OgródZ kalendarza ogrodnika

Trawnik zimą w ogrodzie

5/5 - (1 vote)

Zima w ogrodzie to czas, w którym tylko pozornie nie ma pracy. W momencie, kiedy temperatura powietrza spada poniżej 0 °C, a krajobrazy zaczynają się zabielać, warto wówczas pomyśleć o naszych trawnikach. Trawnik zimą również wymaga wykonywania pewnych prac. Na czym powinna polegać pielęgnacja trawnika zimą?

Wpływ pokrywy śnieżnej na trawnik zimą

Śnieg w niewielkich ilościach może wpływać korzystnie na rośliny w zimowym okresie, stanowiąc dla nich warstwę izolacyjną przed mrozem. Trawnik zimą przykryty niewielką warstwą lekkiego śniegu zdecydowanie lepiej znosi spadki temperatur w porównaniu do trawnika, który pozostaje bez pokrywy śnieżnej – zwłaszcza w okresie mroźnych zim. Niestety, zbyt intensywne opady śniegu mogą wpływać negatywnie na nasz trawnik. Zbyt gruba warstwa śniegu w znacznym stopniu może ograniczyć źdźbłom dostęp do tlenu.

trawnik zimąfot.: Owned by the author
Zbyt intensywne opady śniegu mogą wpływać negatywnie na nasz trawnik. 

Z kolei w okresie wiosennym podłoże pod zalegającą warstwą śniegu znacznie dłużej rozmarza, przez co trawnik w późniejszym okresie rozpoczyna swój wzrost. Groźna dla naszych trawników jest również skorupa lodowa, która tworzy się w momencie, kiedy po krótkotrwałym okresie odwilży napływa arktyczne powietrze. Wówczas przy znacznym promieniowaniu słonecznym temperatura powietrza ponownie spada poniżej 0 °C. Właśnie wtedy pod taką warstwą może rozwinąć się groźna choroba grzybowa, jaką jest pleśń śniegowa.

Dlaczego nie należy zrzucać śniegu na trawnik w zimie w ogrodzie?

Bardzo często podczas zimowych wizyt w przydomowych ogrodach oraz na działkach zastanawiamy się, co zrobić z nadmiarem śniegu. Pierwsza myśl,jaka przychodzi nam do głowy to odśnieżenie ścieżek i zrzucenie nadmiaru śniegu spoza nich właśnie na trawnik. Czy jest to odpowiednie postępowanie? Otóż nie. W trakcie odśnieżania ścieżek należy unikać zrzucania śniegu na trawnik zimą.

trawnik zimą fot.: Owned by the author
Zbyt duże i ciężkie warstwy śniegu mają niekorzystny wpływ na trawnik.

Zbyt duże i ciężkie warstwy śniegu mają bowiem niekorzystny wpływ na trawnik. Prowadzą one do ugniatania oraz łamania źdźbeł trawy pod wpływem znacznego ciężaru śniegu. Oprócz tego duże ilości śniegu w ogrodzie przyczyniają się do rozwoju chorób grzybowych. Dlatego też nadmiar śniegu w przydomowych ogrodach czy też na działkach należy składować jak najdalej od naszego trawnika.

Jak postępować z trawnikiem zimą?

Pielęgnacja trawnika zimą powinna opierać się przede wszystkim na jego ochronie. Dlatego też w zimie w ogrodzie należy unikać chodzenia po trawniku. Nie ma znaczenia czy trawnik znajduje się pod warstwą śniegu, czy też jest zamarznięty lub odmarznięty. Trawa zimą jest szczególnie wrażliwa na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne – w tym właśnie na chodzenie po nim.

trawnik zimąfot.: Owned by the author
Trawa zimą jest szczególnie wrażliwa na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Mogące pojawić się uszkodzenia mechaniczne spowodują, że część źdźbeł zostanie złamana, a wiosenna wegetacja w ogóle się nie pojawi. Wówczas w zamian zobaczymy tylko puste przestrzenie.

Pleśń śniegowa szczególnie groźna dla trawnika

Pleśń śniegowa jest groźną chorobą grzybową. Pojawia się w momencie, kiedy przez dłuższy czas na trawniku zalega śnieg. Pleśń śniegowa rozwija się pod warstwą śniegu, w czasie roztopów. Rozwojowi tej groźnej choroby grzybowej sprzyja: wyższa temperatura oraz duża wilgotność. Do najważniejszych objawów związanych z rozwojem choroby zaliczyć można białą pleśń, którą można zaobserwować na źdźbłach trawy.

trawnik zimą fot.: Owned by the author
Pleśń śniegowa rozwija się pod warstwą śniegu, w czasie roztopów. 

Na trawnikach pojawiają się szare plamy obumarłych źdźbeł trawy. Ich średnica mieści się najczęściej w przedziale od 15 do 20 cm. Trawnik zimą, który uległ uszkodzeniu – bardzo trudno odrasta. Dlatego też konieczne jest jego dosiewanie lub zakładanie od podstaw nowego.

Zapobieganie rozwojowi pleśni śniegowej na trawniku

Warto już w okresie jesieni pomyśleć o tym, aby w odpowiedni sposób przygotować nasz trawnik do zbliżającej się zimy. Możemy w ten sposób zapobiec rozwojowi groźnych chorób grzybowych, m.in. pleśni śniegowej. Warto więc już w okresie jesieni równomiernie skosić trawnik oraz dokładnie zgrabić znajdujące się na nim opadłe z drzew liście i owoce. Nie powinny się one znajdować pod śniegiem.

trawnik zimąfot.: Owned by the author
W zimie należy unikać udeptywania śniegu, który znajduje się na trawniku.

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby należy unikać udeptywania śniegu, który znajduje się na trawniku zimą. Zapobiegniemy w ten sposób łamaniu się zamarzniętych źdźbeł trawy.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)