Ekologiczny domUprawa warzywZ kalendarza ogrodnikaZero WasteŻycie w zgodzie z naturą

Własne pomidory w zimie – co zrobić, żeby zielone pomidory dojrzały w domu?

4.7/5 - (131 votes)

Każdy, kto choć raz spróbował smaku pomidorów z ogródka, już nigdy nie znajdzie „tego czegoś” w pomidorach sklepowych. Najsmaczniejsze są oczywiście te pomidory, które dojrzewają w letnim słońcu, jednak wiele z nich, ze względu na panujące w Polsce warunki klimatyczne, nie zdąży dojrzeć przed jesienią. Zielone pomidory nie muszą się jednak zmarnować. Marzysz o dojrzałych pomidorach w zimie i zastanawiasz się, czy zielone pomidory dojrzewają po zerwaniu? Zobacz, co zrobić, żeby zielone pomidory dojrzały w domu!

dojrzewanie zielonych pomidorówfot.: Owned by the author
Zielone pomidory można przechowywać w domu nawet 3 miesiące.

Zielone pomidory? Nie wyrzucaj!

Samodzielna uprawa pomidorów nie jest trudna – pomidory można uprawiać nawet na balkonie. Często zdarza się, że zielone pomidory spadną z krzaka zanim zdążą dojrzeć. Również nagłe pogorszenie pogody może wiązać się z koniecznością likwidacji krzaków pomidorów, które niejednokrotnie mają jeszcze bardzo dużo niedojrzałych owoców. Znaczne ochłodzenie powietrza w dzień i w nocy sprawia, że owoce słabiej dojrzewają, a ponadto zwiększa się ryzyko chorób krzaków pomidorów. Dojrzewanie pomidorów w szklarni, zwłaszcza tej nieogrzewanej również kiedyś się kończy. Czy zielone pomidory dojrzewają po zerwaniu? Oczywiście! Wszystkie zielone pomidory warto zebrać, ponieważ będzie można je jeszcze wykorzystać – wystarczy wiedzieć, co zrobić, żeby zielone pomidory dojrzały w domu. Mamy swój sprawdzony sposób na niedojrzałe pomidory, dzięki któremu otrzymujemy dojrzałe, smaczne owoce nawet w grudniu!

Zielone pomidory - dojrzewanie w papierzefot.: Owned by the author
Niedojrzałe pomidory wystarczy zawinąć w papier, a będziemy cieszyć się nimi jesienią i zimą.

Dojrzewanie zielonych pomidorów w domu – wymagania

Wbrew pozorom światło wcale nie jest potrzebne zielonym pomidorom, by dojrzały. Pomidory przechowywane bez światła również się wybarwią, jednak będzie to trwało wolniej niż w świetle. To bardzo ważne, jeśli zależy nam na własnych pomidorach w zimie – przechowywanie ich bez światła sprawi, że będą dojrzewać powoli. Co zrobić, żeby zielone pomidory dojrzały w domu? Najważniejsza przy dojrzewaniu pomidorów jest temperatura – im wyższa, tym szybciej będziemy cieszyć się z dojrzałych pomidorów. Warto zwrócić uwagę również na wilgotność powietrza.

jak przechowywać zielone pomidoryfot.: Owned by the author
Pomidory mogą dojrzewać w ciemności.

Jak przechowywać zielone pomidory, by otrzymać dojrzałe pomidory w zimie?

Sposobów przechowywania zielonych pomidorów w domu jest wiele. Co zrobić, żeby zielone pomidory dojrzały w domu? Przede wszystkim zebrane owoce powinny być całkowicie suche.

Dojrzałe pomidory w zimiefot.: Owned by the author
Smaku własnych pomidorów nie zastąpią te sklepowe.

Dojrzewanie zielonych pomidorów na parapecie

Czy zielone pomidory dojrzewają na parapecie? Oczywiście. Najlepiej wybrać do tego te pomidory, które posiadają już pierwsze objawy dojrzewania. Owoce do zjedzenia „na już” można przechowywać np. na parapecie – najlepiej w towarzystwie jabłka lub banana. To najłatwiejszy sposób na niedojrzałe pomidory – takie pomidory dojrzewają zwykle w mniej niż tydzień, jednak mogą stracić swoją „elastyczność”.

własne pomidory po sezoniefot.: Owned by the author
Koktajlówki dojrzewają w domu szybciej niż inne odmiany.

Dojrzewanie pomidorów w pudełku

Najpopularniejszym sposobem jest umieszczenie zielonych pomidorów w kartonowym pudełku. Jego spód dobrze jest wyłożyć papierem lub gazetą, następnie układa się pomidory, dbając o to, by się nie stykały, a później znów nakrywa się całość papierem/gazetą.

co zrobić żeby zielone pomidory dojrzały w domufot.: Owned by the author
Najlepiej, jeśli pomidory się nie stykają, ale jeśli nie mamy wystarczająco miejsca, możemy przechowywać je razem – ważne jednak, by często do nich zaglądać.

Dojrzewanie zielonych pomidorów w papierze

Zielone pomidory można także zawijać pojedynczo w papier lub w papierowych torebkach. Tak zawinięte pomidory odstawia się następnie do ciemnej szafy.

czy zielone pomidory dojrzewają po zerwaniufot.: Owned by the author
Piwnica, garaż, parapet, a nawet szafka. Papier, pudełko lub cały krzak.

Inny sposób na niedojrzałe pomidory

Jeśli dysponujemy zdrowymi krzakami, a pogoda nagle zmieniła się na bardzo niekorzystną do dojrzewania, można wyrwać z ziemi cały krzak pomidora i powiesić go wraz z wiszącymi owocami w chłodnej (ale nie zimnej) piwnicy. Krzak pomidora wieszamy korzeniami do góry.

Dojrzewanie zielonych pomidorów w domufot.: Owned by the author
Często zaglądaj do dojrzewających pomidorów!

Bez względu na wybraną metodę dojrzewania pomidorów w domu warto od czasu do czasu zaglądać do przechowywanych owoców, by sprawdzić, czy są zdrowe i pojawiają się oznaki dojrzewania. Dojrzałe pomidory zabieramy, ponieważ będą one przyspieszać dojrzewanie pozostałych owoców.

Jak szybko dojrzewają zielone pomidory w domu?

sposób na niedojrzałe pomidoryfot.: Owned by the author
Dojrzewanie pomidorów w domu możesz przyspieszyć lub spowolnić.

Wiesz już, co zrobić, żeby zielone pomidory dojrzały w domu, ale ile to właściwie potrwa? Czas dojrzewania zielonych pomidorów w domu zależy od kilku czynników:

  • Najszybciej dojrzewają oczywiście te pomidory, które mają już oznaki dojrzewania, jednak możemy również otrzymać dojrzałe pomidory w domu z całkiem zielonych owoców (potrwa to dłużej).
  • Pomidory koktajlowe naturalnie dojrzewają szybciej niż duże odmiany pomidorów.
  • W temperaturze 8-10°C i ciemności pomidory zielone mogą być przechowywane nawet 3 miesiące. Jeśli temperatura przechowywania wynosi około 10-15°C, dojrzewanie zielonych pomidorów trwa zwykle około 3-4 tygodnie. W wyższej temperaturze, która mieści się w przedziale 18-21°C, czas dojrzewania zielonych pomidorów znacznie się skraca. Wówczas dojrzałymi pomidorami możemy cieszyć się nawet po 2 tygodniach. Jeśli zależy nam na tym, by cieszyć się zielonymi pomidorami dłużej i stopniowo wypakowywać kolejne porcje, wystarczy rozłożyć je w innych temperaturach.
  • Dojrzewanie pomidorów można ponadto przyspieszyć. Wystarczy dodać do pudełka, w którym się znajdują jabłek lub bananów. Owoce te naturalnie uwalniają etylen podczas dojrzewania. Jest to gaz, który przyspiesza dojrzewanie pomidorów (w profesjonalnych uprawach pomidory często są gazowane etylenem – tu mamy ten efekt naturalnie).
jak przechowywać pomidory w domu, by dojrzałyfot.: Owned by the author
Własne pomidory w zimie? Nie ma nic lepszego!

Jakich pomidorów nie przechowujemy?

Każdy sposób na niedojrzałe pomidory ma jednak pewne ograniczenia, których musimy być świadomi. Wybierając zielone pomidory do przechowywania trzeba koniecznie pozbyć się owoców uszkodzonych i chorych. Najlepiej zrywać je z tych krzaków, które były zdrowe – krzaki, które zarażone były zarazą ziemniaczaną, szarą pleśnią, brunatną zgnilizną i innymi chorobami eliminujemy wraz z owocami. Nie powinny być one ponadto również obite. Najlepiej, jeśli nie będą się ze sobą stykały, wówczas zminimalizujemy prawdopodobieństwo rozwinięcia się pleśni.

Inny sposób na niedojrzałe pomidory

Jeśli masz bardzo dużo zielonych pomidorów, możesz z części z nich zrobić również przetwory. Przepisów na sałatkę z zielonych pomidorów w sieci jest bardzo dużo. Te niedojrzałe owoce można wykorzystać również na wiele innych ciekawych sposobów. Może masz ochotę na dżem z zielonych pomidorów lub pomidory smażone? Niedługo podamy ciekawe przepisy, które warte są uwagi!

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Agnieszka Matuszewska

Zawsze staram się być jak najbliżej natury i to z niej czerpać siłę. Uwielbiam zwierzęta, kocham zieleń, wolną przestrzeń i kontakt z przyrodą. Jestem mgr Biotechnologii. Interesuję się zdrowym odżywianiem i medycyną naturalną. Zdając sobie sprawę z tego jak wygląda dzisiejszy przemysł, staram się wszystko (co jestem w stanie) przygotowywać sama, z naturalnych składników - od uprawy własnych warzyw począwszy, po wyrób wędlin, kosmetyków, środków czystości. Kocham gotować. Cały czas uczę się medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. W wolnych chwilach poszerzam również swoje umiejętności w tematyce rękodzieła i DIY. Prywatnie, jestem mamą dwóch cudownych, pełnych energii maluchów, w których chcę zaszczepić miłość do natury.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)