Ochrona warzywOgród

Zwalczanie przędziorków w ogrodzie

Rate this post

Przędziorki zaliczane są do groźnych szkodników atakujących uprawy. Mogą one atakować zarówno rośliny uprawne, drzewa i krzewy owocowe, jak również rośliny ozdobne. Na czym polega zwalczanie przędziorków? Jak skutecznie zwalczać przędziorki bez stosowania chemii?

 

Charakterystyka i zwalczanie przędziorków  

Przędziorki to roztocza z rodziny przędziorkowatych. Długość ich ciała wynosi od 0,4 do 1 mm. Ich ciało najczęściej jest czerwone lub żółtopomarańczowe. W Polsce w przydomowych ogrodach oraz na działkach najczęściej spotykany jest przędziorek chmielowiec, przędziorek szklarniowiec oraz przędziorek owocowiec. Poszczególne pokolenia przędziorka mogą występować w uprawach jednocześnie, dlatego też niejednokrotnie na roślinach spotkać można wszystkie stadia rozwojowe – zarówno jaja, larwy, jak również formy dorosłe szkodnika.

W Polsce w przydomowych ogrodach oraz na działkach najczęściej spotykany jest przędziorek chmielowiec, przędziorek szklarniowiec oraz przędziorek owocowiec.

Przędziorki zimują w postaci jaj o czerwonej barwie. Zimują również samice. Ogromna liczebność tego szkodnika oraz kilka pokoleń pojawiających się w ciągu roku znacznie utrudnia skuteczną walkę z nimi.  Na czym polega zwalczanie przędziorków w ogrodzie?

Warunki rozwoju szkodnika

Przędziorek najlepiej rozwija się w wysokich temperaturach oraz przy niskiej wilgotności powietrza. Sprzyjają mu również warunki panujące w uprawach znajdujących się pod osłonami – w szklarniach czy też w tunelach foliowych. Zwalczanie przędziorków ma ogromne znaczenie w przypadku utrzymania roślin w dobrej kondycji oraz w celu osiągnięcia wysokich plonów. W latach suchych i ciepłych przędziorki wydają nawet 5 pokoleń w sezonie wegetacyjnym. Przy wilgotności powyżej 90% rozwój przędziorków zostaje zahamowany. Zatrzymanie rozwoju następuje również w temperaturach poniżej 12°C oraz powyżej 40°C.

Objawy występowania przędziorków

Początkowo na górniej stronie liści pojawiają się drobne i jasne plamki, które z czasem zwiększają swoją powierzchnię. Wówczas blaszka liściowa staje się blada, a liście stopniowo zaczynają żółknąć. Przędziorki żerują na spodniej stronie liści, dlatego też początkowo mogą być niewidoczne gołym okiem. Jak skutecznie zwalczać przędziorki?

zwalczanie przędziorkówfot.: Owned by the author
Przeprowadzanie lustracji polegających na dokładnym sprawdzaniu poszczególnych liści zwiększa w początkowym etapie rozwoju szansę na eliminację przędziorka.

Tylko przeprowadzanie lustracji polegających na dokładnym sprawdzaniu poszczególnych liści zwiększa w początkowym etapie rozwoju szansę na jego eliminację. W dalszym etapie rozwoju szkodnika widocznym objawem są tworzące dość gęstą sieć pajęczynki, które pojawiają się wzdłuż nerwów po dolnej stronie blaszki liścia.

Szkodliwość przędziorków w ogrodzie

Najbardziej znanym gatunkiem przędziorków jest przędziorek chmielowiec. Zwalczanie przędziorków w ogrodzie jest niezwykle ważnym elementem ochrony roślin. Przędziorki atakują bowiem rośliny użytkowe (zarówno warzywa, jak również drzewa i krzewy owocowe). Bardzo często spotkać je można również na roślinach ozdobnych, np. na różach. Sprzyjają mu również warunki szklarniowe, gdzie atakuje w szczególności ogórki, paprykę oraz pomidory. Żerowanie przędziorków powoduje znaczne uszkodzenia przede wszystkim liści roślin. Jednocześnie powoduje to spadek ilości chlorofilu w liściach, przez co ograniczone zostają procesy fotosyntezy. Obniża się tym samym wielkość plonów oraz walory ozdobne roślin w przypadku żerowania szkodnika na kwiatach.

zwalczanie przędziorków fot.: Owned by the author
Przędziorki atakują m.in. rośliny użytkowe (zarówno warzywa, jak również drzewa i krzewy owocowe).

W przypadku masowego pojawu szkodnika liście zaczynają żółknąć, a następnie usychają i opadają. Roślin są również w znacznie większym stopniu podatne na groźne choroby. Mogą również przestać kwitnąć i wydawać owoce. Duże nasilenie przędziorków powoduje nawet całkowite zamieranie zaatakowanych roślin.

Jak zwalczać przędziorki w ogrodzie?

W przypadku zauważenia pierwszych niepokojących objawów związanych z obecnością przędziorka na liściach, od razu należy rozpocząć walkę ze szkodnikiem. Warto skorzystać z ekologicznych metod zwalczania przędziorków. Im wcześniej rozpoczniemy zwalczanie przędziorków, tym większa będzie szansa na osiągniecie sukcesu. Przy niewielkim nasileniu szkodnika zaatakowane liście wystarczy przemyć letnią wodą z płynem do mycia naczyń. Dodatkowo spodnią stronę liści można posmarować olejem roślinnym. Innym sposobem walki z przędziorkiem jest przygotowanie roztworu z wody i szarego mydła (1 l wody + 25 g mydła). Ważne jest, aby bardzo dokładnie pokryć przygotowaną cieczą poszczególne części zaatakowanej rośliny. Przy zwalczaniu przędziorków pomocne jest również stosowanie naturalnych wyciągów z czosnku, pokrzywy, mniszka oraz z łusek cebuli. W przypadku wystąpienia przędziorka w niedużym nasileniu można usuwać pojedyncze liście, na których żeruje szkodnik.

Naturalne metody zwalczania przędziorków w uprawach pod osłonami

Inaczej wygląda sprawa w przypadku zwalczania przędziorka pod osłonami. Wówczas warto zastosować metody biologiczne, które polegają na wprowadzeniu do obiektu dobroczynka szklarniowego – drapieżnego roztocza, który jest naturalnym wrogiem przędziorków. Z kolei w sadach warto skorzystać z pomocy dobroczynka gruszowca.

zwalczanie przędziorkówfot.: Owned by the author
W uprawach pod osłonami warto stosować metody biologiczne, które polegają m.in. na wprowadzeniu do obiektu dobroczynka szklarniowego

Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych (wysokiej wilgotności i temperaturze w przedziale od 15 do 30 °C) jeden dobroczynek potrafi zjeść nawet 5 postaci dorosłych przędziorka i aż 30 jaj szkodnika. Rozwój przędziorka można ograniczyć, regularnie wietrząc szklarnię.

Walka ze szkodnikiem po zakończonym sezonie

Jak zwalczać przędziorki po zakończonym sezonie? Ograniczenie liczebności szkodnika zapewni starannie przeprowadzona dezynfekcja obiektów szklarniowych oraz dokładne odkażenie narzędzi i skrzynek, które wykorzystane zostały do zbiorów. Przędziorki zimują bowiem w elementach konstrukcji obiektów szklarniowych lub tuneli foliowych oraz rzadziej w podłożu.

Przędziorki zimują w elementach konstrukcji obiektów szklarniowych lub tuneli foliowych.

Ważne jest również grabienie w okresie jesiennym pozostałych resztek roślinnych. Przędziorki zimują bowiem w postaci czerwonych jaj (przędziorek chmielowiec) lub pomarańczowych samic – m.in. w resztkach roślinnych. Pozostawienie resztek może spowodować masowy rozwój szkodnika już w kolejnym sezonie wegetacyjnym.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)