OgródUprawa warzyw

Ogórki z rozsady – czy warto?

5/5 - (2 votes)

Ogórki są smacznymi i zdrowymi warzywami chętnie uprawianymi w naszych przydomowych ogrodach oraz na działkach. Można je uprawiać zarówno z siewu bezpośrednio do gruntu, jak również z rozsady. Czy warto uprawiać ogórki z rozsady?

Rozsada ogórków

Wielu z nas zastanawia się, czy warto uprawiać ogórki z rozsady. Uprawa ogórków z rozsady jest korzystna z dwóch ważnych powodów. Po pierwsze zapewnia nam wcześniejsze plony. Drugim ważnym aspektem jest lepsza zdrowotność roślin – zmniejsza się bowiem ryzyko porażenia upraw mączniakiem rzekomym. W przypadku sadzenia rozsady ogórków termin ich porażenia przypada bowiem na okres, w którym rośliny są już silniejsze. Jak i kiedy należy przygotować rozsadę roślin?

Kiedy rozpocząć przygotowanie rozsady ogórków?

Czas produkcji rozsady ogórków wynosi ok. 4 tygodnie. Rozsadę umieszczamy w gruncie po 15 maja, dlatego też jej przygotowanie powinniśmy rozpocząć już w drugiej lub trzeciej dekadzie kwietnia – najlepiej w tunelu foliowym, w szklarni lub w inspekcie, gdzie panują najlepsze warunki do prawidłowego wzrostu i rozwoju ogórków.

ogórki z rozsadyfot.: Owned by the author
Ogórki możemy uprawiać zarówno z siewu bezpośredniego, jak również z rozsady.

Choć ogórki najczęściej uprawiamy z siewu bezpośredniego do gruntu, to jednak uprawa z rozsady przyspiesza nam zbiory o nawet 2 tygodnie.

Jak przygotować ogórki z rozsady?

Nasiona ogórków powinniśmy wysiać do doniczek lub plastikowych pojemników po jogurtach na głębokość ok. 1 cm. Pojemniki powinniśmy wypełnić gotowym podłożem przeznaczonym do produkcji rozsady. W jednym pojemniku umieszczamy maksymalnie 2 nasiona, ponieważ ogórki nie lubią pikowania.

ogórki z rozsadyfot.: Owned by the author
Nasiona ogórków powinniśmy wysiać do doniczek lub plastikowych pojemników.

Po ich wzejściu pozostawiamy silniejszą siewkę. Po pojawieniu się liścieni powinniśmy zapewnić roślinom jak najlepszy dostęp do światła oraz odpowiednią wilgotność podłoża. Optymalna temperatura potrzebna do wzrostu i rozwoju ogórków powinna mieścić się w przedziale od 20 do 25°C w ciągu dnia oraz minimum 15°C w nocy. Takie warunki łatwo uzyskać w tunelu foliowym, szklarni lub w inspekcie.  

Kiedy przenieść rozsadę do gruntu?

Ogórki powinniśmy przesadzić, kiedy rozwiną się 2-3 liście właściwe. Ogórki z rozsady umieszczane w gruncie powinny mieć wysokość ok. 15-30 cm. Warto jednak pamiętać, aby rozsady nie umieszczać w gruncie wcześniej niż po 15 maja, gdyż w tym okresie mija ryzyko wystąpienia przygruntowych przymrozków (zimni ogrodnicy i zimna Zośka).

ogórki z rozsadyfot.: Owned by the author
Ogórki z rozsady umieszczamy w gruncie po 15 maja.

Zanim posadzimy ogórki w gruncie, powinniśmy pamiętać o ich wcześniejszym zahartowaniu. Dalsza uprawa ogórków gruntowych wymaga regularnych zabiegów pielęgnacyjnych, m.in. odchwaszczania i nawadniania.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)