Rośliny doniczkoweRośliny w domu

Skrzydłokwiat – uprawa, pielęgnacja, wymagania, choroby, rozmnażanie

4.9/5 - (25 votes)

Bez wątpienia skrzydłokwiat należy do tych roślin domowych, które doskonale radzą sobie nawet w nieoptymalnych warunkach. Jego wymagania są minimalne, a pielęgnacja nie należy do skomplikowanych. Zadbany skrzydłokwiat kwitnie pięknie i z pewnością stanie się ozdobą każdego pomieszczenia. Skrzydłokwiat to jednak nie tylko walory dekoracyjne, ponieważ kwiat ten ma również zdolność oczyszczania powietrza z toksyn.

Skrzydłokwiat – roślina doniczkowa rodem z tropików

Spathiphyllum, czyli skrzydłokwiat to roślina doniczkowa, która pochodzi głównie z Ameryki Środkowej i Południowej. Ma piękne intensywnie zielone liście i duże śnieżnobiałe kwiaty o kształcie przypominający żagiel lub skrzydło (stąd nazwa). To właśnie dzięki atrakcyjnemu wyglądowi kwiatów i liści Spathiphyllum jest aż tak popularnym kwiatem doniczkowym. Zależnie od rodzaju, skrzydłokwiat może mieć wysokość od zaledwie 30 cm do nawet 2m. Również rozmiar jego liści i kwiatów różni się w różnych odmianach tej rośliny. Liście mogą mieć długość od 12 do 65 cm i szerokość od 3 do 25 cm, a kwiaty mogą mieć długość od 8 do nawet 30 cm. Dobrze zadbany skrzydłokwiat może osiągnąć bardzo duże rozmiary, dlatego warto wygospodarować dla niego wystarczającą ilość miejsca w mieszkaniu.

skrzydłokwiat wymaganiafot.: Owned by the author
Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z toksyn.

Dlaczego skrzydłokwiat powinien być w każdym domu?

Skrzydłokwiat często gości w domach ze względu na swoje walory dekoracyjne i łatwość uprawy. Warto jednak dodać, że jest to kwiat doniczkowy, który nie tylko pięknie się prezentuje, ale również oczyszcza powietrze. Roślina ta znana jest powszechnie jako doskonały pochłaniacz toksyn. Kwiaty i liście skrzydłokwiatu mogą wchłaniać groźne związki chemiczne, takie jak benzen, aceton, tlenek węgla, ksylen i formaldehyd. Właśnie dlatego doniczki warto postawić tam, gdzie domownicy przebywają najczęściej.

skrzydłokwiat w domufot.: Owned by the author
Zadbany skrzydłokwiat mocno się rozrasta i potrzebuje miejsca.

Wymagania skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o uprawę, jednak należy pamiętać, że środowiskiem naturalnym skrzydłokwiatu są tropiki, gdzie temperatury są wysokie, a wilgotność powietrza bardzo duża. Optymalna temperatura pomieszczenia to 18-22°C – w zimie nie powinna być ona niższa niż 16°C.

Spathiphyllum nie potrzebuje dużej ilości światła, a wręcz nie przepada za nadmiernym nasłonecznieniem, dlatego ta roślina doniczkowa doskonale sprawdzi się do uprawy w ciemniejszych częściach mieszkania (nie mylić z ciemnymi częściami mieszkania). Kwiat ten najlepiej będzie rósł na parapecie okna wschodniego lub zachodniego (wiosna-lato) oraz na parapecie okna południowego (jesień-zima).

Skrzydłokwiat – jak pielęgnować?

Kwiat ten posiada bardzo duże zielone liście, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Najlepiej systematycznie przecierać je zwilżoną w wodzie lub mleku szmatką, a będą pięknie się świecić, a ponadto wzrośnie ich zdolność do oczyszczania powietrza. Uschnięte liście i przekwitłe kwiatostany należy obcinać u nasady. Warto dodać, że skrzydłokwiat bardzo lubi zraszanie – w końcu pochodzi z tropikalnej dżungli, gdzie wilgotność powietrza jest bardzo wysoka. Zraszać można go nawet dwa – trzy razy dziennie i jest to nawet zalecane, ponieważ niska wilgotność powietrza może przyczynić się do zaprzestania kwitnienia i usychania końcówek liści.

Należy zadbać również o odpowiednie podlewanie i nawożenie skrzydłokwiatu. Jego ziemia powinna być ciągle wilgotna (nie mylić z mokrą ziemią), ponieważ nawet krótkie przesuszenie spowoduje, że liście skrzydłokwiatu zaczną opadać, a potem usychać. Roślinę podlewamy tak, by nadmiar wody wypłynął do podstawki, a po około 30 minutach wylewamy z podstawki wodę, która pozostała. W okresie silnego wzrostu rośliny, który zwykle przypada na wiosnę lub lato do wody warto dodać nawóz do roślin kwitnących.

skrzydłokwiat kwitnieniefot.: Owned by the author
Uschnięte, brązowe kwiaty i liście skrzydłokwiatu usuwamy przycinając u nasady.

Skrzydłokwiat – rozmnażanie, rozdzielanie i przesadzanie

Spathiphyllum przesadzamy na wiosnę. Właśnie w tym czasie należy sprawdzić stan bryły korzeniowej i ilość dostępnego w doniczce miejsca. Jeśli korzenie mają za mało miejsca, należy skrzydłokwiat przesadzić do szerszej doniczki. Przy przesadzaniu należy pamiętać o warstwie drenażu na spodzie, dzięki czemu ochronimy ziemię przed nadmiarem wilgoci. Skrzydłokwiat sadzimy w żyznej, próchniczej ziemi – roślina ta nie lubi ziemi zbitej i nieprzepuszczalnej. Dobra będzie tu np. mieszkanka ziemi kompostowej i substratu torfowego.

Spathiphyllum można rozmnożyć z nasion. Wysiewa się je w temp. 21°C na podłoże o dużej wilgotności. Znacznie łatwiejszym sposobem rozmnożenia skrzydłokwiatu jest jednak podział bryły korzeniowej, który ponadto bardzo pozytywnie wpływa również na kwitnięcie rośliny.

Skrzydłokwiat – kwitnienie. Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

skrzydłokwiat pielęgnacjafot.: Owned by the author
Zadbaj o swój skrzydłokwiat, a zakwitnie nawet zimą.

W warunkach domowych roślina ta kwitnie zwykle od początku lata do października, jednak jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki może zakwitnąć również w innych porach roku – nawet w zimie. Bardzo ważne jest, by podczas zraszania skrzydłokwiatu nie pryskać jego kwiatów – wówczas będą długo kwitły i będą cieszyć oko pięknym kolorem. Po przekwitnięciu należy usunąć pęd kwiatowy i odciąć go u nasady.

Spathiphyllum może nie kwitnąć z powodu nieodpowiedniego nasłonecznienia, a także z powodu zbyt małej wilgotności ziemi lub powietrza. Problemem może być także zbyt jałowe podłoże (może sprawdzić się nawóz do roślin kwitnących), a także wiek rośliny (starsze rośliny warto odmładzać przez podział bryły korzeniowej).

Dlaczego skrzydłokwiat ma żółte lub brązowe liście?

skrzydłokwiot chorujefot.: Owned by the author
Żółte lub brązowe liście skrzydłokwiatu? Sprawdź warunki hodowli!

Jeśli zauważymy, że liście skrzydłokwiatu żółkną może być to przyczyną nieprawidłowego podlewania, a konkretnie przelania rośliny. Skrzydłokwiat nie lubi nadmiaru wilgoci w podłożu (ziemia ma być wilgotna, ale nie mokra). Najlepszym czasem na jego podlewanie jest moment, gdy liście stają się lekko wiotkie i wyraźnie obniżają się. Stale wilgotna ziemia sprzyja gniciu korzeni. Objawia się między innymi w żółknięciu liści i przedwczesnym brązowieniu kwiatostanów. Ratunkiem dla takiej rośliny jest wyłącznie przesadzenie do nowej, suchej ziemi (po wcześniejszym odcięciu zgniłych i uszkodzonych korzeni).

Drugą prawdopodobną przyczyną żółknięcia liści skrzydłokwiatu jest zbyt intensywne nasłonecznienie. Skrzydłokwiat nie lubi silnego słońca i zdecydowanie bardziej toleruje miejsca półcieniste.

Brązowienie liści skrzydłokwiatu może być natomiast skutkiem zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu i braku zraszania. Może być to także skutek podlewania twardą wodą (lepiej sprawdzi się tu wówczas woda destylowana). Warto dodać, że ten kwiat doniczkowy nie przepada również za mrozem i przeciągiem, od których to liście również mogą brązowieć.

Uwaga – skrzydłokwiat jest trujący!

Skrzydłokwiat trujący? Niestety jest to prawda. Ze skrzydłokwiatem trzeba uważać, ponieważ zawiera szczawiany wapnia i alkaloidy, które mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt. Ugryzienie liścia lub kwiatu może skutkować podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej, a także przełyku i gardła. Jest to więc roślina doniczkowa, którą należy trzymać daleko od zasięgu małych dzieci i zwierząt domowych. Połknięcie liścia lub kwiatu skrzydłokwiatu może być jeszcze poważniejsze w skutkach. Może prowadzić między innymi do wymiotów, a w szczególnych wypadkach także do zaburzeń pracy serca.

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Agnieszka Matuszewska

Zawsze staram się być jak najbliżej natury i to z niej czerpać siłę. Uwielbiam zwierzęta, kocham zieleń, wolną przestrzeń i kontakt z przyrodą. Jestem mgr Biotechnologii. Interesuję się zdrowym odżywianiem i medycyną naturalną. Zdając sobie sprawę z tego jak wygląda dzisiejszy przemysł, staram się wszystko (co jestem w stanie) przygotowywać sama, z naturalnych składników - od uprawy własnych warzyw począwszy, po wyrób wędlin, kosmetyków, środków czystości. Kocham gotować. Cały czas uczę się medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. W wolnych chwilach poszerzam również swoje umiejętności w tematyce rękodzieła i DIY. Prywatnie, jestem mamą dwóch cudownych, pełnych energii maluchów, w których chcę zaszczepić miłość do natury.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)