OgródUprawa warzyw

Usytuowanie tunelu foliowego w ogrodzie

5/5 - (7 votes)

Tunel foliowy jest idealnym sposobem na przedłużenie okresu wegetacji roślin. W celu zapewnienia roślinom optymalnych warunków do wzrostu i rozwoju powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na usytuowanie tunelu foliowego w ogrodzie. Jak ustawić tunel foliowy?  

Usytuowanie tunelu foliowego w ogrodzie – wybór terenu

Tunele foliowe z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród ogrodników i działkowców. Stanowią idealny sposób na przedłużenie okresu wegetacji naszych upraw. Decydując się na budowę tunelu foliowego w ogrodzie lub na działce powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących jego lokalizacji. Jak ustawić tunel foliowy, by zapewnić jak najdłuższą żywotność konstrukcji i czerpać zyski w postaci wysokich plonów?

jak ustawić tunel foliowy fot.: Owned by the author
Tunele foliowe cieszą się coraz większą popularnością wśród ogrodników i działkowców.

Usytuowanie tunelu foliowego wiąże się z wyborem odpowiedniego terenu pod uprawę. Teren pod tunel foliowy powinien być równy, a w jego bliskim sąsiedztwie powinno znajdować się źródło wody. Podłoże w tunelu foliowym powinno być ciepłe i żyzne – najlepiej nawiezione jesienią obornikiem lub kompostem.  

Jak ustawić tunel foliowy – kierunki świata, dostęp do światła i wiatr  

Tunel foliowym powinniśmy usytuować w taki sposób, by uprawiane w nim rośliny miały jak największy dostęp do słońca. Pamiętajmy więc, by nasz tunel foliowy zawsze stawiać w miejscu nasłonecznionym. Ważne jest usytuowanie tunelu foliowego dłuższym bokiem wzdłuż linii północ-południe. Nie powinniśmy stawić tunelu foliowego w miejscach zacienionych – m.in. w pobliżu rzucającego na konstrukcję cienia przez budynki, ogrodzenia oraz wysokie drzewa. Jak ustawić tunel foliowy? Usytuowanie tunelu foliowego możliwe jest w pobliżu budynków od warunkiem, że rzucany przez nie cień nie pada bezpośrednio na konstrukcję.

lokalizacja tunelu foliowego fot.: Owned by the author
Nie stawiamy tunelu foliowego w miejscach zacienionych.

Na tunel foliowy powinniśmy wybierać takie miejsca, które nie są narażone na niekorzystny wpływ warunków pogodowych, m.in. na działanie wiatru. Stawianie tuneli foliowych np. na otwartej  przestrzeni zwiększy ich podatność na uszkodzenia, które może spowodować silny wiatr. Z kolei w przypadku ustawienia dwóch tuneli foliowych obok siebie powinniśmy zachować ok. 50-70 cm odstęp między konstrukcjami w celu zapewnienia im odpowiedniego wietrzenia oraz swobodnego przejścia między nimi.

Lokalizacja tunelu foliowego – wytyczne związane z usytuowaniem tunelu foliowego na działce

Warunki dotyczące wykorzystania tuneli foliowych na działkach określone zostały w Regulaminie Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Zgodnie z obowiązującym Regulaminem ROD tunele foliowe nie mogą przekraczać 20% całkowitej powierzchni działki i 3 m wysokości. Ponadto muszą być usytuowane w odległości nie mniejszej niż 1 m od granic sąsiednich działek, granicy ROD i dróg komunikacyjnych.

usytuowanie tunelu w ogrodzie fot.: Owned by the author
Na tunel foliowy powinniśmy wybierać miejsca, które nie są narażone na niekorzystny wpływ warunków pogodowych.

Tunele foliowe należą do konstrukcji lekkich, dlatego bez większych problemów możemy zmieniać ich lokalizację w ogrodzie lub na działce. Powinniśmy pamiętać, by tunel foliowy przestawiać co 1-2 lata w inne miejsce, by zapobiec nadmiernemu wyjałowieniu podłoża i jednocześnie zapobiec możliwości wystąpienia infekcji powodowanych przez znajdujące się w podłożu patogeny chorobotwórcze w kolejnym sezonie.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)