OgródUprawa warzyw

Uprawa szpinaku w ogrodzie

Rate this post

Szpinak jest warzywem niezwykle łatwym w uprawie, bardzo często spotykanym w przydomowych ogrodach oraz na działkach. Jak wygląda uprawa szpinaku w ogrodzie? Kiedy powinniśmy przeprowadzać zbiór szpinaku? Na co zwrócić szczególną uwagę przy uprawie szpinaku?

Wartości odżywcze szpinaku

Szpinak jest cenionym warzywem z rodziny Szarłatowatych. Część jadalną rośliny stanowią liście. Szpinak jest niezwykle bogatym źródłem witamin (B1, B2, B6, C i PP) oraz soli mineralnych. Liście szpinaku są również cennym źródłem żelaza i fosforu oraz jodu i miedzi. Szpinak wykazuje działanie antynowotworowe oraz oksydacyjne. Zawiera jednak dość znaczne ilości szczawianów, które mają niekorzystny wpływ na nasz organizm. Możemy je jednak neutralizować poprzez dodawanie do szpinaku składników zasobnych w wapń. Jak wygląda uprawa szpinaku w ogrodzie?

Uprawa szpinaku – wymagania klimatyczne

Szpinak zaliczany jest do roślin, które najlepiej rosną podczas wilgotnych, chłodnych miesięcy wiosennych i jesiennych obfitujących w opady deszczu. W miesiącach letnich – w warunkach długiego dnia przy wysokiej temperaturze powietrza (przy temperaturach powyżej 20°C) oraz przy utrzymującej się suszy szpinak tworzy rozetki liści oraz pędy kwiatowe.  

fot.: Owned by the author
Szpinak jest rośliną odporną na mróz.

Szpinak kiełkuje już przy temperaturze ok. 2° C – już po 4-7 dniach, jeśli podłoże jest dostatecznie wilgotne. Optymalna temperatura niezbędna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju szpinaku mieści się w przedziale od 15 do 18°C. Szpinak jest rośliną odporną na mróz. Wytrzymuje spadki temperatur do nawet -7°C.

Wymagania glebowe szpinaku

Szpinak ma dość wysokie wymagania glebowe. Uprawa szpinaku najlepiej udaje się na glebach żyznych, piaszczysto-gliniastych, które są zasobne w próchnicę. Szpinak wymaga gleb o umiarkowanej wilgotności, których odczyn zbliżony jest do obojętnego. Odpowiednia wilgotność gleby wpływa korzystnie na wielkość i jakość uzyskiwanych plonów. Na wilgotnych glebach szpinak tworzy bowiem duże i soczyste liście, natomiast w czasie suszy jego liście są małe i szybko więdną.

Sąsiedztwo roślin w uprawie szpinaku

Szpinak, podobnie jak pozostałe gatunki warzyw toleruje sąsiedztwo niektórych gatunków roślin, jednak pewne gatunki mają na niego negatywy wpływ. Szpinak najlepiej uprawiać w bezpośrednim sąsiedztwie fasoli, ziemniaków, kapusty, ogórków, marchwi, kalarepy, rzodkiewki, rabarbaru, pomidorów oraz selera.

uprawa szpinakufot.: Owned by the author
W uprawie szpinaku bardzo ważne jest odpowiednie sąsiedztwo roślin.

Uprawa szpinaku udaje się również w bezpośrednim sąsiedztwie truskawek. Z kolei burak ćwikłowy oraz cebula są złym sąsiedztwem dla szpinaku.

Siew szpinaku

Siew szpinaku przeprowadzamy w trzech terminach:

1.            Siew wczesnowiosenny – kiedy tylko odmarznie podłoże, jednak nie później niż do 15 kwietnia. Zbiór przeprowadzamy do połowy maja.

2.            Przełom lipca i sierpnia – zbiór szpinaku wysianego w tym terminie przeprowadzamy na przełomie września i października.

3.            Przełom sierpnia i września – w przypadku, kiedy jesień jest ciepła, siew szpinaku możemy przeprowadzić w jeszcze późniejszym terminie. Zbiór przyprowadzamy w kwietniu lub w maju następnego roku.

uprawa szpinakufot.: Owned by the author
Siew szpinaku możliwy jest w kilku terminach.

Siew szpinaku wykonuje się na głębokość ok. 2 cm, przy zachowaniu ok. 20 centymetrowego odstępu między rzędami. Z kolei odstęp między roślinami w rzędzie powinien wynosić ok 5-7 cm. Gęsty siew szpinaku uniemożliwia rozwój chwastów.

Uprawa szpinaku – nawożenie organiczne

Szpinak bardzo dobrze reaguje na stosowane w ogrodzie nawożenie organiczne. Rośliny szpinaku powinniśmy uprawiać na danym stanowisku w drugim roku po zastosowaniu obornika.

uprawa szpinakufot.: Owned by the author
Szpinak bardzo dobrze reaguje na stosowane w ogrodzie nawożenie organiczne.

Z kolei przed siewem możemy zastosować naturalny nawóz organicznykompost. W uprawie szpinaku wykorzystać możemy również nawozy zielone (zwłaszcza rośliny motylkowe) oraz nawozy humusowe.

Nawadnianie i regulacja zachwaszczenia

Niedobór wody ma niekorzystny wpływ na uprawę szpinaku. Dlatego też zwłaszcza przy utrzymujących się niewielkich sumach opadów powinniśmy regularnie podlewać uprawę.

uprawa szpinakufot.: Owned by the author
Niedobór wody ma niekorzystny wpływ na uprawę szpinaku.

Systematyczne nawadnianie uprawy szpinaku wpływa korzystnie na wytworzenie dużej masy soczystych i smacznych liści oraz opóźnia rozwój pędów kwiatostanowych. Bardzo ważne jest również systematyczne odchwaszczanie gleby oraz spulchnianie podłoża.

Zbiór szpinaku

Zbiór szpinaku przeprowadzamy po ok. 6-8 tygodniach od momentu siewu. Zbieramy rośliny z wykształconymi 6-7 liśćmi. Szpinak powinniśmy zbierać we wczesnych godzinach porannych albo wieczornych.

uprawa szpinakufot.: Owned by the author
Zbiór szpinaku przeprowadzamy po ok. 6-8 tygodniach.

Nie powinniśmy zbierać szpinaku w słońcu, ponieważ liście będą wówczas szybko więdły. Zebrany szpinak powinniśmy od razu zamrozić lub spożyć.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)