OgródZ kalendarza ogrodnika

Wiosenne nawożenie ogrodu

5/5 - (4 votes)

Wiosna to pora roku, w której rośliny zaczynają intensywnie rosnąć. Konieczne jest więc dostarczanie im składników odżywczych niezbędnych do dalszego prawidłowego wzrostu i rozwoju. Wiosenne nawożenie ogrodu jest również bardzo ważne w kontekście późniejszych plonów. Jak powinno wyglądać wiosenne nawożenie roślin? Jaki nawóz na wiosnę warto wybrać? Po więcej informacji na temat wiosennego nawożenia ogrodu zapraszamy do naszego artykułu!

Wiosenne nawożenie ogrodu – kiedy najlepiej rozpocząć?

Nawożenie to jeden z najważniejszych zabiegów agrotechnicznych, od którego zależy prawidłowy wzrost i rozwój roślin. Wraz z nawozami do podłoża dostarczane są im bowiem niezbędne składniki pokarmowe. Zabieg ten poprawia również strukturę gleby, poza tym wspomaga rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Decydując się na nawożenie, należy mieć na uwadze, że dla roślin szkodliwy może być zarówno niedobór, jak i nadmiar składników odżywczych w podłożu. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje nawożenia: przedsiewne, siewne oraz pogłówne. Przy planowaniu nawożenia należy wybierać takie nawozy, które w jak najlepszym stopniu będą dostosowane do potrzeb poszczególnych grup roślin.

Wiosenne nawozy

Nie bez znaczenia pozostaje również termin rozpoczęcia nawożenia. Termin wiosennego nawożenia we własnym ogrodzie, czy też na działce w dużej mierze uzależniony jest od terminu siewu lub sadzenia poszczególnych gatunków roślin. Większość niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin makro- oraz mikroelementów należy dostarczyć już na początku okresu wegetacji. Wiosną rośliny potrzebują przede wszystkim odpowiednich dawek azotu, potasu, fosforu, siarki, magnezu, a także wapnia. Kiedy warto rozpocząć wiosenne nawożenie ogrodu? Idealnym okresem na dostarczanie glebie niezbędnych składników odżywczych jest marzec – jeśli oczywiście pogoda będzie sprzyjała tego rodzaju zabiegom. Nawożenie najlepiej przeprowadzić na kilka dni przed planowanym siewem lub sadzeniem.

Jaki nawóz na wiosnę wybrać – kompost i biohumus

Wiosenne nawożenie ogrodu wiąże się przede wszystkim z zastosowaniem kompostu. Jest to produkt rozkładu materiału organicznego, w skład którego wchodzą między innymi mikroorganizmy. Ten naturalny nawóz organiczny powstaje w wyniku rozkładu części roślinnych oraz niektórych odpadków kuchennych, które są kompostowane. Z biegiem czasu z kompostu powstaje doskonałej jakości ziemia ogrodowa. Powstały kompost należy dokładnie wymieszać z glebą na głębokości 10-15 cm. Wiosenne nawożenie kompostem wpływa korzystnie na strukturę gleby, poza tym wzbogaca ją w cenne makro- oraz mikroelementy. Sam skład kompostu uzależniony jest od rodzaju kompostowanych produktów. 

Jak nawozić ogród wiosną?

Kolejnym nawozem organicznym, który można stosować już wiosną, jest biohumus. Do jego produkcji przyczyniają się dżdżownice kalifornijskie. To doskonały nawóz pod warzywa, który może sprawdzić się również pod drzewa i krzewy owocowe. Biohumus posiada wysoką wartość nawozową, poza tym jego stosowanie poprawia właściwości plonotwórcze gleby. Poprawa pojemności wodnej i sorpcyjnej gleby to kolejne zalety wynikające ze stosowania biohumusu. Jego stosowanie wpływa też korzystnie na wzrost i wygląd roślin. Nawozu tego, podobnie jak kompostu, nie da się przedawkować. Można go stosować zarówno pod rośliny ogrodowe, jak i doniczkowe. Biohumus może być doskonałą alternatywą dla nawozów, do których zalicza się chociażby kompost.

Wiosenne nawożenie ogrodu – czy można stosować obornik?

Innym godnym polecenia naturalnym nawozem organicznym jest obornik. Stanowi on cenne źródło makro- oraz mikroelementów, do których zalicza się między innymi azot, potas, fosfor, a także żelazo, wapń i magnez. Nawóz ten powinien być natomiast pozbawiony jaj i larw szkodników, a także patogenów chorobotwórczych oraz nasion chwastów. Ze względu na pochodzenie wyróżnia się obornik bydlęcy, świński, koński oraz kurzy. Do upraw ogrodniczych najczęściej stosowany jest obornik bydlęcy oraz świński. Obornik dostępny jest zarówno w formie świeżej, jak i przekompostowanej, a także w postaci suszonej oraz granulowanej.

Jak powinno wyglądać wiosenne nawożenie ogrodu?

Jeśli chodzi o wiosenne nawożenie ogrodu, obornik w tym okresie może być stosowany w formie przekompostowanej, suszonej lub granulowanej. Obornik granulowany stosuje się zwykle posypowo, jeszcze przed rozpoczęciem uprawy. Po równomiernym rozsypaniu nawozu należy wymieszać go z glebą na głębokość 10-15 cm. Dzięki temu składniki odżywcze pochodzące z obornika dostaną się w głębsze warstwy gleby, gdzie ich wykorzystanie przez rośliny będzie najefektywniejsze. Obornik może być stosowany do końca sezonu wegetacyjnego. Nie zaleca się natomiast stosowania obornika świeżego w okresie wiosennym, ponieważ może wpłynąć niekorzystnie na rośliny – świeży obornik może przyczynić się nawet do spalenia roślin. Ten rodzaj obornika najlepiej sprawdzi się jesienią, po zakończonych zbiorach.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)