OgródUprawa warzyw

Uprawa buraków ćwikłowych w ogrodzie

Rate this post

Burak ćwikłowy jest warzywem, które powinno znaleźć się w każdym ogrodzie. Ceni się przede wszystkim właściwości lecznicze buraków ćwikłowych. Jak powinna wyglądać uprawa buraków ćwikłowych w ogrodzie? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Uprawa buraków ćwikłowych – wymagania glebowe

Burak ćwikłowy zaliczany jest do warzyw, które można uprawiać na każdym rodzaju gleby. Szczególnie jednak preferuje gleby piaszczysto-gliniaste o znacznej zawartości próchnicy. Uprawa buraków ćwikłowych powinna być prowadzona na glebach o odczynie obojętnym lub zasadowym.  Buraki ćwikłowe mają dobrze rozwinięty system korzeniowy, dlatego też zaliczane są do warzyw o umiarkowanych wymaganiach wodnych. Dobrze znoszą również krótkotrwałe okresy suszy.

Wymagania klimatyczne buraków ćwikłowych

Buraki ćwikłowe w warunkach naszego klimatu najlepiej rosną przy temperaturze od 15 do 18 °C. Jednak nawet przy wyższych temperaturach ich rozwój przebiega prawidłowo. Młode siewki buraków ćwikłowych wykazują wrażliwość na przymrozki. Również przymrozki w okresie zbiorów nie wpływają korzystnie na rośliny, które mogą wówczas gorzej się przechowywać.

uprawa buraków ćwikłowychfot.: Owned by the author
Ceni się przede wszystkim właściwości lecznicze buraków ćwikłowych.

Uprawę buraków ćwikłowych najlepiej zlokalizować na stanowisku słonecznym. Można je również uprawiać w półcieniu, gdzie plony mogą być równie zadowalające. Uprawa buraków ćwikłowych w gruncie przeciętnie trwa od 10 do 15 tygodni.

Buraki ćwikłowe – sąsiedztwo roślin

Buraki, podobnie jak większość gatunków warzyw wymaga odpowiedniego sąsiedztwa innych roślin. Buraki najlepiej uprawiać w bezpośrednim sąsiedztwie cebuli zwyczajnej, fasoli szparagowej, kopru, rzodkiewki, selera oraz ogórków gruntowych. Nie zaleca się uprawy buraków w sąsiedztwie fasoli tycznej, czosnku, szpinaku oraz ziemniaków. W roku uprawy jako przedplon pod uprawę buraka ćwikłowego możemy uprawiać sałatę lub kalarepę.

Siew buraków ćwikłowych  

Nasiona buraków ćwikłowych wysiewa się bezpośrednio do gruntu. Nasiona wysiewa się w odległości 20-30 cm w rzędzie na głębokość 1,5-3 cm. Na glebach ciężkich siew należy wykonać płycej, natomiast na glebach lekkich nasiona wysiewa się głębiej. W przypadku uprawy buraka ćwikłowego pod osłonami materiał siewny wysiewamy od połowy lutego do końca marca w odległości ok. 10 cm w rzędach.

uprawa buraków ćwikłowychfot.: Owned by the author
Nasiona buraków ćwikłowych wysiewa się bezpośrednio do gruntu.

Uprawa buraka ćwikłowego w gruncie wymaga nieco późniejszego siewu. Siew wykonujemy wówczas od połowy kwietnia w przypadku przeznaczenia roślin na spożycie wraz z liśćmi do czerwca – jeśli rośliny przeznaczamy na zimowe przechowywanie.

Nawożenie buraków ćwikłowych

Burak ćwikłowy ma silnie rozwinięty system korzeniowy, dlatego też w późniejszym okresie wegetacji rośliny mogą wykorzystywać składniki pokarmowe zawarte w głębszych warstwach profilu glebowego. W uprawie buraka ćwikłowego zwłaszcza w początkowych fazach rozwoju stosuje się nawożenie organiczne, wykorzystując w tym celu naturalne nawozy organiczne.

uprawa buraków ćwikłowychfot.: Owned by the author
W uprawie buraka ćwikłowego zwłaszcza w początkowych fazach rozwoju stosuje się nawożenie organiczne.

Do najczęściej stosowanych nawozów zaliczyć możemy m.in. kompost, obornik, nawozy zielone, nawozy humusowe lub mączki skalne. Nawozy te wpływają korzystnie m.in. na strukturę gleby, pobudzając tym samym jej życie biologiczne i dostarczając cennych składników pokarmowych.

Pielęgnacja buraków ćwikłowych

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie buraków ćwikłowych jest przerywka. Najlepiej wykonać ją w czasie, kiedy rośliny mają rozrośnięte 2-4 liście. Przerywkę najlepiej wykonywać w pochmurne dni, kiedy podłoże jest wilgotne. Uprawa buraków ćwikłowych wymaga regularnego odchwaszczania.

uprawa buraków ćwikłowych fot.: Owned by the author
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie buraków ćwikłowych jest przerywka.

Chwasty są szczególnie groźne dla buraków w początkowych fazach wzrostu. Wówczas mogą niemal całkowicie zagłuszyć uprawę. Eliminacja niepożądanych roślin zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób i ataku szkodników uprawy buraków.

Ściółkowanie i nawadnianie

Uprawiając buraki ćwikłowe możemy zastosować ściółkowanie, którego głównym zadaniem jest ochrona plantacji przed chwastami oraz utrzymanie właściwej wilgotności podłoża. Największe potrzeby wodne burak ćwikłowy wykazuje od momentu siewu do ukorzenienia się i wykształcenia 3 liści. W dalszym etapie rozwoju dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu rośliny są w stanie przetrwać okresowe susze.

Choroby i szkodniki upraw buraków

Buraki ćwikłowe są szczególnie podatne na chwościka buraka oraz mączniaka prawdziwego. Do szkodników najczęściej atakujących uprawy buraka zaliczyć możemy śmietkę ćwiklankę, mszycę burakową, pchełkę burakową, mątwika burakowego oraz szkodniki glebowe – rolnice, pędraki i drutowce. Zagrożenie mogą stanowić również gryzonie.

Ochrona biologiczna uprawy

Biologiczna ochrona buraka polega na stosowaniu zmianowania oraz uprawy współrzędnej. Ważne są również optymalne terminy siewu oraz odpowiednia rozstawa roślin. Duże znaczenie odgrywa również regularne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych – m.in. przerywki, regulacji zachwaszczenia oraz regularnego nawadniania.

Zbiór buraków ćwikłowych

Zbiór buraków ćwikłowych w zależności od przeznaczenia przeprowadza się w różnych terminach. Zbiór pęczkowy buraków ćwikłowych wykonuje się w czerwcu oraz w lipcu. Z kolei buraki przeznaczone do bezpośredniego spożycia najlepiej zbierać od lipca do sierpnia.

uprawa buraków ćwikłowychfot.: Owned by the author
Zbiór buraków ćwikłowych w zależności od przeznaczenia przeprowadza się w różnych terminach.

W momencie, kiedy buraki chcemy przeznaczyć do dłuższego przechowywania, wówczas najlepiej zebrać je w terminie od końca września do początku października – zanim pojawią się pierwsze przymrozki. Buraki ćwikłowe są bowiem wrażliwe na spadki temperatur.  

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)