Pogoda

Zachowanie zwierząt a pogoda

Rate this post

Aktualnie pojawiające się prognozy pogody są coraz dokładniejsze. Często jednak przewidywanie nadchodzących zmian w pogodzie możliwe jest dzięki obserwacji zachowania zwierząt. Zachowanie zwierząt a pogoda? Jak rozpoznać zbliżające się zmiany dzięki obserwacji zmian w zachowaniu zwierząt?

Obserwacje zachowania zwierząt sygnałem do zbliżających się zmian pogody

Dzięki dostępowi do coraz dokładniejszych wyliczeń modeli numerycznych oraz obrazów satelitarnych i map radarowych prognozy pogody stają się coraz dokładniejsze. Okazuje się jednak, że przewidywanie pogody na najbliższy okres możliwe jest również na podstawie obserwacji zmian w zachowaniu zwierząt.

fot.: Owned by the author
Zwierzęta swoim zachowaniem często pokazują nam, jakie zmiany mogą nas czekać w pogodzie.

Zachowanie zwierząt a pogoda? Zwierzęta swoim zachowaniem bardzo często pokazują nam, jakie zmiany mogą nas czekać w najbliższych godzinach w pogodzie. Jakie zachowania zwierząt świadczą o nadchodzących zmianach?

Zachowanie zwierząt a pogoda – dzikie gęsi i mewy

Dzikie gęsi przed zbliżającą się burzą nie latają. Prawdopodobnie związane jest to z faktem wyczuwania przez nie spadku ciśnienia. W związku ze spadającym ciśnieniem dzikie gęsi nie chcą latać w powietrzu, które jest rozrzedzone.

zachowanie zwierząt a pogodafot.: Owned by the author
Dzikie gęsi przed zbliżającą się burzą nie latają.

Zachowanie zwierząt a pogoda – jak zachowują się mewy? Rybacy oraz żeglarze wiedzą, że w momencie, kiedy mewy gromadzą się na plaży, świadczy to o zbliżającym się silnym sztormie.

Zachowanie jaskółek, wróbli i skowronków

Jeżeli jaskółki latają nisko, to w najbliższym czasie należy spodziewać się opadów deszczu. Wiąże się to ze wzrostem wilgotności powietrza przy powierzchni podłoża, co powoduje zwiększenie aktywności owadów, którymi żywią się jaskółki.

zachowanie zwierząt a pogodafot.: Owned by the author
Wróble świergoczące w trakcie niekorzystnej aury zapowiadają znaczną poprawę pogody.

Zachowanie zwierząt a pogoda – jak zachowują się ptaki? Wysokie loty jaskółek i skowronków świadczą o nadejściu pięknej pogody. Z kolei wróble świergoczące w trakcie niekorzystnej aury zapowiadają znaczną poprawę pogody.

Bociany i pszczoły a zmiany pogody

Klekotanie bocianów na polu lub łące zapowiada nadejście burzy lub intensywnych opadów deszczu. Również niskie loty bocianów zwiastują opady deszczu – szukają bowiem żab, które wychodzą przed deszczem. Z kolei wysokie loty bocianów zwiastują poprawę pogody.

zachowanie zwierząt a pogodafot.: Owned by the author
Klekotanie bocianów na polu lub łące zapowiada nadejście burzy lub intensywnych opadów deszczu.

Pszczoły – jeśli latają w pobliżu uli, pogoda w najbliższym czasie może ulec pogorszeniu. Również, jeśli do późnych godzin wieczornych pszczoły zbierają pyłek, wówczas w kolejnym dniu pojawią się opady deszczu. Z kolei spokojny lot pszczół związany z poszukiwaniem pyłku świadczy o dobrej pogodzie.

Mrówki i komary a pogoda

W momencie, kiedy mrówki w szybkim tempie wracają do mrowisk, zamykając przy tym wejście do kopców, wówczas zbliżają się ulewy. Kiedy mrówki rozbiegają się po okolicy, chodzą po drzewach i szybko opuszczają swoje mrowisko – jest to znak, że zostanie ono zalane przez intensywny opad.

zachowanie zwierząt a pogodafot.: Owned by the author
Gryzące nas chmary komarów w letni wieczór zapowiadają piękną i słoneczną aurę w kolejnym dniu.

Gryzące nas chmary komarów w letni wieczór zapowiadają piękną i słoneczną aurę w kolejnym dniu.

Zachowanie zwierząt a pogoda – obserwacja ślimaków

Zachowania zwierząt a pogoda – jakie zmiany w pogodzie zwiastuje zachowanie ślimaków? Warto obserwować ślimaki w naszych przydomowych ogrodach lub na działkach.

zachowanie zwierząt a pogodafot.: Owned by the author
Zwierzęta potrafią wyczuć nadciągające zmiany w pogodzie.

W momencie, kiedy opuszczają one ziemię i zaczynają „wspinać” się na drzewa, ściany lub ogrodzenia, wówczas należy spodziewać się opadów deszczu i kilkudniowego załamania pogody.

Żaby idealnym wskaźnikiem nadchodzących zmian

Żaby są bardzo czułe na zmieniające się warunki wilgotnościowe. Żaby bardzo lubią wilgoć, dlatego też przed nadchodzącą burzą lub opadami deszczu opuszczają swoje kryjówki i wychodzą na brzeg wody. Również głośny rechot żab świadczy o nadchodzących opadach.

fot.: Owned by the author
Żaby są bardzo czułe na zmieniające się warunki wilgotnościowe.

Z kolei spokojny rechot to oznaka poprawy pogody. Żaby, które nie urządzają wieczornych koncertów są oznaką zbliżającego się ochłodzenia. Ropuchy, które chodzą po drodze świadczą o niekorzystnych zmianach w pogodzie.

Zachowanie zwierząt domowych

Pies, który śpi zwinięty w kłębek zwiastuje pogorszenie pogody. Jeśli pies szuka ciemnego i bezpiecznego miejsca, świadczy to o możliwości wystąpienia opadów deszczu oraz burzy. Z kolei pies śpiący na grzbiecie jest oznaką ładnej pogody w najbliższym czasie. Zachowanie zwierząt a pogoda – jak na zmiany reagują koty?

Wylizywanie sierści lub drapanie pazurami ścian oraz mebli przez koty oznacza pogorszenie pogody. Z kolei kot śpiący na grzbiecie jest oznaką poprawy pogody.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)