Ekologiczny domKochamy to, co naturalneŻycie w zgodzie z naturą

Toaleta kompostująca – ekologiczna utylizacja odpadów toaletowych

4.7/5 - (34 votes)

Wiele działek letniskowych i rekreacyjnych, ze względu na swoją lokalizację, nie ma dostępu do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Problemem jest tu oczywiście utylizacja odpadów toaletowych. Ekologicznym rozwiązaniem może być sucha toaleta kompostująca, która nie wymaga podłączenia do wody ani prądu. Czym jest właściwie toaleta kompostująca, jak działa i jakie ma zalety?

Czym jest toaleta kompostująca?

Biolan Toaleta kompostującafot.: BiolanToaleta kompostująca jest przenośnym systemem, w którym zachodzi proces przemiany odpadów toaletowych w kompost poprzez rozkład materii organicznej. To wygodne rozwiązanie, przy którym nie jest potrzebny dostęp do sieci kanalizacyjnej ani wodociągowej. Toaleta ekologiczna do pracy nie wymaga użycia wody, ponadto nie ma konieczności podłączania jej do prądu. Do użytkowania toalety kompostującej potrzebny jest wyłącznie materiał spulchniający, którego zadaniem jest eliminacja nieprzyjemnego zapachu i nadmiernej wilgoci oraz zapewnienie właściwego napowietrzania powstających odpadów. Odpady toaletowe są zwykle bogate w azot – materiał spulchniający, będący specjalną mieszanką torfu i wysuszonej kory, wzbogaca kompost w węgiel, dzięki czemu wyrównuje składniki odżywcze, a także pozwala zachować dobre właściwości i skład materiału kompostowego. Zasada działania toalety kompostującej opiera się na separacji odpadów płynnych od stałych. Płyny mogą być wykorzystane jako bogaty w azot środek nawożący ogród lub wspomagający kompostowanie, a odpady stałe można natomiast poddać dalszemu kompostowaniu (wstępne kompostowanie rozpoczyna się już wewnątrz toalety kompostującej), by po roku lub dwóch również móc wykorzystać je w ogrodzie. Powstały w ten sposób nawóz sprawdzi się do poprawy żyzności gleby i tym samym do poprawy jakości oraz wielkości plonów w ogrodzie lub na działce.

Toaleta ekologiczna – zalety i zastosowanie

Sucha toaleta to niewątpliwie w pełni ekologiczny wybór, który nie tylko rozwiązuje problem utylizacji odpadów toaletowych, ale również daje dodatkowe korzyści dla przydomowych ogrodów i działek, dzięki możliwości uzyskania cennego naturalnego nawozu organicznego, jakim jest kompost. Niewątpliwą zaletą toalety kompostującej jest także odciążenie otaczającego nas środowiska, dzięki zmniejszeniu ilości zużycia wody (przy spłukiwaniu zużywa się jej bardzo dużo) oraz ilości odprowadzanych ścieków.

 

Toaleta kompostująca idealnie sprawdzi się w miejscach, gdzie nie ma dostępu do wody oraz kanalizacji. Taka toaleta ekologiczna będzie zatem bardzo dobrym rozwiązaniem m.in. na działce oraz w ogrodzie, a także w obiektach noclegowych oraz w domkach letniskowych, domkach w górach czy obiektach leśnych. Wysokiej jakości ekologiczne toalety kompostujące znaleźć można np. w ofercie Louka – firmy, która wspiera życie w zgodzie z naturą i popularyzuje szeroko rozumianą ideę kompostowania. Oferowane przez Louka toalety kompostujące bardzo dobrze sprawdzą się również w ekologicznych ośrodkach noclegowych, a także w gospodarstwach agroturystycznych, parkach przyrody, szkołach leśnych czy glampingu.

Ekologiczna toaleta kompostująca – jak prawidłowo kompostować odpady toaletowe?  

Biolan Sucha toaleta kompostującafot.: Biolan

Toaleta kompostująca daje możliwość przetworzenia odpadu toaletowego w cenny kompost. Proces kompostowania odpadów toaletowych w toalecie ekologicznej podobny jest do procesu kompostowania resztek roślinnych oraz odpadów kuchennych w tradycyjnym kompoście. Korzystając z toalety kompostującej, należy jednak pamiętać o regularnym przykrywaniu odpadów specjalnym materiałem spulchniającym, czyli mieszance kory drzew iglastych, drewna oraz torfu. Trzeba również wiedzieć, że do takiej toalety nie wolno wrzucać chemikaliów oraz detergentów – elementy te mogłyby zaburzyć lub zahamować proces kompostowania. Opróżnianie zbiornika toalety ekologicznej nie jest skomplikowane – po umieszczeniu suchych odpadów toaletowych na kompoście, należy przykryć je materiałem spulchniającym, torfem lub odpadami pochodzącymi z ogrodu, by całość mogła się jeszcze przerobić. Zgodnie z zaleceniami producenta, odpady toaletowe, ze względów higienicznych, należy kompostować minimum rok, a najlepiej dwa lata, przed wykorzystaniem ich w ogrodzie. Wyeliminuje to niebezpieczeństwo zanieczyszczenia środowiska, które przecież nie jest celem żadnej osoby stawiającej na życie w zgodzie z naturą.

 

Artykuł sponsorowany z lokowaniem produktu

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)