Rozsada warzyw od A do Z
Rozsada warzyw to rośliny, które zostały wyhodowane z nasion w specjalnie przygotowanych pojemnikach w odpowiednich warunkach. Jak wygląda przygotowanie rozsady krok po kroku? Na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę przygotowując rozsadę warzyw?
Co to jest rozsada warzyw?
Rozsada to rośliny, które wyhodowaliśmy z nasion w kontrolowanych warunkach. Po uzyskaniu odpowiedniego etapu dojrzałości przygotowana w specjalnych pojemnikach rozsada warzyw umieszczana jest w gruncie. rozsada warzyw przygotowywana jest przede wszystkim w celu uzyskania wcześniejszych plonów.
W warunkach domowych produkcję rozsady możemy rozpocząć już od połowy lutego na parapetach okiennych. Nasiona warzyw możemy wysiewać również w inspektach, tunelach foliowych lub w szklarniach. Rozsadę tworzymy przede wszystkim dla warzyw potrzebujących wysokich temperatur do wzrostu oraz warzyw, które wolno rosną po wschodach oraz mających długi okres kiełkowania.
Korzyści z domowej produkcji rozsady
Przygotowanie domowej rozsady warzyw wiąże się przede wszystkim z wcześniejszym zbiorem warzyw w porównaniu do terminu zbiorów w siewie bezpośrednim. Własna rozsada warzyw daje możliwość uprawy roślin, dla których okres wegetacyjny występujący w naszym kraju jest za krótki. Ważną korzyścią związaną z domową produkcją rozsady jest również znaczna oszczędność pieniędzy. Sprzedawana rozsada jest bowiem znacznie droższa, a oferta odmian gotowej rozsady warzyw jest znacznie mniejsza w porównaniu do wyboru samych nasion przeznaczonych do produkcji rozsady.
Nasiona jakich warzyw możemy uprawiać z rozsady?
Do warzyw, które uprawiamy z rozsady zaliczyć możemy m.in. pomidory, paprykę, selery oraz kapustę. Z kolei cukinie, ogórki, pory, sałatę, cebulę oraz dynie możemy uprawiać zarówno z rozsady, jak również wysiewając nasiona bezpośrednio do gruntu. W przypadku marchwi, pietruszki, rzodkiewki, fasoli, bobu czy też buraków ćwikłowych siew nasion przeprowadzamy bezpośrednio do gruntu.
Produkcję rozsady warzyw rozpoczynamy już w lutym. W połowie lutego możemy rozpocząć siew wczesnych odmian kapusty, sałaty, selera, pora, cebuli oraz kalafiora. Już w drugiej połowie marca powinniśmy rozpocząć uprawę warzyw ciepłolubnych z rozsady, do których należą m.in. pomidory oraz papryka. W późniejszym terminie powinniśmy rozpocząć produkcję rozsady ogórków oraz cukinii.
Rozsada warzyw – przygotowanie pojemników i podłoża
Najlepszym podłożem przeznaczonym pod przyszłą rozsadę warzyw jest mieszanina torfu z piaskiem. Dobrym rozwiązaniem jest również użycie gotowego podłoża do rozsady, które można zakupić w każdym sklepie ogrodniczym. Podłoże powinno być wolne od zanieczyszczeń oraz patogenów chorobotwórczych.
Rozsadę warzyw wyprodukowaną na właściwie dobranym podłożu wyróżnia dobrze rozwinięty system korzeniowy i część nadziemną. Do produkcji rozsady najlepiej nadają się pojedyncze doniczki oraz wielodoniczki. Ich zaletą jest możliwość łatwego przenoszenia oraz wielokrotnego użytkowania.
Wybór stanowiska
Przy produkcji rozsady ogromne znaczenie ma wybór stanowiska. Miejsce, w którym odbywać się będzie produkcja rozsady powinno być dobrze nasłonecznione. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniej temperatury potrzebnej do wschodów i dalszego rozwoju siewek.
Optymalna temperatura potrzebna do produkcji rozsady większości gatunków warzyw mieści się w przedziale od 18 do 24°C. Większość warzyw powinna rosnąć prawidłowo w warunkach domowych.
Nawadnianie po wysiewie nasion
Podłoże, na którym rozwijać się będą rośliny powinno być lekko wilgotne. Nie powinniśmy jednak podlewać go zbyt obficie, aby nie doprowadzić do wypłukania nasion czy też do zalania późniejszej rozsady. Musimy pamiętać, aby woda nie była zimna. Rozsada warzyw powinna być podlewana wodą o temperaturze pokojowej. Warto również pamiętać, aby po pojawieniu się pierwszych liści unikać ich zwilżania, ponieważ mogą one ulec poparzeniu przy docierającej do roślin dużej ilości promieni słonecznych.
Rozsada warzyw – pikowanie siewek
Pikowanie siewek to nic innego, jak kolejny etap ich rozmnażania. Głównym celem pikowania siewek jest dostarczenie roślinom odpowiednio dużej powierzchni potrzebnej do dalszego, prawidłowego wzrostu i rozwoju. Pikowanie warzyw zapewnia pojedynczym roślinom odpowiednie przekształcenie się w sadzonki, które w odpowiednim dla każdego gatunku terminie sadzi się na wybrane miejsce w ogrodzie.
Czynność ta zapewnia znacznie lepsze wykształcenie oraz wzmocnienie systemu korzeniowego przyszłym sadzonkom. Pikowanie wykonujemy najczęściej w okresie od 2 do 4 tygodni od momentu wysiewu nasion. Do pikowania możemy wykorzystać pojemniki jednorazowe (np. po jogurtach) lub pojemniki wielokrotnego użytku.
Hartowanie rozsady warzyw
Hartowanie rozsady zapewnia jej znacznie lepszą zdolność do adaptacji w naturalnych warunkach. Rośliny rosnące w warunkach pokojowych są zdecydowanie mniej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne (temperaturę, wiatr, suszę i opady). Hartowanie roślin polega na stopniowym ograniczaniu podlewania oraz obniżaniu temperatury dzięki wietrzeniu pomieszczeń. Pojemniki z roślinami powinniśmy wystawiać na zewnątrz, zwiększając stopniowo czas pozostawiania ich „na świeżym powietrzu”. Już po 1-2 tygodniach hartowania rozsada gotowa jest do umieszczenia w gruncie. Termin sadzenia rozsady do gruntu uzależniony jest od wymagań termicznych poszczególnych gatunków warzyw.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!