Kochamy to, co naturalneŻycie w zgodzie z naturą

Porosty w lasach – znaczenie

5/5 - (5 votes)

Porosty w lasach występują dość powszechnie. Stanowią wyspecjalizowaną grupę organizmów, powstałych z połączenia strzępek cudzożywnego grzyba oraz samożywnych glonów. Obserwując porosty możemy określić, jakim powietrzem oddychamy – porosty są bowiem wskaźnikami czystości powietrza.

Porosty w lasach – występowanie i znaczenie

Porosty w lasach spotkać można przede wszystkim na korze drzew. Częstym miejscem występowania porostów jest również murszejące drewno, skały oraz gleba. Porosty, podobnie jak każdy organizm żywy – odgrywają ważną rolę w środowisku przyrodniczym. Stanowią ważny składnik runa leśnego, odgrywając znaczącą rolę jako czynnik glebotwórczy.

porosty bioindykatoryfot.: Owned by the author
Porosty, podobnie jak każdy organizm żywy – odgrywają ważną rolę w środowisku przyrodniczym.

Ponadto porosty bardzo często wykorzystywane są przez ptaki jak materiał do budowy gniazd. Ciało porostów nazywane jest plechą i przybiera różnorodne barwy i formy – m.in. nitkowate, krzaczkowate oraz listkowate.

Porosty a zdolność do gromadzenia wody

Porosty biorą również udział w retencji wody, którą chłoną całą powierzchnią plechy i stopniowo uwalniają, utrzymując odpowiednią wilgotność w lesie, kształtując jednocześnie mikroklimat leśny. Ma to szczególne znaczenie w lasach rosnących na glebach, które łatwo przepuszczają wodę.

porosty lasfot.: Owned by the author
Porosty kształtują mikroklimat leśny.

Wodę w największym stopniu zatrzymują porosty naziemne i nadrzewne. Ponadto porosty w lesie stanowią pokarm dla drobnych zwierząt leśnych, zwłaszcza dla bezkręgowców. Porosty w lasach chronią również drzewa przed pasożytniczymi grzybami oraz bakteriami.

Porosty w Polsce jako wskaźniki czystości powietrza

Większość gatunków porostów jest organizmami przystosowanymi do życia w ubogich środowiskach. Pomimo dużych zdolności adaptacyjnych nie są jednak w stanie przystosować się do bardzo szybkich zmian zachodzących w środowisku, które wywołane są przez działalność człowieka. Porosty reagują na wszelkie zmiany, w tym również na zanieczyszczenie powietrza, będąc bioindykatorami, czyli biologicznymi wskaźnikami stanu czystości powietrza. Na obszarach z czystym powietrzem plecha często ma postać długich sztywnych nitek lub frędzelków.

znaczenie porostów w lesiefot.: Owned by the author
Dzięki skali porostowej możemy określić poziom zanieczyszczenia powietrza na danym terenie.

Porosty są wrażliwe na obecność w powietrzu nawet niewielkich ilości szkodliwych substancji. Obserwacje porostów dają wyniki porównywalne z analitycznymi metodami badań stanu czystości powietrza. Dzięki skali porostowej możemy określić poziom zanieczyszczenia powietrza na danym terenie. Brak porostów na określonym obszarze stanowi sygnał o pojawieniu się zagrożenia dla innych organizmów.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)