Pogoda

Ogródek meteorologiczny jako baza pomiarów meteorologicznych

5/5 - (1 vote)

Wielu z nas niejednokrotnie zastanawiało się jak wygląda miejsce, w którym dokonuje się pomiarów meteorologicznych i jakie przyrządy pomiarowe muszą się w nim znajdować, aby uzyskać szczegółowe dane na temat obecnego stanu atmosfery i zjawisk w niej zachodzących. Takim właśnie miejscem jest ogródek meteorologiczny (stacja meteorologiczna).

Gdzie powinien być zlokalizowany ogródek meteorologiczny?

Odpowiednim miejscem do lokalizacji stacji powinien być teren otwarty. Najlepiej, żeby znajdowała się z dala od elementów mogących mieć bezpośredni wpływ na wyniki pomiarów (budynki, drzewa). Nie można jednak urządzać ogródka w miejscach całkowicie otwartych. Tam pomiary mogą być utrudnione ze względu na wiatr uniemożliwiający zmierzenie wysokości opadu czy też nawiewanie śniegu na jego teren.

Minimalne rozmiary ogródka to 15 m x 15 m. Teren musi być wyrównany i porośnięty trawą, a jego boki powinny znajdować się wzdłuż linii północ-południe i wschód-zachód. Wyższe przyrządy muszą być instalowane od strony północnej, a niższe od południa. Ogródek meteorologiczny powinien być utrzymany w odpowiednim porządku. Na urządzeniach nie powinny znajdować się zanieczyszczenia ani pajęczyny, a powierzchnia ogródka ma być naturalna. Jedynie w okresie letnim należy kosić trawę, a zimą usuwać zaspy.

Jakie przyrządy możemy znaleźć w ogródku meteorologicznym?

W skład podstawowej stacji wchodzi: poletko pomiarowe, na terenie którego znajdują się przyrządy meteorologiczne. znajduje się w niej klatka meteorologiczna z termometrami, wiatromierz, deszczomierze, termometry gruntowe, heliograf oraz przyrządy służące do pomiaru promieniowania słonecznego.

Klatka meteorologiczna – służy do zabezpieczania przyrządów meteorologicznych takich jak: termometr rtęciowy suchy i zwilżony, minimalny i maksymalny oraz czujnik temperatury i wilgotności. Wymiary ok. 50 cm x 50 cm x 75 cm. Klatkę ustawiamy na na czterech podporach tak, aby termometry znajdowały się na wysokości 2 m nad powierzchnią gruntu.

Wiatromierz – mierzy prędkość oraz kierunek wiatru. Wskazanie najprostszego wiatromierza odczytuje się z wychylenia płytki na tle podziałki utworzonej z prętów.

Deszczomierz – służy do mierzenia sumy opadów (deszczu, śniegu, mżawki). Mierzy opad z dokładnością do 0,1 mm. Jego wloty znajdują się na wysokości 1 m nad gruntem. Pomiaru opadów dokonujemy za pomocą wyskalowanej menzurki – powierzchnia zbierająca wynosi 200 cm2.

Termometry gruntowe – mierzą temperaturą w gruncie na głębokości: 5, 10, 20, 50 i 100 cm. Pomiary wykonujemy na specjalnym poletku, gdzie nie ma roślinności o wymiarach 1,5 m x 2 m.

Termometr przygruntowy – mierzy temperaturę minimalną 5 m nad powierzchnią gruntu.

Widzialnościomierz – przyrząd służący do pomiaru widzialności poziomej, czyli najdłuższej widzialności, z której przedmiot jest widoczny na tle nieba.

Pozostałe przyrządy w ogródku meteorologicznym 

Laserowy miernik podstawy chmur – urządzenie laserowe do pomiaru wysokości podstawy chmur i widzialności pionowej. Pomiary mogą być wykonywane do wysokości 7500 m.

Pyranometr – urządzenie do pomiaru promieniowania słonecznego (całkowitego, rozproszonego – czyli nieboskłonu i odbitego).

Urządzenie do pomiaru dobowej sumy usłonecznienia – mierzy czas promieniowania, które przekracza 120 W/ m2.

Heliograf – umożliwia pomiar czasu usłonecznienia. Głównym elementem jest szklana kula, która spełnia rolę soczewki skupiającej promienie słoneczne. Dzięki temu możemy określić czas nasłonecznienia i dzienne zachmurzenie.

Aktynometr – umożliwia pomiar natężenia promieniowania słonecznego. Mierzy energię promieniowania przekształconą w ciepło.

ogródek meteorologicznyfot.: Owned by the author
Stacja meteorologiczna z widocznymi przyrządami pomiarowymi.

Obserwacje i pomiary wykonywane w terenie stanowią główne źródło wiedzy o pogodzie i klimacie. Służą one również do prognozowania pogody. Uzyskane wyniki zapisywane są systematycznie w specjalnie do tego celu przygotowanych dziennikach pogody.

Znaczenie ogródka meteorologicznego 

Prowadzone przez dłuższy czas zapisy służą nie tylko celom badawczym, ale umożliwiają nam również sporządzanie m.in. różnorodnych wykresów klimatycznych, średnich dobowych, miesięcznych, rocznych oraz dla okresów wielolecia dla poszczególnych elementów pogody w konkretnych miastach, regionach itd., pozwala również określić zależności pomiędzy zjawiskami atmosferycznymi zachodzącymi w pogodzie.

Śmiało możemy powiedzieć, że ogródek meteorologiczny jest niezbędnikiem, który umożliwi nam dokładne zrozumienie pogody i zmian w niej zachodzących w określonych przedziałach czasu. 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)