OgródPOLECANEUprawa owocówUprawa warzyw

Pierwsze kroki w ogrodzie

Rate this post

Założenie własnego ogrodu jest jedną z najprzyjemniejszych rzeczy, która oprócz relaksu daje nam wiele korzyści w postaci zdrowych, zawsze świeżych i dobrych jakościowo plonów. Najważniejsze są pierwsze kroki w ogrodzie, które pozwolą nam na przygotowanie własnego wymarzonego „kawałka ziemi”.

Jak wyglądają pierwsze kroki w ogrodzie?

Własny ogród jest atrakcyjną formą aktywnego wypoczynku, dając nam jednocześnie możliwość prowadzenia własnej uprawy warzyw i plantacji owoców pozbawionych niechcianej chemii oraz uprawy drzew owocowych. Odpowiednie przygotowanie ogrodu wymaga poświęcenia, czasu oraz pracy – jednak efekty z pewnością wynagrodzą nam trud pracy.

pierwsze kroki w ogrodzie fot.: Owned by the author
Pierwszym ważnym krokiem w ogrodzie jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod przyszłą uprawę.

Pierwsze kroki w ogrodzie polegają na starannym uporządkowaniu i odchwaszczeniu terenu oraz na przeprowadzeniu testu na zasobność gleby w składniki pokarmowe i określeniu jej pH. Po wykonaniu powyższych czynności powinniśmy rozpocząć ewentualne czynności związane z poprawą struktury i żyzności gleby oraz planowanie ogródka działkowego i dalsze prace pielęgnacyjne.

Pierwsze kroki w ogrodzie – wykonanie testu gleby

Struktura i zasobność gleby w składniki pokarmowe to podstawowe czynniki, które mają ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju i rozwoju roślin w ogrodzie. Pierwszym krokiem w ogrodzie jest odpowiednie przygotowanie podłoża pod przyszłą uprawę. Istotnym etapem jest wykonanie testu gleby w miejscu, w którym planujemy uprawiać rośliny.

pierwsze kroki w ogrodziefot.: Owned by the author
Jeśli gleba jest uboga w składniki pokarmowe, wówczas powinniśmy ją odpowiednio wzbogacić.

Wystarczy, że nabierzemy lekko wilgotną ziemię do rąk i spróbujemy uformować z niej kulę. Jeśli pobrana przez nas próbka ma zwartą strukturę i możemy ją w dowolny sposób formować – oznacza to, że jest zasobna w składniki pokarmowe potrzebne roślinom. Jeśli ziemia rozsypuje się w rękach – oznacza to, że jest jałowa i trzeba dostarczyć jej makro- i mikroelementy.

Sprawdzenie odczynu gleby

Kolejnym krokiem do właściwego przygotowania ogrodu jest określenie odczynu naszej gleby. Sprawdzamy go na podstawie zawartości wapnia w podłożu. Odczyn gleby możemy sprawdzić przy pomocy kwasomierza.

pierwsze kroki w ogrodzie fot.: Owned by the author
Optymalne pH niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju większości roślin uprawnych mieści się w przedziale od 5,5 do 7,5.

Optymalne pH niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju większości roślin uprawnych mieści się w przedziale od 5,5 do 7,5. W glebie o takim odczynie składniki pokarmowe są ławo dostępne dla korzeni roślin. Na glebach kwaśnych uprawiamy jedynie borówki oraz rośliny ozdobne takie jak wrzosy, magnolie czy też różaneczniki.

Przygotowanie gleby pod uprawę

Po dokładnym uporządkowaniu i odchwaszczeniu terenu oraz przeprowadzeniu testu gleby i sprawdzeniu jej odczynu rozpoczynamy właściwe prace związane z przygotowaniem podłoża pod przyszłe uprawy. Pierwsze kroki w ogrodzie stanowią klucz do sukcesu. Glebę dokładnie spulchniamy, dzięki czemu rozluźniamy jej strukturę, a następnie starannie przekopujemy.

przygotowanie glebyfot.: Owned by the author
Rośliny uprawiane w prawidłowo przygotowanej glebie są mniej podatne na choroby i szkodniki.

Jeśli gleba jest uboga w składniki pokarmowe, wówczas powinniśmy ją odpowiednio wzbogacić, stosując naturalne nawozy organiczne – poprzez przekopanie podłoża z dużą ilością kompostu z dodatkiem rozłożonego obornika. Rośliny uprawiane w prawidłowo przygotowanej glebie będą zdrowe i mniej podatne na groźne choroby oraz szkodniki.

Planowanie ogródka działkowego

Po uporządkowaniu i odchwaszczeniu terenu oraz ewentualnej poprawie właściwości gleby powinniśmy przygotować ramowy plan uprawy. Powinniśmy w nim wyznaczyć m.in. miejsca przeznaczone na uprawę poszczególnych gatunków warzyw, ewentualnie na szklarnię lub tunel foliowy. Warto również zastanowić się nad miejscem na nowe nasadzenia drzew i krzewów owocowych.

własny ogród fot.: Owned by the author
Bardzo ważne jest wcześniejsze odpowiednie rozplanowanie upraw.

Przy planowaniu rozstawienia poszczególnych upraw szczególną uwagę powinniśmy zwracać na wymagania klimatyczno-glebowe gatunków roślin, które zamierzamy uprawiać. Ważny jest m.in. wybór stanowiska (słoneczne, półcień, cień) oraz potrzeby wodne poszczególnych gatunków.  

Pierwsze kroki w ogrodzie – podstawowe zabiegi pielęgnacyjne

Warto zająć się również drzewami i krzewami owocowymi oraz zastanowić się nad ewentualnym zakupem młodych drzewek lub krzewów owocowych. Stare drzewa i krzewy owocowe często wymagają przeprowadzenia zabiegu cięcia. Stare, uschnięte gałęzie drzew lub pędy krzewów powinniśmy usunąć. Ważne jest także bielenie pni drzew owocowych. Eliminujemy także części roślin lub całe rośliny z wyraźnie widocznymi objawami chorobowymi.

pielęgnacja roślin fot.: Owned by the author
Stare drzewa i krzewy owocowe często wymagają przeprowadzenia zabiegu cięcia.

Ogródek dzięki wykonaniu powyższych czynności może stać się piękny i zadbany. Poza tym możemy czerpać z niego wiele korzyści w postaci świeżych warzyw oraz owoców pochodzących z własnej uprawy.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)