stan spoczynku. Niestety, bardzo często zimowe zagrożenia w ogrodzie prowadzą do wielu nieodwracalnych szkód. Które z zimowych zagrożeń w ogrodzie są dla roślin szczególnie niebezpieczne? Jak im zapobiegać?

Zimowe zagrożenia w ogrodzie

Zima w ogrodzie to czas, w którym rośliny pozostają w stanie spoczynku. Jeśli w trakcie sezonu wegetacyjnego prawidłowo je pielęgnowaliśmy, a jeszcze w okresie jesieni w odpowiedni sposób zabezpieczyliśmy – wówczas będą one w stanie przetrwać niekorzystne warunki atmosferyczne w okresie zimowym.

zimowe zagrożenia w ogrodziefot.: Owned by the author
Do najpoważniejszych zimowych zagrożeń zimą zaliczyć możemy m.in. mróz, mroźny i wysuszający wiatr oraz wiosenne przymrozki.

Dlatego też grudzień to ostatni miesiąc, kiedy możemy jeszcze zabezpieczyć rośliny przed nadejściem zimy lub uzupełnić przygotowane wcześniej zabezpieczenie przed mrozem i innymi czynnikami zewnętrznymi. Zimowe zagrożenia w ogrodzie mogą bowiem w znaczny sposób zaszkodzić rosnącym w nim roślinom. Do najpoważniejszych zimowych zagrożeń zimą zaliczyć możemy m.in. mróz i powodowane przez niego uszkodzenia, mroźny i wysuszający wiatr oraz wiosenne przymrozki.

Zagrożenia w ogrodzie zimą – mróz

Mróz, zwłaszcza w czasie bezśnieżnych zim może spowodować znaczne straty w przydomowych ogrodach oraz na działkach. Największe straty mróz powoduje wśród młodych roślin, których system korzeniowy jest jeszcze słaby i nie w pełni rozwinięty. Zimowe zagrożenia zimą w ogrodzie spowodowane mrozem dotyczą również roślin, które w okresie jesieni były przesadzane. Wówczas ich system korzeniowy może zostać np. uszkodzony, a czasu na ich aklimatyzację jest zbyt mało.

zimowe zagrożenia w ogrodziefot.: Owned by the author
Mróz, zwłaszcza w czasie bezśnieżnych zim może spowodować znaczne straty w przydomowych ogrodach oraz na działkach.

Mróz jest groźny również dla roślin, które rosną na glebach podmokłych. Dlatego też ważne jest odpowiednie zabezpieczenie roślin przed skutkami mrozu. Stosuje się wówczas agrowłókninę lub kopczykowanie. Można również zabezpieczyć nadziemne części roślin liśćmi lub gałązkami igliwia.

Zimowe zagrożenia na działce dla drzew owocowych

Mróz powoduje znaczne zagrożenie dla drzew owocowych, zwłaszcza w czasie, kiedy są one wystawione na działanie promieni słonecznych podczas mroźnej, wyżowej aury. W takich właśnie warunkach tworzą się rany zgorzelinowe oraz liczne pęknięcia, które powodowane są niskimi temperaturami. Mogą one prowadzić do zahamowania wzrostu drzew, większej podatności na choroby, a nawet do ich całkowitego zamierania.

zimowe zagrożenia w ogrodziefot.: Owned by the author
Mróz powoduje znaczne zagrożenie dla drzew owocowych, kiedy są one wystawione na działanie promieni słonecznych podczas mroźnej, wyżowej aury.

W celu zapobiegania tego typu zagrożeniom w ogrodzie zimą przeprowadza się bielenie drzew owocowych. Optymalnym terminem bielenia pni jest grudzień, ewentualnie początek stycznia (w przypadku, kiedy pogoda uniemożliwia wykonanie zabiegu w grudniu). Szczególnie dokładnie pnie drzew owocowych należy zabezpieczyć od strony południowej i południowo-zachodniej.

Wiatr poważnym zagrożeniem w czasie zimy

Groźny dla roślin podczas zimy jest również mroźny wiatr, który ma działanie wysuszające. Najgroźniejsze są wiatry, które wieją z kierunków wschodnich i północnych. Wiatry są przyczyną nadmiernej transpiracji, co ogranicza procesy fotosyntezy. Silne wiatry powodują również utratę wody w okresie, w którym rośliny nie są w stanie jej uzupełnić. Skutkiem tego może być obumieranie gałęzi drzewek i krzewów owocowych.

zimowe zagrożenia w ogrodzie i na działcefot.: Owned by the author
Groźny dla roślin podczas zimy jest również mroźny wiatr, który ma działanie wysuszające.

Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzeń spowodowanych przez wiatr rośliny warto sadzić w miejscach, które są osłonięte od wiatru. Warto też od strony wschodniej oraz północnej posadzić żywopłot, który stanowić będzie naturalną osłonę przed szkodliwym wiatrem. Osłonę przed wiatrem zapewni również agrowłókninę, którą można okrywać rośliny.

Wiosenne przymrozki – straty w plonach 

Ogromne zagrożenie dla roślin niosą również przymrozki w okresie przedwiośnia i wiosny. W momencie, kiedy rośliny rozpoczynają okres wegetacji, mogą ulec przemrożeniu w wyniku pojawiających się przymrozków. W przypadku drzewek i krzewów owocowych znajdujących się w ogrodzie w okresie wiosennym uszkodzeniu ulegają najczęściej kwiaty. Prowadzi to do znacznych strat w późniejszych plonach.

zimowe zagrożenia w ogrodziefot.: Owned by the author
W przypadku drzewek i krzewów owocowych znajdujących się w ogrodzie w okresie wiosennym uszkodzeniu ulegają najczęściej kwiaty.

Niestety, najgroźniejsze dla roślin są przymrozki, które pojawiają się w warunkach bezśnieżnych zim. Wówczas szkody są znacznie większe. Pokrywa śnieżna stanowi bowiem warstwę izolacyjną dla systemu korzeniowego roślin ogrodowych. Zimowe zagrożenia w ogrodzie mogą więc w znacznym stopniu przyczynić się do ogromnych start objawiających się przede wszystkim spadkiem plonów oraz w skrajnych przypadkach zamieraniem części roślin lub całych roślin.

 Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)