Znaczenie aksamitek w ogrodzie

Aksamitki należą do najpopularniejszych jednorocznych roślin astrowatych, które możemy spotkać w ogrodach. Na obszarze naszego kraju aksamitki przede wszystkim uprawiamy jako rośliny ozdobne kwitnące od czerwca aż do października. Jakie jest znaczenie aksamitek w ogrodzie?

Aksamitka w ogrodzie

Aksamitki to rośliny jednoroczne, które możemy uprawiać m.in. w ogrodach, na balkonach oraz na rabatach. Najczęściej uprawiane są jako rośliny ozdobne, ale nie tylko. Duże znaczenie aksamitek w ogrodzie sprawia, że stały się nieodłącznym elementem naszych działek.

znaczenie aksamitek w ogrodzie
W Polsce uprawiamy trzy podstawowe gatunki aksamitek: aksamitkę rozpierzchłą, wyniosłą oraz wąskolistną.

Są roślinami mało wymagającymi i niezwykle łatwymi w uprawie. Kwiaty aksamitki występują w kolorze żółtym, pomarańczowym oraz czerwono-brązowym. Dlaczego powinniśmy uprawiać je właśnie w ogrodach oraz na działkach?

Jak uprawiać aksamitki?

W Polsce uprawiamy trzy podstawowe gatunki aksamitek: aksamitkę rozpierzchłą, wyniosłą oraz wąskolistną. Rośliny uprawiamy głównie z rozsady, którą możemy przygotować samodzielnie już w marcu lub w kwietniu. Nasiona możemy wysiewać również bezpośrednio do gruntu po majowych przymrozkach (zimni ogrodnicy i zimna Zośka). Kwiaty aksamitki są niezwykle.

znaczenie aksamitek w ogrodzie
Aksamitki zaliczane są do roślin allelopatycznych.

Aksamitki najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, na glebach żyznych i przepuszczalnych. Są roślinami o umiarkowanych potrzebach wodnych. Mogą przetrwać pojawiające się okresie letnim krótkotrwałe susze.

Znaczenie aksamitek w ogrodzie

Aksamitki zaliczane są do roślin allelopatycznych. Jakie jest zatem znaczenie aksamitek w ogrodzie? Olejki eteryczne aksamitek znajdują zastosowanie właśnie w ogrodnictwie. Uprawiane w ogrodach warzywnych w bliskim sąsiedztwie warzyw korzeniowych zwalczają nicienie glebowe, które pasożytują na wielu gatunkach roślin uprawnych (m.in. w uprawie marchwi).

znaczenie aksamitek w ogrodzie
Aksamitki (inaczej śmierdziuchy) dzięki specyficznemu zapachowi odstraszają szkodliwe owady w ogrodzie.

Aksamitki (inaczej śmierdziuchy) dzięki specyficznemu zapachowi odstraszają szkodliwe owady w ogrodzie. Uprawiane w sąsiedztwie pomidorów oraz róż zmniejszają ryzyko pojawienia się mszyc. Ich zapach odstrasza nawet gryzonie. Ich obecność ogranicza również rozwój niepożądanych chwastów.

Korzyści z uprawy aksamitek w ogrodzie

Aksamitki są doskonałym przedplonem dla truskawek uprawianych w naszych przydomowych ogrodach i na działkach. Ponadto rośliny te skutecznie odstraszają mszyce oraz mrówki. Ich obecność wpływa negatywnie na obecność kretów w ogrodzie.

znaczenie aksamitek w ogrodzie
Aksamitki uprawiane w sąsiedztwie pomidorów oraz róż zmniejszają ryzyko pojawienia się mszyc.

Do ważnych korzyści związanych z obecnością aksamitek w ogrodzie możemy zaliczyć również ich właściwości przywabiające. Aksamitki przywabiają bowiem owady pożyteczne, w tym potrzebne w ogrodzie pszczoły. Dla owadów pożytecznych stanowią jednocześnie schronienie i „dają” im pokarm. Jaki są jeszcze inne znaczenia aksamitek w ogrodzie?

Znaczenie aksamitek – preparaty ekologiczne

W czasie, kiedy aksamitki kwitną – możemy wykorzystać je w celu przygotowania specjalnych preparatów ekologicznych, które mogą zastąpić chemiczne środki ochrony roślin. Z aksamitek możemy przygotować wywar, którym możemy zwalczać mszyce.

Wystarczy zebrać ok. 0,5 kg roślin, które kwitną i zalać je 5 l wody, a następnie odstawić na 24 godziny. Z aksamitek możemy przygotować również wywary, które będą doskonałą zaprawą zapobiegającą rozwojowi patogenów grzybowych.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
PINTEREST
PINTEREST
INSTAGRAM

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)