OgródUprawa warzyw

Znaczenie aksamitek w ogrodzie

5/5 - (2 votes)

Aksamitki należą do najpopularniejszych jednorocznych roślin astrowatych, które możemy spotkać w ogrodach. Na obszarze naszego kraju aksamitki przede wszystkim uprawiamy jako rośliny ozdobne kwitnące od czerwca aż do października. Jakie jest znaczenie aksamitek w ogrodzie?

Aksamitka w ogrodzie

Aksamitki to rośliny jednoroczne, które możemy uprawiać m.in. w ogrodach, na balkonach oraz na rabatach. Najczęściej uprawiane są jako rośliny ozdobne, ale nie tylko. Duże znaczenie aksamitek w ogrodzie sprawia, że stały się nieodłącznym elementem naszych działek.

znaczenie aksamitek w ogrodziefot.: Owned by the author
W Polsce uprawiamy trzy podstawowe gatunki aksamitek: aksamitkę rozpierzchłą, wyniosłą oraz wąskolistną.

Są roślinami mało wymagającymi i niezwykle łatwymi w uprawie. Kwiaty aksamitki występują w kolorze żółtym, pomarańczowym oraz czerwono-brązowym. Dlaczego powinniśmy uprawiać je właśnie w ogrodach oraz na działkach?

Jak uprawiać aksamitki?

W Polsce uprawiamy trzy podstawowe gatunki aksamitek: aksamitkę rozpierzchłą, wyniosłą oraz wąskolistną. Rośliny uprawiamy głównie z rozsady, którą możemy przygotować samodzielnie już w marcu lub w kwietniu. Nasiona możemy wysiewać również bezpośrednio do gruntu po majowych przymrozkach (zimni ogrodnicy i zimna Zośka). Kwiaty aksamitki są niezwykle.

znaczenie aksamitek w ogrodziefot.: Owned by the author
Aksamitki zaliczane są do roślin allelopatycznych.

Aksamitki najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, na glebach żyznych i przepuszczalnych. Są roślinami o umiarkowanych potrzebach wodnych. Mogą przetrwać pojawiające się okresie letnim krótkotrwałe susze.

Znaczenie aksamitek w ogrodzie

Aksamitki zaliczane są do roślin allelopatycznych. Jakie jest zatem znaczenie aksamitek w ogrodzie? Olejki eteryczne aksamitek znajdują zastosowanie właśnie w ogrodnictwie. Uprawiane w ogrodach warzywnych w bliskim sąsiedztwie warzyw korzeniowych zwalczają nicienie glebowe, które pasożytują na wielu gatunkach roślin uprawnych (m.in. w uprawie marchwi).

znaczenie aksamitek w ogrodziefot.: Owned by the author
Aksamitki (inaczej śmierdziuchy) dzięki specyficznemu zapachowi odstraszają szkodliwe owady w ogrodzie.

Aksamitki (inaczej śmierdziuchy) dzięki specyficznemu zapachowi odstraszają szkodliwe owady w ogrodzie. Uprawiane w sąsiedztwie pomidorów oraz róż zmniejszają ryzyko pojawienia się mszyc. Ich zapach odstrasza nawet gryzonie. Ich obecność ogranicza również rozwój niepożądanych chwastów.

Korzyści z uprawy aksamitek w ogrodzie

Aksamitki są doskonałym przedplonem dla truskawek uprawianych w naszych przydomowych ogrodach i na działkach. Ponadto rośliny te skutecznie odstraszają mszyce oraz mrówki. Ich obecność wpływa negatywnie na obecność kretów w ogrodzie.

znaczenie aksamitek w ogrodziefot.: Owned by the author
Aksamitki uprawiane w sąsiedztwie pomidorów oraz róż zmniejszają ryzyko pojawienia się mszyc.

Do ważnych korzyści związanych z obecnością aksamitek w ogrodzie możemy zaliczyć również ich właściwości przywabiające. Aksamitki przywabiają bowiem owady pożyteczne, w tym potrzebne w ogrodzie pszczoły. Dla owadów pożytecznych stanowią jednocześnie schronienie i „dają” im pokarm. Jaki są jeszcze inne znaczenia aksamitek w ogrodzie?

Znaczenie aksamitek – preparaty ekologiczne

W czasie, kiedy aksamitki kwitną – możemy wykorzystać je w celu przygotowania specjalnych preparatów ekologicznych, które mogą zastąpić chemiczne środki ochrony roślin. Z aksamitek możemy przygotować wywar, którym możemy zwalczać mszyce.

Wystarczy zebrać ok. 0,5 kg roślin, które kwitną i zalać je 5 l wody, a następnie odstawić na 24 godziny. Z aksamitek możemy przygotować również wywary, które będą doskonałą zaprawą zapobiegającą rozwojowi patogenów grzybowych.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)