Skrzydłokwiat – uprawa, pielęgnacja, wymagania, choroby, rozmnażanie

Bez wątpienia skrzydłokwiat należy do tych roślin domowych, które doskonale radzą sobie nawet w nieoptymalnych warunkach. Jego wymagania są minimalne, a pielęgnacja nie należy do skomplikowanych. Zadbany skrzydłokwiat kwitnie pięknie i z pewnością stanie się ozdobą każdego pomieszczenia. Skrzydłokwiat to jednak nie tylko walory dekoracyjne, ponieważ kwiat ten ma również zdolność oczyszczania powietrza z toksyn.

Skrzydłokwiat – roślina doniczkowa rodem z tropików

Spathiphyllum, czyli skrzydłokwiat to roślina doniczkowa, która pochodzi głównie z Ameryki Środkowej i Południowej. Ma piękne intensywnie zielone liście i duże śnieżnobiałe kwiaty o kształcie przypominający żagiel lub skrzydło (stąd nazwa). To właśnie dzięki atrakcyjnemu wyglądowi kwiatów i liści Spathiphyllum jest aż tak popularnym kwiatem doniczkowym. Zależnie od rodzaju, skrzydłokwiat może mieć wysokość od zaledwie 30 cm do nawet 2m. Również rozmiar jego liści i kwiatów różni się w różnych odmianach tej rośliny. Liście mogą mieć długość od 12 do 65 cm i szerokość od 3 do 25 cm, a kwiaty mogą mieć długość od 8 do nawet 30 cm. Dobrze zadbany skrzydłokwiat może osiągnąć bardzo duże rozmiary, dlatego warto wygospodarować dla niego wystarczającą ilość miejsca w mieszkaniu.

skrzydłokwiat wymagania
Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z toksyn.

Dlaczego skrzydłokwiat powinien być w każdym domu?

Skrzydłokwiat często gości w domach ze względu na swoje walory dekoracyjne i łatwość uprawy. Warto jednak dodać, że jest to kwiat doniczkowy, który nie tylko pięknie się prezentuje, ale również oczyszcza powietrze. Roślina ta znana jest powszechnie jako doskonały pochłaniacz toksyn. Kwiaty i liście skrzydłokwiatu mogą wchłaniać groźne związki chemiczne, takie jak benzen, aceton, tlenek węgla, ksylen i formaldehyd. Właśnie dlatego doniczki warto postawić tam, gdzie domownicy przebywają najczęściej.

skrzydłokwiat w domu
Zadbany skrzydłokwiat mocno się rozrasta i potrzebuje miejsca.

Wymagania skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiat nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o uprawę, jednak należy pamiętać, że środowiskiem naturalnym skrzydłokwiatu są tropiki, gdzie temperatury są wysokie, a wilgotność powietrza bardzo duża. Optymalna temperatura pomieszczenia to 18-22°C – w zimie nie powinna być ona niższa niż 16°C.

Spathiphyllum nie potrzebuje dużej ilości światła, a wręcz nie przepada za nadmiernym nasłonecznieniem, dlatego ta roślina doniczkowa doskonale sprawdzi się do uprawy w ciemniejszych częściach mieszkania (nie mylić z ciemnymi częściami mieszkania). Kwiat ten najlepiej będzie rósł na parapecie okna wschodniego lub zachodniego (wiosna-lato) oraz na parapecie okna południowego (jesień-zima).

Skrzydłokwiat – jak pielęgnować?

Kwiat ten posiada bardzo duże zielone liście, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Najlepiej systematycznie przecierać je zwilżoną w wodzie lub mleku szmatką, a będą pięknie się świecić, a ponadto wzrośnie ich zdolność do oczyszczania powietrza. Uschnięte liście i przekwitłe kwiatostany należy obcinać u nasady. Warto dodać, że skrzydłokwiat bardzo lubi zraszanie – w końcu pochodzi z tropikalnej dżungli, gdzie wilgotność powietrza jest bardzo wysoka. Zraszać można go nawet dwa – trzy razy dziennie i jest to nawet zalecane, ponieważ niska wilgotność powietrza może przyczynić się do zaprzestania kwitnienia i usychania końcówek liści.

Należy zadbać również o odpowiednie podlewanie i nawożenie skrzydłokwiatu. Jego ziemia powinna być ciągle wilgotna (nie mylić z mokrą ziemią), ponieważ nawet krótkie przesuszenie spowoduje, że liście skrzydłokwiatu zaczną opadać, a potem usychać. Roślinę podlewamy tak, by nadmiar wody wypłynął do podstawki, a po około 30 minutach wylewamy z podstawki wodę, która pozostała. W okresie silnego wzrostu rośliny, który zwykle przypada na wiosnę lub lato do wody warto dodać nawóz do roślin kwitnących.

skrzydłokwiat kwitnienie
Uschnięte, brązowe kwiaty i liście skrzydłokwiatu usuwamy przycinając u nasady.

Skrzydłokwiat – rozmnażanie, rozdzielanie i przesadzanie

Spathiphyllum przesadzamy na wiosnę. Właśnie w tym czasie należy sprawdzić stan bryły korzeniowej i ilość dostępnego w doniczce miejsca. Jeśli korzenie mają za mało miejsca, należy skrzydłokwiat przesadzić do szerszej doniczki. Przy przesadzaniu należy pamiętać o warstwie drenażu na spodzie, dzięki czemu ochronimy ziemię przed nadmiarem wilgoci. Skrzydłokwiat sadzimy w żyznej, próchniczej ziemi – roślina ta nie lubi ziemi zbitej i nieprzepuszczalnej. Dobra będzie tu np. mieszkanka ziemi kompostowej i substratu torfowego.

Spathiphyllum można rozmnożyć z nasion. Wysiewa się je w temp. 21°C na podłoże o dużej wilgotności. Znacznie łatwiejszym sposobem rozmnożenia skrzydłokwiatu jest jednak podział bryły korzeniowej, który ponadto bardzo pozytywnie wpływa również na kwitnięcie rośliny.

Skrzydłokwiat – kwitnienie. Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

skrzydłokwiat pielęgnacja
Zadbaj o swój skrzydłokwiat, a zakwitnie nawet zimą.

W warunkach domowych roślina ta kwitnie zwykle od początku lata do października, jednak jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki może zakwitnąć również w innych porach roku – nawet w zimie. Bardzo ważne jest, by podczas zraszania skrzydłokwiatu nie pryskać jego kwiatów – wówczas będą długo kwitły i będą cieszyć oko pięknym kolorem. Po przekwitnięciu należy usunąć pęd kwiatowy i odciąć go u nasady.

Spathiphyllum może nie kwitnąć z powodu nieodpowiedniego nasłonecznienia, a także z powodu zbyt małej wilgotności ziemi lub powietrza. Problemem może być także zbyt jałowe podłoże (może sprawdzić się nawóz do roślin kwitnących), a także wiek rośliny (starsze rośliny warto odmładzać przez podział bryły korzeniowej).

Dlaczego skrzydłokwiat ma żółte lub brązowe liście?

skrzydłokwiot choruje
Żółte lub brązowe liście skrzydłokwiatu? Sprawdź warunki hodowli!

Jeśli zauważymy, że liście skrzydłokwiatu żółkną może być to przyczyną nieprawidłowego podlewania, a konkretnie przelania rośliny. Skrzydłokwiat nie lubi nadmiaru wilgoci w podłożu (ziemia ma być wilgotna, ale nie mokra). Najlepszym czasem na jego podlewanie jest moment, gdy liście stają się lekko wiotkie i wyraźnie obniżają się. Stale wilgotna ziemia sprzyja gniciu korzeni. Objawia się między innymi w żółknięciu liści i przedwczesnym brązowieniu kwiatostanów. Ratunkiem dla takiej rośliny jest wyłącznie przesadzenie do nowej, suchej ziemi (po wcześniejszym odcięciu zgniłych i uszkodzonych korzeni).

Drugą prawdopodobną przyczyną żółknięcia liści skrzydłokwiatu jest zbyt intensywne nasłonecznienie. Skrzydłokwiat nie lubi silnego słońca i zdecydowanie bardziej toleruje miejsca półcieniste.

Brązowienie liści skrzydłokwiatu może być natomiast skutkiem zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu i braku zraszania. Może być to także skutek podlewania twardą wodą (lepiej sprawdzi się tu wówczas woda destylowana). Warto dodać, że ten kwiat doniczkowy nie przepada również za mrozem i przeciągiem, od których to liście również mogą brązowieć.

Uwaga – skrzydłokwiat jest trujący!

Skrzydłokwiat trujący? Niestety jest to prawda. Ze skrzydłokwiatem trzeba uważać, ponieważ zawiera szczawiany wapnia i alkaloidy, które mogą być szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt. Ugryzienie liścia lub kwiatu może skutkować podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej, a także przełyku i gardła. Jest to więc roślina doniczkowa, którą należy trzymać daleko od zasięgu małych dzieci i zwierząt domowych. Połknięcie liścia lub kwiatu skrzydłokwiatu może być jeszcze poważniejsze w skutkach. Może prowadzić między innymi do wymiotów, a w szczególnych wypadkach także do zaburzeń pracy serca.

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Agnieszka Matuszewska

Zawsze staram się być jak najbliżej natury i to z niej czerpać siłę. Uwielbiam zwierzęta, kocham zieleń, wolną przestrzeń i kontakt z przyrodą. Jestem mgr Biotechnologii. Interesuję się zdrowym odżywianiem i medycyną naturalną. Zdając sobie sprawę z tego jak wygląda dzisiejszy przemysł, staram się wszystko (co jestem w stanie) przygotowywać sama, z naturalnych składników - od uprawy własnych warzyw począwszy, po wyrób wędlin, kosmetyków, środków czystości. Kocham gotować. Cały czas uczę się medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. W wolnych chwilach poszerzam również swoje umiejętności w tematyce rękodzieła i DIY. Prywatnie, jestem mamą dwóch cudownych, pełnych energii maluchów, w których chcę zaszczepić miłość do natury.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)