OgródZ kalendarza ogrodnika

Luty w ogrodzie i na działce

5/5 - (3 votes)

Luty w ogrodzie jest miesiącem, w którym należy rozpocząć przygotowania do zbliżającego się wielkimi krokami sezonu wegetacyjnego. Jakie prace w lutym w ogrodzie powinniśmy wykonać? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Luty w ogrodzie – na co zwrócić szczególną uwagę?

Luty jest jednym z najzimniejszych miesięcy w roku. W lutym dni stają się coraz dłuższe. Luty w ogrodzie jest miesiącem, w którym nie powinniśmy zapominać o ważnych pracach, które należy wówczas wykonać. W pierwszej kolejności należy sprawdzać stan pobielonych wcześniej drzew owocowych. Bardzo często pojawiające się w okresie zimowym opady mogą bowiem doprowadzić do zmycia wapna. Wówczas konieczne staje się ponowne wykonanie zabiegu bielenia pni drzew.

luty w ogrodziefot.: Owned by the author
W lutym w ogrodzie powinniśmy sprawdzać stan pobielonych wcześniej drzew owocowych.

W lutym w ogrodzie warto sprawdzić, w jakim stanie znajdują się przygotowane przez nas wcześniej zabezpieczenia przed zającami. W przypadku pojawienia się uszkodzeń warto je naprawić. Sprawdzamy również, czy gryzonie nie uszkodziły nasady pni drzewek owocowych.

Cięcie drzew i krzewów owocowych w ogrodzie

W lutym w ogrodzie warto przeprowadzić zabieg cięcia drzew i krzewów owocowych. Na początku przycinamy agrest, maliny oraz krzewy porzeczek. Cięcie drzew owocowych w lutym powinno być umiarkowane. Najlepiej rozpocząć je pod koniec miesiąca. Zabieg cięcia drzew owocowych najlepiej przeprowadzić w suche i ciepłe dni, kiedy temperatura powietrza jest wyższa niż -5 °C.

luty w ogrodziefot.: Owned by the author
W lutym w ogrodzie warto przeprowadzić zabieg cięcia drzew i krzewów owocowych.

W pierwszej kolejności możemy przycinać gatunki odporne na mróz, czyli jabłonie oraz grusze. Usuwamy m.in. gałęzie uschnięte, połamane oraz z objawami chorób. Wycinamy również pędy, które konkurują z przewodnikiem oraz wilki i odrosty. Eliminujemy także pędy, które zostały porażone przez szkodniki. W lutym w ogrodzie karczujemy również stare oraz chore drzewa i krzewy owocowe.

Lustracje drzew i krzewów owocowych w lutym

Ważnym elementem biologicznej ochrony roślin jest regularny monitoring drzew i krzewów owocowych. Luty w ogrodzie to miesiąc, w którym warto wykonać lustracje naszych drzew i krzewów owocowych pod kątem obecności szkodników i chorób, które mogą powodować znaczne straty w plonach w sezonie. W przypadku zaobserwowania szkodników zbierajmy i niszczmy formy zimujące na drzewach i krzewach. W przypadku zaobserwowania objawów chorób – porażone pędy lub gałęzie usuwamy.

luty w ogrodziefot.: Owned by the author
Luty w ogrodzie to miesiąc, w którym warto wykonać lustracje drzew i krzewów owocowych.

Jeżeli nie wykonaliśmy tej czynności w poprzednich miesiącach – wówczas w lutym usuwamy z drzew owocowych zeschnięte oraz zgniłe owoce oraz pozostałe na nich liście. Mogą one stanowić źródło infekcji w nadchodzącym sezonie wegetacyjnym.

Co robimy w lutym w ogrodzie warzywnym?

Luty to miesiąc, w którym możemy rozpocząć produkcję rozsady wczesnych odmian warzyw. W odpowiednio doświetlonym oraz ciepłym pomieszczeniu warto rozpocząć produkcję cebuli, marchwi, wczesnej sałaty, pora, selera oraz warzyw kapustnych.

luty w ogrodziefot.: Owned by the author
W lutym dni stają się coraz dłuższe.

Nasiona warzyw należy wysiewać do skrzynek, plastikowych pojemników (np. po jogurtach) lub doniczek. Do skrzynek możemy wysiać również bazylię oraz majeranek.

Ciecie winorośli w lutym w ogrodzie

Ciecie winorośli w naszych ogrodach najlepiej przeprowadzić już w okresie zimowego spoczynku krzewów – najlepiej pod koniec lutego lub na początku marca. Winorośli nie należy przycinać zbyt wcześnie, gdyż możemy w ten sposób doprowadzić do przemarznięcia pędów.

luty w ogrodziefot.: Owned by the author
Ciecie winorośli najlepiej przeprowadzić pod koniec lutego.

Winorośli nie przycina się w czasie silnych mrozów. Winorośli nie przycinamy również zbyt późno, ponieważ może to doprowadzić do znacznego osłabienia krzewów oraz zwiększenia ryzyka rozwoju chorób grzybowych.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)