Luty w ogrodzie i na działce

Luty w ogrodzie jest miesiącem, w którym należy rozpocząć przygotowania do zbliżającego się wielkimi krokami sezonu wegetacyjnego. Jakie prace w lutym w ogrodzie powinniśmy wykonać? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Luty w ogrodzie – na co zwrócić szczególną uwagę?

Luty jest jednym z najzimniejszych miesięcy w roku. W lutym dni stają się coraz dłuższe. Luty w ogrodzie jest miesiącem, w którym nie powinniśmy zapominać o ważnych pracach, które należy wówczas wykonać. W pierwszej kolejności należy sprawdzać stan pobielonych wcześniej drzew owocowych. Bardzo często pojawiające się w okresie zimowym opady mogą bowiem doprowadzić do zmycia wapna. Wówczas konieczne staje się ponowne wykonanie zabiegu bielenia pni drzew.

luty w ogrodzie
W lutym w ogrodzie powinniśmy sprawdzać stan pobielonych wcześniej drzew owocowych.

W lutym w ogrodzie warto sprawdzić, w jakim stanie znajdują się przygotowane przez nas wcześniej zabezpieczenia przed zającami. W przypadku pojawienia się uszkodzeń warto je naprawić. Sprawdzamy również, czy gryzonie nie uszkodziły nasady pni drzewek owocowych.

Cięcie drzew i krzewów owocowych w ogrodzie

W lutym w ogrodzie warto przeprowadzić zabieg cięcia drzew i krzewów owocowych. Na początku przycinamy agrest, maliny oraz krzewy porzeczek. Cięcie drzew owocowych w lutym powinno być umiarkowane. Najlepiej rozpocząć je pod koniec miesiąca. Zabieg cięcia drzew owocowych najlepiej przeprowadzić w suche i ciepłe dni, kiedy temperatura powietrza jest wyższa niż -5 °C.

luty w ogrodzie
W lutym w ogrodzie warto przeprowadzić zabieg cięcia drzew i krzewów owocowych.

W pierwszej kolejności możemy przycinać gatunki odporne na mróz, czyli jabłonie oraz grusze. Usuwamy m.in. gałęzie uschnięte, połamane oraz z objawami chorób. Wycinamy również pędy, które konkurują z przewodnikiem oraz wilki i odrosty. Eliminujemy także pędy, które zostały porażone przez szkodniki. W lutym w ogrodzie karczujemy również stare oraz chore drzewa i krzewy owocowe.

Lustracje drzew i krzewów owocowych w lutym

Ważnym elementem biologicznej ochrony roślin jest regularny monitoring drzew i krzewów owocowych. Luty w ogrodzie to miesiąc, w którym warto wykonać lustracje naszych drzew i krzewów owocowych pod kątem obecności szkodników i chorób, które mogą powodować znaczne straty w plonach w sezonie. W przypadku zaobserwowania szkodników zbierajmy i niszczmy formy zimujące na drzewach i krzewach. W przypadku zaobserwowania objawów chorób – porażone pędy lub gałęzie usuwamy.

luty w ogrodzie
Luty w ogrodzie to miesiąc, w którym warto wykonać lustracje drzew i krzewów owocowych.

Jeżeli nie wykonaliśmy tej czynności w poprzednich miesiącach – wówczas w lutym usuwamy z drzew owocowych zeschnięte oraz zgniłe owoce oraz pozostałe na nich liście. Mogą one stanowić źródło infekcji w nadchodzącym sezonie wegetacyjnym.

Co robimy w lutym w ogrodzie warzywnym?

Luty to miesiąc, w którym możemy rozpocząć produkcję rozsady wczesnych odmian warzyw. W odpowiednio doświetlonym oraz ciepłym pomieszczeniu warto rozpocząć produkcję cebuli, marchwi, wczesnej sałaty, pora, selera oraz warzyw kapustnych.

luty w ogrodzie
W lutym dni stają się coraz dłuższe.

Nasiona warzyw należy wysiewać do skrzynek, plastikowych pojemników (np. po jogurtach) lub doniczek. Do skrzynek możemy wysiać również bazylię oraz majeranek.

Ciecie winorośli w lutym w ogrodzie

Ciecie winorośli w naszych ogrodach najlepiej przeprowadzić już w okresie zimowego spoczynku krzewów – najlepiej pod koniec lutego lub na początku marca. Winorośli nie należy przycinać zbyt wcześnie, gdyż możemy w ten sposób doprowadzić do przemarznięcia pędów.

luty w ogrodzie
Ciecie winorośli najlepiej przeprowadzić pod koniec lutego.

Winorośli nie przycina się w czasie silnych mrozów. Winorośli nie przycinamy również zbyt późno, ponieważ może to doprowadzić do znacznego osłabienia krzewów oraz zwiększenia ryzyka rozwoju chorób grzybowych.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
PINTEREST
PINTEREST
INSTAGRAM

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)