OgródUprawa warzyw

Ogławianie pomidorów

5/5 - (4 votes)

Ogławianie pomidorów jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który polega na usunięciu wierzchołka wzrostu roślin. Celem zabiegu jest m.in. zwiększenie wielkości i jakości plonu pomidorów. Kiedy ogławiać pomidory uprawiane w przydomowych ogrodach i na działkach?

Ogławianie pomidorów – termin wykonania zabiegu

Letnie ogławianie uprawianych w przydomowych ogrodach oraz na działkach pomidorów jest zabiegiem koniecznym. Dzięki temu zabiegowi rośliny są w stanie w pełni rozwinąć wykształcone już owoce, nie marnując energii na przyrost pędów i rozwój kolejnych gron, które nie zdążą się już w pełni rozwinąć przed zakończeniem okresu wegetacji.

przycinanie pomidorówfot.: Owned by the author
Ogławianie wykonujemy w terminie ok. 7-8 tygodni przed planowaną likwidacją plantacji.

Ogławianie pomidorów polega na usunięciu wierzchołka pędu głównego lub większej liczby pędów w zależności od tego, na ile pędów prowadziliśmy uprawę. Zabieg ten wykonujemy w terminie ok. 7-8 tygodni przed planowaną likwidacją naszej plantacji. Termin ten przypada najczęściej na pierwszą dekadę sierpnia. Pozostawiamy 2-3 liście znajdujące się nad najwyżej kwitnącym gronem. Liście te muszą wykarmić znajdujące się poniżej owoce i kwiaty. Zabieg ogławiania roślin pozwoli dorosnąć i dojrzeć pozostawionym na roślinie owocom jeszcze przed nadejściem chłodniejszego okresu w pogodzie – zazwyczaj we wrześniu.

Jak ogławiać pomidory?

Zabieg ogławiania pomidorów uniemożliwia powstawanie nowych owoców, jednak przyczynia się do poprawy jakości i wielkości owoców wykształconych na gronach niżej położonych. Kiedy rośliny prowadzimy na jeden pęd, wówczas krzaki pomidorów ogławiamy po wytworzeniu 5-6 gron. Z kolei pomidory, które prowadzone są na 2 pędy ogławiamy w momencie, kiedy na każdym z pędów znajdą się po 2-3 grona. Usuwanie pędów wierzchołkowych pomidorów nie jest jednak wskazane w przypadku pomidorów, które wykazują widoczne gołym okiem zmiany chorobowe. 

kiedy ogławiać pomidoryfot.: Owned by the author
Zabieg ogławiania roślin pozwoli dorosnąć i dojrzeć pozostawionym na roślinie owocom jeszcze przed nadejściem chłodniejszego okresu.

Ogławianie pomidorów nie jest także konieczne w przypadku odmian samokończących oraz w przypadku odmian o niewielkich owocach. Zaniechanie ogławiania pomidorów może przyczynić się do powstawania kolejnych gron i zawiązywania owoców, które i tak nie zdążą dojrzeć. Taka sytuacja może niepotrzebnie doprowadzić do zahamowania wzrostu oraz dojrzewania owoców już wykształconych na niższych gronach. Ostatni zbiór pomidorów – w zależności od przebiegu pogody możemy wykonać jeszcze pod koniec września.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)