Kochamy to, co naturalneŻycie w zgodzie z naturą

Życie w zgodzie z naturą – chwilowa moda, czy ostatnia deska ratunku?

Rate this post

Pomysł na życie w zgodzie z naturą staje się ostatnio coraz bardziej popularny. Moda ma jednak to do siebie, że często towarzyszy nam wyłącznie w teorii. W praktyce niewielu z nas żyje w zgodzie z naturą. Dlaczego?

Życie w zgodzie z naturą – chwilowa moda?

Fakt, że świadomie niszczymy naszą planetę jest niezaprzeczalny. Świadomie niszczymy jednak również własne zdrowie. Życie w zgodzie z naturą to ściema. Niewiedza? Lenistwo? Bezmyślność? Wygoda? Jaka jest Twoja wymówka?

Jak wyglądał Twój dzisiejszy dzień? Co jadłeś? Co robiłeś? O czym myślałeś? O czym nie myślałeś? Czego nie zrobiłeś? Czego nie zjadłeś? Podobnych pytań można zadawać wiele, jednak zwykle nie zadajemy ich wcale. Życie w zgodzie z naturą to moda. Każdy chce być „na topie”. Niewielu jednak zastanawia się nad sensem tego popularnego trendu. Dziś modna jest natura. Jutro moda się zmieni.

Życie w zgodzie z naturą zacznij od siebie

Zastanawiałeś się kiedyś jak wiele zależeć może od trybu życia, jaki prowadzisz? To, że nasza działalność w sposób bezpośredni (i negatywny) wpływa na planetę wie już każdy przedszkolak. Jedni się tym przejmą i zaczną faktycznie coś zmieniać, inni pójdą za modowym trendem – pokażą światu, że „aktywnie działają”, a potem przerzucą się na nową modę. Jeszcze inni przejmą się na chwilę i zaraz zapomną lub stwierdzą, że problem ich nie dotyczy. Będą również tacy, którzy stwierdzą, że może i by chcieli coś zmienić, ale w pojedynkę to i tak nie ma sensu, że sami nie wygrają przecież z ludzkością. Życie w zgodzie z naturą to małe kroczki, które stawiamy każdego dnia. To slow life. To nie tylko wielkie decyzje, które oklaskuje świat. To przede wszystkim maleńkie kroki, których nie widzi nikt.

Życie w zgodzie z naturą – muszę, czy chcę?

W całej tej eko-modzie bardzo często zapominamy o nas samych, o naszych bliskich, naszych dzieciach, rodzinach. Czym tak naprawdę jest życie w zgodzie z naturą? Nie jest to z pewnością lista reguł i zasad, których musimy przestrzegać. To wzorzec zachowań, którego powinniśmy chcieć przestrzegać. Człowiek ma to do siebie, że z trudem przychodzi mu wykonywanie tego, co musi. Zwykle znajdzie sobie setki wymówek i usprawiedliwień, aby tego nie wykonać. Dlaczego? Taka już nasza natura. Życia w zgodzie z naturą musimy chcieć – inaczej nic z tego nie wyjdzie.

love naturafot.: Owned by the author

Dlaczego ważne by chcieć życia w zgodzie z naturą?

Pamiętajmy o Ziemi – nie niszczmy jej swoimi działaniami. Ale pamiętajmy również o nas samych. Czy gdyby leżała przed Tobą trucizna (nie taka, która zabija na miejscu – ale taka, która zabija stopniowo) – zjadłbyś? Pójdźmy o krok dalej – czy z pełną świadomością dałbyś tę truciznę swoim dzieciom?

Odpowiedź jest prosta: NIE.

Dlaczego więc codziennie wrzucasz w siebie i swoich najbliższych kolejne porcje szkodliwego jedzenia? Większość dzisiejszych produktów „jedzeniem” jest już tylko z nazwy. Więcej w nich chemii i sztucznych dodatków, niż cennych właściwości potrzebnych Twojemu organizmowi. To samo tyczy się niestety również innych obszarów Twojego „życia” – kosmetyki, „lekarstwa”, środki do pielęgnacji domu…

Nikomu nie zależy na TWOIM zdrowiu

W dzisiejszych czasach każdy zapatrzony jest tylko na siebie. Postaw na świadomość! Jesteś pewien, że wielcy producenci dbają zatem właśnie o Ciebie? Że zależy im na tym byś był zdrowy? Dbają o własne portfele. Nie można zarobić miliardów na owocach, które popsują się w 3 dni – można je „troszkę ulepszyć” i wytrzymają 2 tygodnie. Małe, pokręcone marcheweczki kiepsko się prezentują – ale te leciutko ulepszone, długie i proste to co innego – od razu rośnie sprzedaż! Po co wyleczyć, jeśli można zarabiać lecząc? Takich przykładów można wymyślić miliony. Ale czy to aby na pewno wymysły? Myślisz, że nie ma w nich choć ziarnka prawdy? Myślisz, że to wszystko teorie spiskowe? Jeśli nie zadbasz o siebie sam, nie zrobi tego nikt za Ciebie. Życie w zgodzie z naturą to dobry krok naprzód. Dla siebie. Dla rodziny. Naucz swoje dzieci życia bliżej natury. Wspólnie czerpcie z tego siłę.

Zacznij od małych kroczków i żyj w zgodzie z naturą na co dzień

Zastanawiałeś się ostatnio nad szczęściem? Czy jesteś szczęśliwy? Kiedy ostatni raz wyłączyłeś komputer, facebooka, instagram, telefon i po prostu wyszedłeś podziwiać piękno przyrody? Kiedy ostatni raz wyłączyłeś swój umysł z „codzienności” by cieszyć się „teraźniejszością”? Stanąłeś kiedyś, by po prostu podziwiać piękny widok, czy zachód słońca – bez robienia mu zdjęć i szukania jak najlepszych kadrów? Kiedy ostatni raz zadbałeś o własne zdrowie – nie wtedy gdy boli, tak na zapas? Ile czasu poświęcasz swojej rodzinie? Podniósłbyś papier na ulicy? A gdyby leżał blisko Twojego domu? A gdyby leżał w Twoim domu? Czy potrafiłbyś „przetrwać” tydzień bez technologicznych udogodnień? No dobrze, wytrwałbyś jeden dzień?

Zdajesz sobie sprawę z tego jak wiele tracisz teraźniejszości dla nowoczesności?

To, że mieszkasz w mieście nie jest wymówką. Bliżej natury można być również w wielkich miastach. Wystarczy chcieć. Czy chcesz?

Żyj w zgodzie z naturą i samym sobą

Może zatem warto pomyśleć wreszcie o sobie? Jeśli sami nie zadbamy o siebie nikt za nas tego nie zrobi. Może warto zamienić wiedzę w świadomość, a wygodę i lenistwo w codzienną rutynę? A może okaże się, że trend życia w zgodzie z naturą „dla siebie”, pomoże Ci w zrozumieniu idei życia w zgodzie z naturą „dla natury”? Czy nie będzie to wielki krok naprzód dla całego świata? Wszystko przecież kiedyś zaczęło się od czyjegoś postanowienia.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Agnieszka Matuszewska

Zawsze staram się być jak najbliżej natury i to z niej czerpać siłę. Uwielbiam zwierzęta, kocham zieleń, wolną przestrzeń i kontakt z przyrodą. Jestem mgr Biotechnologii. Interesuję się zdrowym odżywianiem i medycyną naturalną. Zdając sobie sprawę z tego jak wygląda dzisiejszy przemysł, staram się wszystko (co jestem w stanie) przygotowywać sama, z naturalnych składników - od uprawy własnych warzyw począwszy, po wyrób wędlin, kosmetyków, środków czystości. Kocham gotować. Cały czas uczę się medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. W wolnych chwilach poszerzam również swoje umiejętności w tematyce rękodzieła i DIY. Prywatnie, jestem mamą dwóch cudownych, pełnych energii maluchów, w których chcę zaszczepić miłość do natury.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)