Kosmetyki naturalne

Kosmetyki naturalne DIY – od czego zacząć?

Rate this post

Planujesz rozpocząć przygodę z domową produkcją kosmetyków naturalnych i zastanawiasz się od czego zacząć? Poradnik dla początkujących kosmetyki naturalne DIY pozwoli Ci poznać podstawowe zasady przy własnoręcznym tworzeniu kosmetyków prosto z natury.

Czym są kosmetyki naturalne?

Nie ma jednej, sztywnej definicji kosmetyków naturalnych. Powinny to być z pewnością produkty, które zawierają w swoim składzie jak najmniej niepożądanych składników, które w negatywny sposób wpływałyby na zdrowie człowieka i środowisko. Nie znajdziemy tutaj barwników syntetycznych, syntetycznych substancji zapachowych, silikonu, parafiny czy pochodnych ropy naftowej. Jak sama nazwa wskazuje, tego typu kosmetyki powinny składać się w większości ze składników naturalnych – głównie pochodzenia roślinnego. Substancje, które znajdziemy w kosmetykach naturalnych pozyskiwane są również z minerałów lub mogą mieć pochodzenie zwierzęce (np. miód, który wytwarzają pszczoły). Produkty wykorzystywane w kosmetykach naturalnych mogą być wytwarzane w reakcjach biologicznych (np. z wykorzystaniem mikroorganizmów). Kosmetyki naturalne nie powinny być oczywiście testowane na zwierzętach.

Zalety kosmetyków naturalnych

Kosmetyki naturalne są przyjazne dla naszej skóry, zdrowia i środowiska naturalnego. Tego typu produkty nie są produkowane masowo, jak ich odpowiedniki drogeryjne. Tu liczy się wysokiej jakości skład. Kosmetyki naturalne są bogate w minerały, witaminy i składniki aktywne, które w znaczący sposób wpływają na poprawę kondycji skóry. Wysokiej jakości ekstrakty roślinne i oleje pochodzenia roślinnego mają bardzo dobry wpływ na kondycję naszej skóry, a szeroka oferta pozwala dostosować dany kosmetyk naturalny do własnego typu cery i jej potrzeb. Zwłaszcza kosmetyki naturalne DIY są godne polecenia – możemy tu w dowolny sposób manipulować składem ostatecznym produktu i dopasować go najlepiej do własnych potrzeb.

Domowe kosmetyki naturalne – dlaczego warto?

Kosmetyki naturalne stają się coraz bardziej popularne na rynku. W tego typu produktach znajduje się zdecydowanie mniej chemii, niż w kosmetykach dostępnych masowo w drogeriach. Społeczeństwo jest coraz bardziej świadome – chemia w popularnych kosmetykach drogeryjnych może być nie tylko szkodliwa dla skóry, ale również dla całego naszego zdrowia. Coraz więcej osób ma problemy z alergiami, cerą – toksyczne właściwości najbardziej dostępnych kosmetyków sprawiają, że szukamy alternatywy. Z każdym rokiem przybywa producentów kosmetyków naturalnych, którzy proponują wyjątkowo ciekawe rozwiązania z całkiem przyjemnym składem. Kosmetyki naturalne to nie tylko wielcy producenci, ale również małe, domowe manufaktury, które szczególnie stawiają na jakość – nie na ilość. Oferta zagranicznych marek oraz marek polskich jest bardzo szeroka i z czystym sumieniem można powiedzieć, że jest w czym wybierać. Minęły również już czasy, gdzie kosmetyki naturalne dostępne były wyłącznie dla elit. Dziś cena nie odstrasza już tak bardzo, jak kiedyś. Wiele kosmetyków naturalnych można ponadto zrobić samodzielnie, w zaciszu domowym. Własnoręczne przygotowanie kosmetyków naturalnych nie jest bardzo skomplikowane. Powstaje wiele przepisów ułatwiających pierwsze kroki z kosmetykami naturalnymi DIY. Do najprostszych przepisów nie będziesz potrzebować ani specjalistycznego sprzętu, ani ogromnej wiedzy.

kosmetyki naturalne DIYfot.: Photo by Angelos Michalopoulos on Unsplash

Przy domowej produkcji kosmetyków naturalnych najlepiej trzymać się zasady minimalizmu. Im mniej, tym lepiej.

Kosmetyki naturalne DIY – od czego zacząć?

Przygodę z własnoręczną produkcją kosmetyków naturalnych można zacząć we własnej kuchni. Na początek nie będziesz potrzebować wielu nowych sprzętów czy przyborów. Większość tego typu produktów masz już zapewne w szafkach. Oczywiście najlepiej będzie rozdzielić naczynia „kosmetyczne” od „niekosmetycznych”. Oprócz standardowego wyposażenia, które znajduje się w każdej niemal kuchni, kosmetyki naturalne DIY wymagają na początek:

  • dobrego termometru – najlepiej z zakresem min. do 100 °C
  • dokładnej i precyzyjnej wagi kuchennej
  • pojemników ze skalą do odmierzania objętości
  • pojemników do przechowywania gotowych kosmetyków naturalnych (najlepiej z ciemnego szkła)

Gdzie szukać surowców do domowej produkcji kosmetyków naturalnych?

Wiele surowców możesz pozyskać samodzielnie – należą do nich np. zioła. Pozostałe produkty można znaleźć bez problemu w sklepach internetowych, w aptece lub w dobrych sklepach zielarskich. Pamiętaj, żeby nie kupować składników „na zapas” – mają ograniczony okres przydatności i z czasem tracą swoje cenne właściwości. Lepiej przygotować jeden krem, zużyć go i następnie przygotować kolejny, niż zrobić zapas „na cały rok”. W kosmetykach naturalnych nie stosujemy lub stosujemy w minimalnych ilościach substancje konserwujące, dlatego własnoręcznie przygotowane kosmetyki naturalne DIY mają ograniczoną trwałość.

Na co zwrócić uwagę przy własnoręcznej produkcji kosmetyków naturalnych?

Przy domowej produkcji kosmetyków naturalnych najlepiej trzymać się zasady minimalizmu. Im mniej, tym lepiej. Jeśli zaczynasz swoją przygodę z własnoręczną produkcją kosmetyków naturalnych, zacznij od jak najmniej skomplikowanych przepisów. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Kosmetyki naturalne DIY wymagają wprawy i czasu. Musisz nie tylko nauczyć się techniki domowej produkcji, ale również poznać potrzeby własnej skóry. Pamiętaj, że to, co służy Twojej koleżance, niekoniecznie musi służyć Tobie. Uważaj na alergie – uczulać może wszystko. Jeśli planujesz przygotowanie kremu na bazie ziół, owoców, kwiatów, olejków eterycznych – koniecznie sprawdź reakcję uczuleniową na skórze.

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Agnieszka Matuszewska

Zawsze staram się być jak najbliżej natury i to z niej czerpać siłę. Uwielbiam zwierzęta, kocham zieleń, wolną przestrzeń i kontakt z przyrodą. Jestem mgr Biotechnologii. Interesuję się zdrowym odżywianiem i medycyną naturalną. Zdając sobie sprawę z tego jak wygląda dzisiejszy przemysł, staram się wszystko (co jestem w stanie) przygotowywać sama, z naturalnych składników - od uprawy własnych warzyw począwszy, po wyrób wędlin, kosmetyków, środków czystości. Kocham gotować. Cały czas uczę się medycyny naturalnej i ziołolecznictwa. W wolnych chwilach poszerzam również swoje umiejętności w tematyce rękodzieła i DIY. Prywatnie, jestem mamą dwóch cudownych, pełnych energii maluchów, w których chcę zaszczepić miłość do natury.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)