Ogród

Pielęgnacja trawnika po zimie

Rate this post

Bardzo często w okresie zimowym trawniki w naszych przydomowych ogrodach oraz na działkach ulegają poważnym uszkodzeniom powodowanym przez niekorzystne warunki atmosferyczne. Aby doprowadzić je do odpowiedniego stanu, już w okresie wiosennym powinniśmy wykonać szereg niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jak powinna wyglądać pielęgnacja trawnika po zimie?

Uszkodzenia mrozowe trawnika po zimie

Zima to czas, w którym nasze trawniki szczególnie narażone są na różnego rodzaju uszkodzenia. Trawniki w zimie bardzo często ulegają uszkodzeniom mrozowym. Podczas utrzymujących się przez dłuższy czas mrozów najczęściej darń ulega oderwaniu od podłoża. Powodem tego jest gromadząca się pod darnią woda, która zamarzając i rozmarzając powoduje jej podnoszenie do góry.

pielęgnacja trawnika po zimiefot.: Owned by the author
Trawniki w zimie bardzo często ulegają uszkodzeniom mrozowym.

Skutkiem jest uschnięcie darni, która zostaje oderwana od znajdującego się w podłożu systemu korzeniowego. W takim przypadku pielęgnacja trawnika po zimie jest konieczna.

Szkody powodowane przez pleśń śniegową i krety

Groźna w naszych ogrodach jest pleśń śniegowa, która powstaje podczas utrzymującej się przez dłuższy czas grubszej warstwy pokrywy śnieżnej. Głównym objawem choroby jest obecność białej grzybni, która widoczna jest zwłaszcza w okresie zwiększonej wilgotności powietrza. Szkody na naszych trawnikach mogą powodować również krety – ich aktywność wzrasta już pod koniec jesieni oraz wczesną wiosną. Skutkiem ich obecności mogą być ogromne zniszczenia trawnika. Jak zatem powinna wyglądać pielęgnacja trawnika po zimie?

Pielęgnacja trawnika w ogrodzie – usuwanie kretowisk

Pierwsze prace na trawniku po zimie powinniśmy rozpocząć od eliminacji powstałych po okresie zimowym zniszczeń poczynionych przez krety. Ważne jest wyrównanie podłoża, na którym pojawiły się kretowiska. W przypadku znacznych ubytków ziemi, które powodowane są obecnością kretów powinniśmy je uzupełnić poprzez dodanie świeżego podłoża i jego przegrabienie. Na puste place należy następnie dosiać trawę, której nasiona przykrywamy ok. 0,5 cm warstwą gleby, regularnie je zraszając. Przed wysianiem nasion warto skorzystać z odpowiednich nawozów ekologicznych polecanych przez firmę Ekodarpol. Trawa po wysianiu powinna wykiełkować w ciągu miesiąca.

Likwidacja pleśni śniegowej na trawniku

Śnieżne zimy z utrzymującą się przez dłuższy czas pokrywą śnieżną mogą doprowadzić do powstania groźnej choroby grzybowej, jaką jest pleśń śniegowa. Pielęgnacja trawinka po zimie, który został uszkodzony przez chorobę polega na usunięciu trawy, która spleśniała oraz wybraniu warstwy podłoża, na którym wcześniej rosła.

pielęgnacja trawnika po zimiefot.: Owned by the author
Pleśń śniegowa powstaje podczas utrzymującej się przez dłuższy czas grubszej warstwy pokrywy śnieżnej.

Braki podłoża powinniśmy uzupełnić, dosypując świeże podłoże. Następnie konieczne jest dosianie w tych miejscach świeżej trawy, dzięki której murawa osiągnie odpowiednią gęstość.

Pielęgnacja trawnika po zimie – grabienie liści

Ważnym zabiegiem, jaki powinniśmy wykonać po zimie jest grabienie trawnika. Pielęgnacja trawnika po zimie wymaga dokładnego oczyszczenia z opadłych liści i resztek roślin oraz z obumarłych źdźbeł traw, które mogą być źródłem groźnych chorób. Zabieg ten powinniśmy wykonać pod koniec marca, jeszcze przed rozpoczęciem okresu wegetacji. Wygrabienie trawy ma korzystny wpływ na przenikanie wody oraz substancji odżywczych do podłoża.

Jak pielęgnować trawnik – wałowanie trawnika w ogrodzie

Bardzo często w okresie zimy wskutek działalności mrozu oraz zamarzania i rozmarzania wody, która znajduje się pod powierzchnią gleby dochodzi do odrywania fragmentów darni od podłoża. Efektem tego są tworzące się na powierzchni nierówności i liczne wybrzuszenia, które pojawiają się na powierzchni trawnika. Osłabieniu ulega wówczas darń, a trawnik traci swoje walory estetyczne. Jak wówczas pielęgnować trawnik? Rozwiązaniem jest zabieg wałowania, którego celem jest dociśnięcie darni do podłoża oraz wyrównanie trawnika. Wałowanie ma korzystny wpływ na rozwój roślin, którym zapewnia znacznie lepsze ukorzenianie i rozkrzewianie. Przeprowadza się je głównie na glebach lekkich, które nie ulegają zbyt dużemu ubiciu.

Aeracja trawnika ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym

Aeracja to zabieg polegający na pielęgnacji trawnika, który związany jest z zapewnieniem odpowiedniej ilości powietrza, wody oraz substancji odżywczych systemowi korzeniowemu trawy. Zabieg ten wymaga użycia kolczastych wałów, które pozostawiają w podłożu otwory o głębokości do 15 cm (w przypadku aeracji wgłębnych) oraz do 3 cm (w przypadku aeracji powierzchniowych). Aeracja powierzchniowa dotyczy mniejszych powierzchni trawników i przeprowadza się ją przy użyciu butów z kolczastymi nakładkami lub widłami.

Pielęgnacja trawnika po zimie – wertykulacja i wiosenne koszenie trawnika

Wertykulacja trawnika jest kolejnym ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym trawnika po zimie. Polega na pionowym nacinaniu darni na głębokość ok. 7 cm, dzięki czemu możliwe jest jej rozluźnienie oraz ułatwienie pobierania przez korzenie składników odżywczych. Zabieg ten pozwala usunąć także powłokę filcu. Przeprowadza się ją przy pomocy wertykulatora.

koszenie trawnikafot.: Owned by the author
Pierwsze koszenie trawnika po zimie wykonujemy w kwietniu.

Pierwsze koszenie trawnika po zimie powinniśmy wykonać w kwietniu, gdy nasz trawnik osiągnie wysokość ok. 8 cm. Dzięki regularnemu koszeniu trawników murawa znacznie lepiej się rozkrzewi oraz osiągnie dobrą kondycję. Trawniki kosimy na wysokość ok. 4-5 cm. Jednorazowo nie powinniśmy kosić więcej niż 50% wysokości trawy, aby nie wyschła.  

Nawożenie trawnika po zimie

Właściwa pielęgnacja trawnika po zimie i jego regeneracja nie jest możliwa bez stosowania odpowiednich nawozów ekologicznych. Dzięki nawożeniu darni nasza trawa będzie rosła znacznie lepiej, a nawożenie trawnika zapewni nam piękną i zdrową murawę. Niestosowanie nawozów prowadzi do zubożenia podłoża w składniki odżywcze.

nawożenie trawyfot.: Owned by the author
Właściwa pielęgnacja trawnika po zimie i jego regeneracja nie jest możliwa bez stosowania odpowiednich nawozów ekologicznych.

W efekcie odbija się to zarówno w rozwoju oraz w samym wyglądzie naszego trawnika. Stosowanie nawozów nie tylko przedłuża wegetację roślin, ale zapewnia również właściwe przygotowanie trawnika do zimy. Pielęgnacja trawnika po zimie z wykorzystaniem naturalnych nawozów zapewnia odpowiednią ilość makro- oraz mikroelementów niezbędną dla prawidłowego wzrostu trawnika i utrzymania go w odpowiedniej kondycji.

Humus Active – sprawdzony nawóz do trawników

Sprawdzonym naturalnym nawozem ekologicznym stosowanym zarówno w przydomowych ogrodach, jak i w ogródkach działkowych jest Humus Actice. Wykorzystuje się go w celu prawidłowego rozwoju trawników oraz utrzymaniu ich w dobrej kondycji. Nawóz ten wpływa na odpowiednie ukorzenienie oraz piękne wybarwienie trawnika, dostarczając niezbędnych składników pokarmowych podłożu. Humus Active powoduje również szybki rozkład resztek organicznych oraz uodparnia trawnik na choroby.

pielęgnacja trawnika po zimiefot.: Owned by the author
Humus Active to sprawdzony nawóz ekologiczny przeznaczony do poprawy kondycji trawników.

Nawóz zabezpiecza także przed wysychaniem podłoże. Stosuje się go już wczesną wiosną, kiedy temperatura powietrza przekroczy wartość 10 °C. Wykorzystuje się go również przez cały okres wegetacji oraz jesienią – po ostatnim przed zimą skoszeniu trawnika.

Artykuł sponsorowany z lokowaniem produktu.

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)