Ochrona owocówOchrona warzywOgródUprawa owocówUprawa warzyw

Zastosowanie mączki bazaltowej w ogrodzie

5/5 - (3 votes)

Mączka bazaltowa jest naturalnym produktem, który powstał ze zmielonej skały bazaltowej. Jest niezwykle bogata w pierwiastki niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Zastosowanie mączki bazaltowej w ogrodzie jest wszechstronne. Do jakich celów możemy wykorzystać mączkę bazaltową w ogrodzie?

Zastosowanie mączki bazaltowej w ogrodzie

Mączka bazaltowa jest produktem powstałym w wyniku zmielenia skały bazaltowej, która z kolei powstała w wyniku zastygnięcia skały wulkanicznej. Ma odczyn lekko zasadowy i jest produktem naturalnym, dlatego może być z powodzeniem stosowana w uprawach ekologicznych. W swoim składzie zawiera ponad 40 różnych pierwiastków, z których najważniejszym jest tlenek krzemu (krzemionka), która stanowi aż 50% nawozu.

zastosowanie mączki fot.: Owned by the author
Mączka bazaltowa jest produktem powstałym w wyniku zmielenia skały bazaltowej.

Mączka bazaltowa w swoim składzie zawiera również tlenek glinu, który stanowi ok. 20% produktu oraz tlenek żelaza w ilości ok. 5-10%. W skład mączki bazaltowej wchodzą również cenne marko- i mikroelementy, a wśród nich m.in.: magnez, potas, sód, mangan, fosfor, siarka, miedź, bor, cynk oraz molibden. Zastosowanie mączki bazaltowej niesie ze sobą wiele korzyści dla naszego ogrodu.

Zastosowanie mączki w ogrodzie jako cennego nawozu

Bogaty skład mączki bazaltowej sprawia, że jest ona cennym nawozem uniwersalnym. Możemy ją wykorzystywać do nawożenia gleb, zwłaszcza tych mocno wyeksploatowanych oraz nieurodzajnych. Zastosowanie mączki bazaltowej jako nawozu polega na użyźnianiu gleby oraz poprawie jej struktury, a także wspomaganiu rozwoju pożytecznych mikroorganizmów. Mączka bazaltowa nie zawiera w swoim składzie azotu, dlatego z powodzeniem może być stosowana również jako nawóz jesienny. Ze względu na pH nie powinniśmy jednak stosować jej do nawożenia roślin kwasolubnych.

mączka zastosowanie fot.: Owned by the author
Zastosowanie mączki bazaltowej jako nawozu polega na użyźnianiu gleby oraz poprawie jej struktury.

Możemy nią nawozić zarówno warzywa, jak i drzewa oraz krzewy owocowe i ozdobne. Często mączka wykorzystywana jest w uprawach szklarniowych oraz do nawożenia roślin doniczkowych. Stosuje się ją poprzez posypanie wierzchniej warstwy podłoża, a następnie dokładne wymieszanie. Możemy ją również dodawać do innych naturalnych nawozów organicznych, zwłaszcza do obornika, kompostu oraz gnojówek – mączka doskonale uzupełnia nawozy organiczne. Jej stosowanie przyspiesza również proces kompostowania. Mączka może być również stosowana jako nawóz startowy dla młodych siewek. Ponadto możemy ją wykorzystać do piaskowania trawnika na glebach ciężkich.  

Mączka bazaltowa – zastosowanie do zwalczania szkodników

Oprócz zastosowania mączki bazaltowej w ogrodzie jako cennego nawozu możliwe jest również wykorzystanie jej do zwalczania szkodników roślin. Mączka bazaltowa jest doskonałym sposobem ochrony roślin przed mszycami. W okresie dużej presji ze strony szkodników opylanie roślin mączką bazaltową powinniśmy wykonywać raz na tydzień. Opylanie najlepiej przeprowadzać w godzinach porannych, kiedy liście są wilgotne od rosy, dzięki czemu mączka będzie lepiej przylegała do ich powierzchni.

mączka bazaltowa właściwości fot.: Owned by the author
Mączka bazaltowa jest doskonałym sposobem ochrony roślin przed szkodnikami.

Powinniśmy jednak pamiętać, by zabieg ten przeprowadzać w czasie, kiedy na roślinach nie ma pszczół. Zastosowanie mączki bazaltowej w ogrodzie wiąże się również z ochroną naszych upraw przed ślimakami. Obsypując dookoła grządki tworzymy barierę dla ślimaków, która utrudnia im poruszanie się. Warto również pamiętać, że mączka bazaltowa jest produktem bezpiecznym dla ludzi, który nie posiada okresu karencji, dlatego plony możemy zbierać i spożywać bezpośrednio po zbiorze i umyciu.

Zastosowanie mączki bazaltowej w ochronie roślin przed chorobami

Mączka bazaltowa w ogrodzie w znacznym stopniu ogranicza rozwój chorób grzybowych. W celu ochrony roślin przed chorobami grzybowymi wykonujemy ich opylanie, podobnie jak w przypadku ochrony przed szkodnikami. Zawarta w mączce krzemionka wzmacnia i uodparnia nasze rośliny, dzięki czemu może okazać się pomocna w zwalczaniu szarej pleśni, zarazy ziemniaczanej, a także mączniaka prawdziwego i rzekomego oraz wielu innych chorób grzybowych.

mączka bazaltowa w ogrodzie fot.: Owned by the author
Mączka doskonale uzupełnia nawozy organiczne.

Mączkę bazaltową możemy także stosować w celu zaprawiania nasion oraz cebulek roślin dwu- i wieloletnich. W tym celu powinniśmy obtoczyć je w mączce na kilka dni przed planowanym wysiewem. Dzięki temu mączka stanowiła będzie naturalną zaprawę nasienną. Mączka bazaltowa może być stosowana w ogrodzie przez cały rok.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)