Nawożenie obornikiem – korzyści dla ogrodu
W celu stworzenia roślinom odpowiednich warunków do wzrostu i rozwoju należy dostarczyć glebie próchnicy. Nawożenie obornikiem, będącym naturalnym nawozem, stanowi doskonałe źródło niezbędnej w uprawie próchnicy.
Nawożenie obornikiem – właściwości nawozu
Obornik jest naturalnym nawozem organicznym zawierającym w swoim składzie związki, które często nie są dostępne w nawozach mineralnych. Coraz częściej stosowany jest on w przydomowych ogrodach. Jest źródłem cennych makro- oraz mikroelementów. Nawożenie obornikiem zapewnia uprawianym roślinom optymalne zaopatrzenie w azot, potas, fosfor oraz wapń, siarkę, bor, żelazo i magnez. W skład obornika wchodzą również substancje organiczne, do których należy m.in. słoma, które przekształcając się w próchnicę poprawiają strukturę podłoża. Zatem obornik, który zostanie rozłożony i wymieszany z glebą (najlepiej na głębokości od 10 do 20 cm) wpływa na proces powstawania próchnicy. Stosowanie obornika wymaga sporych nakładów pracy, jednak jego obecność zapewni nam wysokie oraz dobre jakościowo i zdrowe plony.
Ponadto stosowanie obornika spowoduje odkwaszenie gleby oraz przyciągnie pożyteczne dżdżownice. Nawożenie podłoża obornikiem zapewni rozwój pożytecznych mikroorganizmów, które dzięki inicjacji procesów chemicznych zapewnią optymalne wykorzystanie składników mineralnych, które zawiera. Obornik stosować można nie tylko pod uprawę warzyw i owoców, lecz również pod rośliny ozdobne.
Skład i rodzaje obornika
Obornik jest nawozem zawierającym w swoim składzie ok. 40% suchej masy organicznej. Oprócz tego w jego składzie znajdują się makro- oraz mikroelementy potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju uprawianych roślin. Skład obornika ściśle wiąże się z jego pochodzeniem oraz z wiekiem zwierząt.
Obornik jest nawozem zawierającym w swoim składzie ok. 40% suchej masy organicznej.
Wyróżnia się kilka rodzajów obornika ze względu na jego pochodzenie:
– obornik bydlęcy – stosuje się go przede wszystkim na gleby piaszczyste. Zawiera znaczne ilości azotu i potasu.
– obornik świński – jest szczególnie zasobny w azot i fosfor. Nadaje się na stanowiska piaszczyste, zawłaszcza pod rośliny, które wytwarzają dużo zielonej masy.
– obornik koński – najczęściej stosuje się go na glebach ciężkich oraz lekkich. Zawiera szczególnie dużo potasu.
– obornik kurzy – wykorzystywany jest jako dodatek do nawozów. Cechuje go duża zawartość azotu, potasu i fosforu. Zbyt duże dawki mogą spowodować przenawożenie upraw. Może być również składnikiem pryzm kompostowych.
W przypadku upraw ogrodniczych najczęściej stosuje się nawożenie obornikiem bydlęcym lub świńskim.
Stosowanie i przechowywanie obornika
Nawozy naturalne, w tym obornik stosuje się równomiernie na całej powierzchni przeznaczanej pod uprawę. Jednorazowe nawożenie obornikiem wystarcza na 2-3 lata. Przez ten okres następuje całkowity rozkład obornika w podłożu. W pierwszym roku uprawy rośliny są w stanie wykorzystać z obornika nawet 60% składników. W drugim roku wykorzystują ok. 30% składników, a w trzecim roku – 10%. W czwartym roku roślina wykorzystuje niewielkie ilości obornika – maksymalnie do 5% dostępnych składników pokarmowych. W przypadku gleb ciężkich obornik należy wymieszać z podłożem na głębokość od 10 do 15 cm. Z kolei na glebach lekkich zaleca się wymieszanie go z podłożem na głębokość od 16 do 20 cm.
Obornik można stosować zarówno w formie świeżej, jak również przekompostowanej. Obornik dostępny jest również w postaci suszonej lub granulowanej. Obornik, który został przekompostowany stosuje się wiosną oraz jesienią. Obornika świeżego nie wolno podawać przed siewem oraz przed sadzeniem roślin. W przypadku planowanego siewu w okresie wiosennym ten rodzaj obornika stosuje się jesienią. Obornik suszony lub granulowany stosuje się w dowolnym terminie (również w okresie wegetacji roślin). Obornik powinien być przykryty lub wymieszany z glebą najpóźniej w dniu następnym od momentu przywiezienia na ogród. Pozostawienie go na dłuższy czas bez wymieszania z podłożem prowadzi do znacznych strat azotu, dlatego też należy jak najszybciej wymieszać go z glebą.
Terminy i dawki nawożenia obornikiem
Obornik stosuje się w okresie od 1 marca do 30 listopada. Nawożenie obornikiem przeprowadza się najczęściej jesienią. Nawożenie z wykorzystaniem obornika (nie licząc obornika granulowanego i suszonego) nie jest zalecane wiosną, gdyż może wówczas wpłynąć niekorzystnie na rozwój niektórych gatunków uprawianych roślin. Nie należy stosować nawozów naturalnych, w tym obornika na glebach, które zostały zalane wodą. Oprócz tego nie stosuje się go na powierzchniach pokrytych warstwą śniegu oraz takich, które są zamarznięte do głębokości 30 cm.
W przypadku uprawy warzyw zaleca się nawożenie obornikiem w dawce od 20 do 40 kg/10 m2 (średnio 30 kg/10 m2). Większą ilość obornika stosuje się na glebach lekkich, a mniejszą – na glebach ciężkich. W pierwszym roku po zastosowaniu obornika bardzo dobrze rosną warzywa kapustne oraz pomidory. Z kolei w drugim roku po oborniku – rzepowate oraz pomidory.
Oprócz obornika znakomitym naturalnym nawozem organicznym jest kompost, który powstaje przede wszystkim z resztek roślinnych pochodzących z ogrodu oraz z resztek z gospodarstwa domowego.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!