Kochamy to, co naturalneŻycie w zgodzie z naturą

Biedronka azjatycka w natarciu

Rate this post

Biedronka azjatycka wyglądem przypomina znane nam biedronki, jednak trzeba zwrócić na nią szczególną uwagę, ponieważ potrafi ugryźć. Czy jej ugryzienie jest groźne dla człowieka?

Ugryzienie biedronek azjatyckich może doprowadzić do reakcji alergicznych skóry, jednak nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia człowieka.

Biedronka azjatycka – charakterystyka

Rodzime biedronki zazwyczaj kojarzyły się nam dobrze i zwykle nie stanowiły zagrożenia dla ludzi i zwierząt. Niszczyły całe kolonie mszyc i czerwców, dlatego na działkach i w ogrodach przydomowych były owadami pożądanymi. Biedronka azjatycka (Harmonia axyridis) jest gatunkiem zmiennym. Jest dosyć duża i osiąga rozmiary od 5 do 8 mm długości i od 4 do 7 mm szerokości. Może mieć okrywy skrzydeł barwy czerwonej i siedem kropek – wówczas trudno odróżnić ją od znanej wszystkim biedronki siedmiokropki. Biedronki azjatyckie mogą mieć żółte, kremowe, pomarańczowe lub czarne okrywy skrzydeł. Mogą nie posiadać kropek lub mieć różną liczbę plamek o nieregularnych brzegach.

Ciało biedronki azjatyckiej jest bardziej wypukłe w porównaniu do ciała rodzimych biedronek. Przedplecze u biedronki siedmiokropki jest czarne z dwiema dużymi, białymi plamkami, a w przypadku biedronki azjatyckiej może być czarne z białym wzorem lub białe z czarnym wzorem. Biedronki azjatyckie mają na przedpleczu znak, który przypomina dużą literę Μ, którą po obu stronach otaczają białe owalne plamki. Mogą mieć zmienną liczbę kropek od 0 do nawet 23!

biedronka azjatyckafot.: Owned by the author
Ciało biedronki azjatyckiej jest bardziej wypukłe w porównaniu do ciała rodzimych biedronek.

U siedmiokropki głowa jest czarna z dwiema białymi kropkami przy oczach, natomiast u biedronki azjatyckiej głowa podobna jest do przedplecza i może być biała z czarnym wzorem i na odwrót.

Biedronka azjatycka stanowi zagrożenie dla rodzimych biedronek. W porównaniu z innymi chrząszczami jest od nich o wiele bardziej płodna, do tego żyje na tych samych stanowiskach, wypierając z nich nasze krajowe gatunki.

Szkodliwość biedronki azjatyckiej

Szkodliwość tej biedronki jest zauważalna. Chrząszcze te gryzą człowieka częściej niż biedronki siedmiokropki. Ponadto stanowią także duże zagrożenie dla rodzimych biedronek. Wcześniej rozpoczynają wiosną wegetację, są bardzo płodne. Samica może złożyć kilka tysięcy jaj, natomiast w trakcie jednego sezonu wegetacyjnego może pojawić się nawet 5 pokoleń. Biedronka azjatycka jest bardziej żarłoczna i drapieżna. Biedronka azjatycka rywalizuje z siedmiokropką o ten sam pokarm, co stawia drugą (mniej agresywną) na straconej pozycji. Chrząszcze te mogą być szkodnikami w sadzie i ogrodzie, gdyż w momencie ograniczonej ilości mszyc żywią się pokarmem roślinnym. Uszkadzają i nadgryzają owoce ( np. winogrona). Biedronka azjatycka wykazuje dość dużą odporność na patogeny chorobotwórcze i pasożyty.

Pozytywne skutki obecności biedronki azjatyckiej

Pomimo wielu wad biedronka azjatycka ma również zaletę. Jest bardziej żarłoczna niż siedmiokropka, dzięki czemu zjada zdecydowanie więcej mszyc, co wpływa pozytywnie na rośliny rosnące na działkach czy w ogrodach przydomowych. Nowy gatunek biedronki nie ma obecnie naturalnego wroga.

Wpływ biedronki azjatyckiej na zdrowie człowieka

Biedronki azjatyckie często gryzą ludzi i zwierzęta, co może spowodować objawy alergii. Powodują astmę, alergiczne zapalenie spojówek, pokrzywkę lub nieżyt nosa. Przeprowadzone badania pokazują, że uczulonym na te biedronki jest kilka procent populacji. Oprócz tego wydzielają w momencie zagrożenia (często również po śmierci) żółtą substancję (hemolimfę), która wydzielana jest z gruczołów obronnych. Do ugryzień zazwyczaj dochodzi jesienią, kiedy biedronki gromadnie szukają schronienia. Ukąszenie jest dla człowieka bolesne.

Zwalczanie biedronki azjatyckiej

Biedronki azjatyckie najczęściej występują w nasłonecznionych miejscach, głównie na oknach oraz balkonach. Na przełomie sierpnia i września należy uszczelnić od zewnątrz pianką otwory budynków o wystawie południowej i zachodniej. Wewnątrz pomieszczeń warto stosować lepowe lampy owadobójcze. Najbardziej skutecznym sposobem na pozbycie się z mieszkania biedronek azjatyckich jest wciągnięcie ich do odkurzacza.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)