OgródUprawa owoców

Drzewa owocowe w ogrodzie – dlaczego warto je mieć?

Rate this post

Nic nie zastąpi smaku oraz zapachu świeżych owoców zerwanych wprost z własnego przydomowego sadu. Owoce takie są o wiele zdrowsze oraz smaczniejsze. Drzewa owocowe w ogrodzie powinien posadzić każdy, komu zależy na dobrej jakości owoców oraz satysfakcji z własnej uprawy drzew owocowych.

Drzewa owocowe w ogrodzie – zdrowe owoce na talerzu

Własna uprawa drzew owocowych w ogrodzie daje wiele satysfakcji. Przede wszystkim dostarcza właścicielom przydomowych ogrodów oraz działek owoców, które są o wiele zdrowsze w porównaniu do tych kupowanych chociażby w marketach. Drzewa owocowe w ogrodzie można uprawiać bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin.

drzewa owocowe w ogrodziefot.: Owned by the author
Własna uprawa drzew owocowych w ogrodzie daje wiele satysfakcji.

Dzięki odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym (m.in. cięcia drzew) oraz wyborze odpowiedniego gatunku i odmiany można w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko wystąpienia groźnych chorób drzew owocowych bez stosowania zabiegów chemicznych. Własna uprawa owoców to możliwość wykorzystywania naturalnych środków ochrony roślin, m.in. wywarów i wyciągów roślinnych.

Własne owoce – niepowtarzalny smak

Własna uprawa owoców ma wiele zalet. Owoce zerwane z własnych drzew mają wyśmienity smak, któremu w żaden sposób nie dorówna smak owoców kupowanych w marketach. Owoce przeznaczone do sprzedaży zazwyczaj zrywane są w czasie, kiedy jeszcze nie dojrzały, dlatego też dojrzewają one najczęściej w magazynach sklepowych. Wówczas nie pobierają już substancji odżywczych z drzewa.

drzewa owocowe w ogrodziefot.: Owned by the author
Własna uprawa owoców ma wiele zalet.

W związku z powyższym owoce uzyskują dojrzałość spożywczą, która nie pozwala im uzyskać takiego smaku, jaki znamy z naszych ogrodów. Dotyczy to praktycznie wszystkich gatunków owoców, jakie możemy uprawiać w naszej strefie klimatycznej.

Własna uprawa drzew owocowych w ogrodzie – dodatkowa oszczędność

Posiadanie drzew owocowych w ogrodzie oprócz korzyści w postaci zdrowych i smacznych owoców mają jeszcze jedną ważną zaletę. Są nią niskie koszty związane z „wyprodukowaniem” własnych owoców. Oszczędności wynikają m.in. z zastępowania chemicznych środków ochrony roślin preparatami naturalnego pochodzenia, które możemy przygotować samodzielnie.

drzewa owocowe w ogrodziefot.: Owned by the author
Posiadanie drzew owocowych w ogrodzie daje korzyści w postaci zdrowych i smacznych owoców.

Oprócz tego własna uprawa owoców nie wymaga stosowania nawozów sztucznych. Podłoże można bowiem wzbogacić, stosując np. kompost lub obornik, który w prosty sposób można uzyskać w każdym ogrodzie.

Jakie drzewa owocowe warto posadzić?

Uzyskanie wysokich plonów z przydomowego sadu wymaga wiele czasu i poświęcenia, jednak możliwość zebrania własnych zdrowych i smacznych owoców z pewnością wynagrodzi nam czas i trud poświęcony na uprawę i pielęgnację naszych drzewek. Drzewa owocowe w ogrodzie powinny stanowić jego nieodzowny element.

drzewa owocowe w ogrodziefot.: Owned by the author
Owoce zerwane z własnych drzew mają wyśmienity smak.

Jakie drzewa owocowe najlepiej wybrać do naszego sadu? Nawet na niewielkiej powierzchni działki możemy posadzić kilka gatunków drzew owocowych. Wybieramy takie gatunki lub odmiany drzew, których owoce lubimy najbardziej. Przy zakupie drzew owocowych warto pamiętać o doborze odmian odpornych na choroby. Ważny jest również wybór odpowiedniej podkładki.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)