Kochamy to, co naturalneŻycie w zgodzie z naturą

Kiedy szukać grzybów?

5/5 - (3 votes)

Początek sezonu grzybowego w dużej mierze uzależniony jest od przebiegu pogody na danym obszarze. Najczęściej rozpoczyna się późnym latem, a kończy późną jesienią. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie gatunki grzybów zbieramy w tym samym czasie. Kiedy szukać grzybów? Jak wygląda kalendarz grzybiarza?

Kiedy szukać grzybów – jaka pora jest odpowiednia?

Wyprawa na grzyby to zajęcie niezwykle przyjemne i relaksujące. Grzyby spotkać możemy w lasach na terenie całego kraju. Kiedy najlepiej wybrać się do lasu, by móc cieszyć się pełnymi koszami grzybów? Jeśli chodzi o porę dnia, grzyby najlepiej zbierać rano, ponieważ rosną one nocą.

na grzybyfot.: Owned by the author
Grzyby spotkać możemy w lasach na terenie całego kraju.

Ponadto w dzień grzyby są bardziej nagrzane, przez co są w większym stopniu podatne na zaparzenie. Jadąc na grzyby o świcie lub rano będziemy mieli szansę na zbiór młodych i zdrowych grzybów. Grzybów nie powinniśmy zbierać podczas deszczu, ponieważ nasiąkają wówczas wodą, przez co szybciej się psują.

Kalendarz grzybiarza – kiedy zbierać grzyby?

Kiedy szukać grzybów? Każdy rok jest inny, w związku z czym zmienia się również okres, w którym możemy szukać grzybów w lesie. Choć pierwsze grzyby po wilgotnym lipcu mogą pojawiać się już w sierpniu, to prawdziwy wysyp grzybów rozpoczyna się najczęściej w połowie września i trwać może nawet do listopada – aż do wystąpienia pierwszych przymrozków.

kiedy pojawiają się pierwsze grzybyfot.: Owned by the author
Prawdziwy wysyp grzybów rozpoczyna się najczęściej w połowie września i trwać może nawet do listopada.

Grzyby nie lubią suszy i nie tolerują zimnych nocy, lubią natomiast ciepło i częste opady deszczu. W lasach najczęściej zbieramy podgrzybki, borowiki, koźlarze, kanie, rydze, kurki, maślaki, gąski oraz opieńki. Terminy, w jakich powinniśmy szukać poszczególnych gatunków grzybów jadalnych nieznacznie się różnią.

Kiedy pojawiają się pierwsze grzyby – podgrzybki, borowiki, koźlarze, rydze

Kalendarz występowania grzybów pozwoli nam zaplanować udane grzybobranie – z kalendarza grzybiarza dowiemy się, kiedy szukać grzybów. Podgrzybki w lasach pojawiają się najczęściej od sierpnia do października. W sprzyjających warunkach ich zbiór może trwać aż do listopada.

kiedy zbierać grzyby w lesie fot.: Owned by the author
Kalendarz występowania grzybów pozwoli nam zaplanować udane grzybobranie.

Borowiki, podobnie jak podgrzybki zbierać możemy od sierpnia do października. Kiedy pojawiają się pierwsze koźlarze? Spotkać je możemy najczęściej od sierpnia do września. Rydze natomiast mogą występować w sierpniu, jednak pełnia tworzenia owocnika przypada na okres od października do listopada.

Kiedy szukać grzybów – kanie, kurki, maślaki, gąski, opieńki

Ogromny wpływ na ilość występujących w lesie grzybów ma pogoda. Wysypowi grzybów sprzyja m.in. ciepła, słoneczna i wilgotna aura. Kanie w lesie zbierać możemy przede wszystkim od sierpnia do września. Kiedy szukać grzybów takich jak kurki? Grzyby te w lasach spotkać możemy najczęściej od sierpnia do października. Z kolei zbiór maślaków przypada głównie na wrzesień.

kiedy szukać grzybów w lesiefot.: Owned by the author
Wysypowi grzybów sprzyja m.in. ciepła, słoneczna i wilgotna aura.

Na gąski najlepiej wybrać się do lasu od sierpnia do listopada. Opieńki zbieramy od września do listopada – pełnia tworzenia owocnika przypada na październik. Kalendarz występowania grzybów może różnić się w poszczególnych latach, dlatego warto przed planowaną wyprawą do lasu śledzić na bieżąco doniesienia innych grzybiarzy.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)