Ochrona warzywOgródUprawa warzyw

Jak zwiększyć plony upraw szklarniowych?

5/5 - (8 votes)

Uprawa roślin w szklarniach oraz w tunelach foliowych stwarza roślinom idealne warunki do wzrostu i rozwoju oraz umożliwia plonowanie na wysokim poziomie. Jak zwiększyć plony upraw szklarniowych? Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę podczas przygotowywania roślin do uprawy pod osłonami?

Jak zwiększyć plony upraw szklarniowych – rozmnażanie, rodzaj podłoża i nawożenie

Szczególnie ważne jest przygotowanie rozsady warzyw. Wysiew nasion w zależności od gatunku rozpoczynamy w lutym, a kończymy w kwietniu. Rośliny najczęściej wysiewamy do gotowego podłoża przeznaczonego do przygotowania rozsady lub do podłoża torfowego. Po kilku tygodniach gotowe sadzonki z powodzeniem możemy sadzić w szklarni lub w tunelu foliowym. Pod osłonami ważny jest rodzaj podłoża, które powinno być przepuszczalne i utrzymywać poziom pH właściwy dla danego gatunku.

jak zwiększyć plony upraw szklarniowych w ogrodziefot.: Owned by the author
Wysiew nasion w zależności od gatunku rozpoczynamy w lutym, a kończymy w kwietniu.

Jak zwiększyć plony upraw szklarniowych? Duże znaczenie odgrywa także nawożenie upraw szklarniowych. Nawozy organiczne z powodzeniem możemy mieszać z podłożem, a dawkę i rodzaj stosowanych nawozów uzależniamy od gatunku, jaki uprawiamy. Doskonale sprawdzi się obornik, kompost oraz mączka bazaltowa. Oprócz dostarczania roślinom podstawowych składników pokarmowych, do których należą azot, potas, fosfor oraz wapń, ważne jest także zaopatrzenie roślin w mikroelementy – m.in. w bor. Pierwiastek ten odgrywa ważną rolę w poprawie plonowania i jakości owoców pomidora. Mikroelementy uprawianym roślinom dostarczamy dolistnie.  

Zwiększanie plonów upraw szklarniowych – doświetlenie i nawadnianie

Jednym z ważniejszych czynników wpływających na wielkość i jakość plonów roślin uprawianych pod osłonami jest odpowiednie doświetlenie upraw. Konstrukcja powinna zostać usytuowana w miejscu słonecznym, najlepiej w kierunku wschód-zachód – w odległości minimum 1 m od granicy działki. Sam stelaż powinniśmy pomalować na kolor biały, który odbijał będzie promienie słoneczne, natomiast materiał pokryciowy powinien wyróżniać się jak największą przepuszczalnością świetlną.

jak zwiększyć plony pod osłonamifot.: Owned by the author
Tunel foliowy powinien zostać usytuowany w miejscu słonecznym, najlepiej w kierunku wschód-zachód.

Jak możemy jeszcze zwiększyć plony upraw szklarniowych? Bardzo ważne jest również systematyczne nawadnianie roślin pod osłonami. Podłoże pod osłonami ze względu na wyższe temperatury jest w zacznie większym stopniu narażone na wysychanie. Najkorzystniejszą opcją jest instalacja kropelkowego systemu nawadniania. Duże znaczenie ma także jakość wody, która powinna być miękka.

Jak zwiększyć plony upraw szklarniowych – zapylanie i ochrona przed chorobami i szkodnikami

W uprawach produkcyjnych do zapylania wykorzystywane są trzmiele. Z kolei w uprawach szklarniowych w przydomowych ogrodach oraz na działkach często stosujemy manualne zapylanie roślin. Polega ono na delikatnym potrząsaniu sadzonek i kwiatów podczas kwitnienia. Pomocny może okazać się również pędzelek, przy pomocy którego przenosi się pyłek z jednego kwiatu na drugi. Sposoby te są skuteczne zwłaszcza w uprawach pomidorów oraz papryki. W celu poprawy zawiązywania owoców stosować można również preparaty biologiczne.

kwitnienie pomidorów fot.: Owned by the author
W uprawach szklarniowych w przydomowych ogrodach oraz na działkach często stosujemy manualne zapylanie roślin.

Jak zwiększyć plony upraw szklarniowych? Rośliny uprawiane pod osłonami ze względu na wyższą wilgotność powietrza mogą być porażane przez sprawców groźnych chorób grzybowych – m.in. szarej pleśni. Aby temu zapobiec powinniśmy stosować naturalne preparaty i wyciągi roślinne, które możemy przygotować samodzielnie. Ważne jest również regularne wietrzenie tuneli poprzez otwieranie okien i drzwi. Duże znaczenie odgrywa także ochrona roślin przed szkodnikami. W tym przypadku warto skorzystać z tablic lepowych – na mączlika szklarniowego stosuje się żółte tablice, natomiast na wciornastki – niebieskie tablice. Pod osłony wprowadzać możemy także organizmy pożyteczne – m.in. dobroczynka szklarniowego lub dobrotnicę szklarniową.

 

 Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)