Ochrona warzywOgród

Zwalczanie suchej zgnilizny wierzchołkowej na pomidorach

4.8/5 - (5 votes)

Sucha zgnilizna wierzchołkowa jest jedną z najczęściej spotykanych chorób fizjologicznych w uprawie pomidorów. Na czym polega zwalczanie suchej zgnilizny wierzchołkowej bez stosowania zabiegów chemicznych?

Mail od czytelniczki:

„Witam, moj pomidor choruje i jest to niewatpliwie sucha zgnilizna wierzcholkowa, on rosnie w duzej donicy i pewnie ma za malo wody i wapnia. Czy moge rozdrobnic zwykla krede do rysowania, taka dla dzieci, wymieszac z woda i spryskac krzak???? Mieszkam w NJ i jest upalne i wilgotne lato. Nie bylam jeszcze w sklepie ogrodniczym po pomoc, co radzicie???”

Zwalczanie suchej zgnilizny wierzchołkowej na pomidorach

Najczęściej w okresie letnim podczas upałów gleba może ulegać przesuszeniu. Nagłe zmiany związane z dostępem pomidorów do wody w połączeniu z niedostatecznym poborem wapnia prowadzą do rozwoju choroby, jaką jest sucha zgnilizna wierzchołkowa. Na czym zatem polega skuteczne zwalczanie suchej zgnilizny wierzchołkowej na pomidorach?

Również w przypadku uprawy pomidorów w doniczkach przyczyny wystąpienia choroby mogą być podobne. W tym przypadku wystąpienie suchej zgnilizny wierzchołkowej pomidora najprawdopodobniej spowodowane zostało przesuszeniem podłoża, zbyt wysoką wilgotnością powietrza lub zbyt dużym nasłonecznieniem. Aby nie dopuścić do rozwoju choroby, pomidory należy przede wszystkim regularnie nawadniać.

Nawadnianie i obrywanie dolnych liści połową sukcesu

W momencie wystąpienia suchej zgnilizny wierzchołkowej pomidor powinien być obficie podlewany, aby umożliwić roślinie transport wapnia z podłoża (w tym przypadku z doniczki). Niedobór wody powoduje bowiem zaburzenia związane z transportem składników pokarmowych, w tym m.in. niezbędnego do prawidłowego wzrostu i dojrzewania owoców wapnia. Ważne jest również regularne usuwanie dolnych liści (jeśli nie zostały wcześniej usunięte) – najlepiej do wysokości pierwszego dojrzewającego grona. Zmniejsza się tym samym konkurencja liści i owoców o wapń. Oprócz tego czynność ta zapewni lepszy dostęp światła do najniżej położonych gron i ich szybsze dojrzewanie. W jaki sposób można jeszcze zwalczać suchą zgniliznę wierzchołkową?

zwalczanie suchej zgnilizny wierzchołkowej pomidorówfot.: Owned by the author
Sucha zgnilizna wierzchołkowa jest jedną z najczęściej spotykanych chorób fizjologicznych w uprawie pomidorów.

Pomidorowi należy zapewnić właściwą wilgotność powietrza (w przypadku, gdy rośnie w pomieszczeniu zamkniętym lub w tunelu foliowym). W momencie dużego nasłonecznienia lub utrzymujących się wysokich temperatur pomidor powinien mieć zapewniony cień, aby zapobiegać nadmiernemu przesuszaniu podłoża. Po wykonaniu powyższych czynności rozwój choroby powinien zostać zahamowany, a kolejne grona (bez objawów choroby) powinny rozwijać się prawidłowo.

Stosowanie nawożenia wapniowego

W ostateczności warto zastosować również nawożenie wapniowe (najlepiej dolistnie, gdyż wapń jest wówczas znacznie szybciej przyswajalny przez rośliny). W tym celu można wykonać oprysk octanem wapnia, który można przygotować samodzielnie – jednym ze składników jest m.in. kreda ( oprysk ten dodatkowo zapewni ochronę m.in. przed chorobami grzybowymi). Można również skorzystać z gotowych naturalnych nawozów wapniowych.  Zwalczanie suchej zgnilizny wierzchołkowej pomidorów nie jest więc czynnością skomplikowaną.

Sucha zgnilizna wierzchołkowa to choroba fizjologiczna, dlatego też nie zostanie ona przeniesiona na sąsiednie rośliny (w odróżnieniu od chorób grzybowych, takich, jak np. szara pleśń czy zaraza ziemniaka).

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)