Ogród

Cięcie żywopłotu

5/5 - (2 votes)

Cięcie żywopłotu jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, którego celem jest usunięcie niepotrzebnych pędów oraz pobudzenie roślin do wzrostu. Kiedy najlepiej przycinać żywopłot? Jakimi narzędziami wykonywać cięcie?

Funkcje żywopłotu

Żywopłot zarówno na działce i w ogrodzie, jak również przy domu spełnia wiele ważnych funkcji. Pełni on głównie funkcje ochronne, ozdobne i użytkowe. Funkcja ochronna żywopłotu polega na ochronie działki lub ogrodu przed przedostaniem się na niego niepożądanych gości. Funkcja ta związana jest również z ochroną upraw oraz drzew i krzewów owocowych przed wiatrem, hałasem oraz zanieczyszczeniami.

cięcie żywopłotu w ogrodzie fot.: Owned by the author

Z kolei funkcja ozdobna polega na utrzymaniu walorów estetycznych i dekoracyjnych w ogrodzie i w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Z kolei funkcja użytkowa żywopłotu związana jest z dostarczeniu pożytku pszczelego. Aby utrzymać go w odpowiedniej kondycji oraz aby mógł on spełniać wyżej wymienione funkcje, ważne jest systematyczne cięcie żywopłotu. Kiedy powinniśmy przycinać żywopłot?

Cięcie żywopłotu – kiedy przycinać?

Termin cięcia żywopłotu uzależniony jest m.in. od gatunku roślin, które go tworzą oraz od wieku. Najlepszym terminem cięcia żywopłotu jest wczesna wiosna. Pierwsze cięcie możemy wykonać już w momencie, kiedy minie ryzyko wystąpienia silniejszych przymrozków. Optymalnym terminem cięcia żywopłotu jest okres od marca do kwietnia. Rośliny przycinamy wówczas na wysokość 20-30 cm. Cięcie takie spowoduje silne zagęszczenie krzewów. Kolejne cięcie (przynajmniej jedno) polega na pozostawieniu kilkunastu centymetrów nowego przyrostu w zależności od tego, jaki żywopłot chcemy uzyskać. Możemy je przeprowadzić np. wczesnym latem.

Ostatnie cięcie żywopłotu

Niezwykle ważny jest ostatni termin cięcia roślin. Ostatnie cięcie żywopłotu z powodzeniem możemy przeprowadzić w sierpniu (najlepiej w pierwszej dekadzie miesiąca). Ważne jest, aby nowe przyrosty były w stanie zdrewnieć jeszcze przed zimą. W późniejszym okresie nie powinniśmy już wykonywać cięcia, ponieważ pobudzone do wzrostu pędy mogą przemarznąć zaraz po wystąpieniu pierwszych znacznych spadków temperatur.

przycinanie żywopłotu fot.: Owned by the author

W przypadku młodego żywopłotu z powodzeniem możemy go przycinać już bezpośrednio po posadzeniu, zarówno na wysokość, jak również po bokach. Cięcia takiego nie powinniśmy wykonywać na żywopłotach, które tworzone są z młodych iglaków.

Cięcie żywopłotu – czym przycinać?

Przed rozpoczęciem cięcia żywopłotu powinniśmy pamiętać, aby zabieg ten przeprowadzić odpowiednio naostrzonymi i sterylnymi narzędziami. Działania te zminimalizują ryzyko uszkodzeń pędów oraz zmniejszą szanse na porażenie roślin groźnymi chorobami. Do cięcia wykorzystać możemy sekator, nożyce ręczne oraz nożyce elektryczne. Sekator idealnie sprawdzi się w przypadku cięcia roślin zimozielonych oraz roślin kwitnących.

żywopłot fot.: Owned by the author

Nożycami ręcznymi możemy przycinać niskie żywopłoty, a nożycami elektrycznymi – żywopłoty z roślin zimozielonych drzew liściastych, iglaków, a także ligustru. Cięcie żywopłotu powinniśmy wykonywać w dni słoneczne i suche, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji wirusowych oraz bakteryjnych.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)