OgródUprawa owoców

Zbiór aronii w ogrodzie

5/5 - (4 votes)

Aronia jest krzewem niezbyt często spotkanym w przydomowych ogrodach oraz na działkach m.in. za cierpki smak owoców. Krzew ten jednak idealnie nadaje się do uprawy amatorskiej chociażby ze względu na swoje właściwości oraz niewielkie wymagania klimatyczno-glebowe, a także wysoką odporność na choroby i szkodniki. Kiedy powinniśmy rozpocząć zbiór aronii w ogrodzie?

Zbór aronii w ogrodzie

Aronia stanowi cenne źródło substancji odżywczych, witamin oraz minerałów. Doceniana jest również za walory ozdobne. Już w maju na krzewach zaobserwować możemy drobne kwiaty koloru białego z lekkim różowym zabarwieniem. Kwiaty aronii najczęściej zebrane są po 20-30 w baldachogronach, kwitnąc nawet przez dwa tygodnie. Z kolei jesienią liście aronii zmieniają kolor na pomarańczowy lub ceglastoczerwony.

zbiór aronii fot.: Owned by the author
Aronia stanowi cenne źródło substancji odżywczych, witamin oraz minerałów.

Owoce aronii idealne nadają się na przetwory – soki, dżemy, konfitury oraz powidła. Można je również suszyć, by następnie przygotować z nich herbatę. Jaki jest odpowiedni termin na zbiór aronii w ogrodzie? Dojrzałe owoce aronii są koloru czarnego, najczęściej okrągłe lub lekko wydłużone.

Kiedy zbierać aronie w ogrodzie?

Na pytanie, kiedy zbierać aronie w ogrodzie, odpowiedzieć możemy sobie w dwojaki sposób. Termin zbioru owoców uzależniony jest zarówno od stopnia dojrzałości owoców, jak również od terminu, w którym posadzone zostały krzewy aronii. Jeśli chodzi o dojrzałość owoców, pierwszy zbiór aronii w ogrodzie możliwy jest już w drugiej połowie sierpnia – kiedy owoce stają się ciemnogranatowe lub czarne.

fot.: Owned by the author
Pierwszy zbiór aronii w ogrodzie możliwy jest już w drugiej połowie sierpnia.

Zbiór może być kontynuowany aż do połowy września. Ze zbiorem aronii warto jednak poczekać nieco dłużej, ponieważ owoce zebrane w późniejszym terminie będą słodsze i mniej cierpkie. Zbiór aronii możliwy jest już w drugim roku uprawy, jednak w okresie tym może on nie być jeszcze satysfakcjonujący. Większe zbiory aronii możliwe będą w trzecim oraz w czwartym roku uprawy krzewu.

Przechowywanie aronii po zbiorze

Bardzo dobrym sposobem na przechowywanie aronii jest chłodne miejsce w lodówce, gdzie owoce możemy pozostawić nawet na dwa tygodnie. Dzięki dużej zawartości garbników owoce nie psują się, zachowując przy tym świeżość. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie zamrożenie owoców aronii. W ten sposób owoce będziemy mogli wykorzystać również w ziemie.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)