OgródZ kalendarza ogrodnika

Znaczenie poplonów dla ogrodu warzywnego

5/5 - (6 votes)

Wielu z nas zastanawia się, jakie jest znaczenie poplonów dla ogrodu warzywnego. Zarówno w przydomowych ogrodach, jak i na działkach bardzo ważne jest utrzymanie gleby we właściwym stanie. Na stan podłoża wpływa wiele zabiegów agrotechnicznych. Zalicza się do nich m.in. nawożenie, eliminację chwastów, spulchnianie oraz właśnie wysiew poplonów.

Znaczenie poplonów dla ogrodu warzywnego  

Poplon to nic innego jak roślina uprawiana pomiędzy plonami głównymi. Znaczenie polonów dla ogrodu warzywnego jest ogromne. Zielony nawóz wysiewamy po zakończonych zbiorach w ogródkach warzywnych w celu poprawy żyzności gleby. Jego zadaniem jest także wzbogacenie jej w niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin składniki pokarmowe. Poplon zapewnia również podłożu ochronę przed nadmiernym wysuszeniem. Rośliny poplonowe w znacznym stopniu ograniczają także rozwój niepożądanych chwastów.

poplony w ogrodziefot.: Owned by the author
Zielony nawóz wysiewamy po zakończonych zbiorach w ogródkach warzywnych w celu poprawy żyzności gleby.

Poplony zwiększają również zdolność podłoża do gromadzenia wody, ponadto zmniejszają zasolenie podłoża. Znaczenie poplonu polega także na zwiększeniu aktywności mikrobiologicznej podłoża poprzez rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Poplony w ogrodzie wykazują działanie fitosanitarne. Powinniśmy pamiętać, że część roślin poplonowych ogranicza występowanie groźnych dla naszych upraw pędraków oraz drutowców, a także nicieni, które dość często spotykane są w podłożu. Większość poplonów jest roślinami miododajnymi, które stanowią pożytek dla pszczół.

Jakie rośliny nadają się na poplony w ogrodzie?

Wiemy już, jakie jest znaczenie poplonów w ogrodzie. Teraz warto dowiedzieć się, jakie rośliny najlepiej nadają się na poplony. Na nawozy zielone nadają się przede wszystkim rośliny motylkowe (inaczej bobowate), które szybko rosną i jednocześnie wzbogacają podłoże w cenne składniki odżywcze. To zasługa ich głębokiego systemu korzeniowego, który nie tylko spulchnia podłoże, ale również pobiera związki mineralne znajdujące się w jego głębszych warstwach. Do znakomitych roślin poplonowych zalicza się m.in. łubin żółty i niebieski, bobik, peluszkę, wykę oraz seradelę. Bardzo dobrze sprawdzi się również gorczyca oraz gryka i facelia błękitna.

znaczenie poplonów dla ogrodu warzywnego fot.: Owned by the author
Na nawozy zielone nadają się przede wszystkim rośliny motylkowe.

W przydomowych ogrodach oraz na działkach rośliny na zielony nawóz wysiewa się w terminie od lipca do sierpnia jako poplony letnie na głębokość od 0 do 4 cm. Znaczenie poplonów dla ogrodu warzywnego jest ogromne, a efekty możemy osiągnąć przy stosunkowo niewielkich nakładach pracy oraz minimalnych kosztach. Po wysianiu oraz przekopaniu poplonów nasza gleba otrzyma ogromną dawkę ważnych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin użytkowych pierwiastków, które powstaną przy rozkładzie masy zielonej.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)