OgródZ kalendarza ogrodnika

Styczeń w ogrodzie

5/5 - (3 votes)

Styczeń zaliczany jest do jednego z najzimniejszych miesięcy w roku. Styczeń w ogrodzie to czas, w którym odpoczywamy od codziennych prac w przydomowych ogrodach oraz na działkach. Na co warto zwrócić uwagę w styczniu w ogrodzie?

Styczeń w ogrodzie – bielenie drzew owocowych

Styczeń w ogrodach i na działkach jest okresem zimowego spoczynku roślin. Jeszcze na początku miesiąca można jeszcze wykonać zabieg bielenia pni drzew owocowych. Początek stycznia jest bowiem ostatecznym terminem wykonania zabiegu bielenia pni drzew– jeśli czynność ta z różnych przyczyn nie została wykonana w grudniu. Bielenie drzew w styczniu w ogrodzie zapobiega powstawaniu uszkodzeniom mrozowym kory, ranom zgorzelinowym oraz groźnym dla drzew owocowych pęknięciom pni. Styczeń w ogrodzie jest więc miesiącem, w którym warto zadbać o drzewa i krzewy.

styczeń w ogrodziefot.: Owned by the author
Początek stycznia jest ostatecznym terminem wykonania zabiegu bielenia pni drzew.

Warto pamiętać, aby południową i południowo-zachodnią część pni drzew pobielić nieco wyżej. Styczeń w ogrodzie to czas regularnego sprawdzania stanu drzew po wykonanym zabiegu bielenia. Jeśli wapno zostało zmyte przez opady, wówczas koniecznie zabieg trzeba powtórzyć. Bielenie zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu pni drzew owocowych podczas słonecznej i mroźnej aury.

Zabezpieczanie drzew przed zającami i gryzoniami

W styczniu w ogrodzie warto również sprawdzać stan zimowych okryć roślin. W przypadku wystąpienia uszkodzeń zabezpieczenia należy w odpowiedni sposób poprawić. Sprawdzamy m.in. przygotowane wcześniej kopce oraz agrowłókninę, którą owijaliśmy rośliny. W momencie, kiedy drzewa nie zostały odpowiednio zabezpieczone przed zającami i gryzoniami jeszcze w grudniu, wówczas trzeba to zrobić właśnie w styczniu.

styczeń w ogrodziefot.: Owned by the author
W styczniu w ogrodzie warto również sprawdzać stan zimowych okryć roślin.

Pnie można osłaniać słomą, kartonem lub po prostu kupić gotowe osłony w sklepie.Pień należy otoczyć materiałem, który należy przywiązać do drzewa za pomocą sznurka. Opaski zakłada się na wysokość do 80 cm.

Styczniowe lustracje w ogrodzie

W okresie zimowego spoczynku warto przeprowadzać regularne lustracje drzew i krzewów owocowych pod kątem obecności szkodników. Styczeń w ogrodzie jest miesiącem, w którym zaobserwować można m.in. jaja przędziorka owocowca, które przyjmują kulisty kształt i czerwony kolor.

styczeń w ogrodziefot.: Owned by the author
W styczniu warto przeprowadzać regularne lustracje drzew i krzewów owocowych pod kątem obecności szkodników. 

W momencie zaobserwowania jaj szkodników należy je jak najszybciej usunąć. Również w przypadku obecności na drzewach zeschniętych owoców oraz liści należy je usunąć, gdyż mogą stać się źródłem infekcji w okresie wiosennym.

Cięcie krzewów owocowych

W styczniu w ogrodzie można usuwać również chore krzewy oraz drzewa. Styczeń na działce to czas, w którym warto przygotować się do zimowego cięcia drzew. Dlatego też zaleca się rozpocząć prace związane z przygotowywaniem narzędzi do cięcia. Już pod koniec stycznia można rozpocząć zabieg cięcia odmian krzewów owocowych, które są najbardziej odporne na mróz.

fot.: Owned by the author
W styczniu w ogrodzie można usuwać również chore krzewy oraz drzewa. 

W tym terminie ciąć można m.in. agrest oraz czerwone porzeczki. Styczeń w ogrodzie to miesiąc, w którym warto również przeprowadzić cięcie winorośli

Planowanie wiosennego siewu

W styczniu w ogrodzie możemy zaplanować miejsce, w którym już na wiosnę posadzimy poszczególne gatunki warzyw. Warto również uwzględnić płodozmian. Trzeba przy tym pamiętać, których roślin nie można sadzić po sobie,a także jakie sąsiedztwo tolerują poszczególne gatunki warzyw, a sąsiedztwa jakich roślin należy bezwzględnie unikać. Możemy również sprawdzić ilość nasion, jakie posiadamy w domu i zastanowić się nad ich uzupełnieniem.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)