OgródUprawa owocówUprawa warzyw

Biohumus niezwykle cennym nawozem naturalnym

5/5 - (2 votes)

Biohumus w ogrodzie jest cenionym organicznym nawozem pochodzenia naturalnego. Może być z powodzeniem stosowany w uprawach tradycyjnych, jak również w tych ekologicznych. Jak powstaje i jakie jest jego znaczenie?

 

Biohumus – charakterystyka nawozu

Gleba w niemal każdym ogrodzie wymaga regularnego wzbogacania w niezbędne do właściwego wzrostu i rozwoju uprawianych roślin składniki pokarmowe. Do nawożenia najlepiej stosować naturalne nawozy organiczne. Oprócz obornika i kompostu bardzo dobrym nawozem pochodzenia organicznego jest biohumus. To bardzo ceniony wśród działkowców i właścicieli przydomowych ogrodów naturalny nawóz organiczny. Inna nazwa tego nawozu to wermikompost lub kompost koprolitowy.

Kompost koprolitowy jest nawozem żywym, którego nie można przedawkować.

Stosowany jest on nie tylko w uprawach roślin użytkowych, lecz także ozdobnych. Kompost koprolitowy jest nawozem żywym, którego nie można przedawkować. Związane jest to z faktem, iż pierwiastki i związki organiczne uwalniają się w dość wolnym tempie – wraz z obumieraniem mikroorganizmów pożytecznych.

Jak powstaje wermikompost?

Kompost koprolitowy powstaje w wyniku zachodzących procesów trawienia substancji organicznych przez dżdżownice kalifornijskie – kompostu, obornika, torfu, osadów ściekowych, trocin lub odpadów spożywczych (skorupki jajek, fusy z kawy lub herbaty). W wyniku trawienia „podłoża” dżdżownice w przewodzie pokarmowym tworzą pożyteczne mikroorganizmy. Następnie „zaopatrują” glebę w pożyteczne dla niej mikroorganizmy.

Kompost koprolitowy powstaje w wyniku zachodzących procesów trawienia substancji organicznych przez dżdżownice kalifornijskie.

Mikroorganizmy mają korzystny wpływ na właściwy wzrost i rozwój uprawianych roślin. Powstały nawóz doskonale sprawdza się w ekologicznej uprawie roślin użytkowych. Tak więc biohumus uzyskiwany jest z odchodów dżdżownic kalifornijskich. Podobnie jak kompost – wermikompost można uzyskać samodzielnie, hodując dżdżownice kalifornijskie np. w kompostowniku.

Właściwości biohumusu

Nawóz ten poprawia właściwości plonotwórcze podłoża. W przypadku upraw roślin użytkowych znacznie zmniejsza stres związany m.in. z przesadzaniem roślin. Ten naturalny nawóz organiczny znacznie poprawia kondycję roślin. Ponadto wpływa korzystnie na jakość plonów i zmniejsza szkody powodowane przed choroby i szkodniki często atakujące rośliny w ogrodzie. Biohumus jest nawozem bardzo dobrze wchłanianym przez rośliny.

biohumusfot.: Owned by the author
Biohumus m.in. poprawia właściwości plonotwórcze podłoża.

Nawóz organiczny z dżdżownic kalifornijskich jest również bardzo dobrze przez nie tolerowany. Nawożenie biohumusem zwiększą również zdolność gleby do samooczyszczania się z wielu skażeń chemicznych. Dzięki temu rośliny, które uprawia się na tego rodzaju nawozie zawierają o wiele mniej groźnych azotanów i metali ciężkich oraz znacznie więcej wapnia i magnezu – pierwiastków odpowiadających za walory smakowe zbieranych owoców oraz warzyw. Nawóz ten reguluje również pH gleby. Stosowanie biohumusu możliwe jest na każdym rodzaju gleby.

Jak samodzielnie wytworzyć biohumus?

Każdy właściciel działki lub przydomowego ogrodu posiadający kompostownik może samodzielnie wytworzyć nawóz koprolitowy. Hodowla dżdżownic kalifornijskich nie jest trudna. Są one łatwo dostępne, a nawóz z ich pomocą można uzyskać już w ciągu roku. Dżdżownice kalifornijskie żywią się resztkami organicznymi roślin oraz odpadkami kuchennymi. Do ich rozmnażania potrzebna jest celuloza. Kompost powinien być również regularnie nawadniany.

biohumusfot.: Owned by the author
Każdy właściciel działki lub przydomowego ogrodu posiadający kompostownik może samodzielnie wytworzyć nawóz koprolitowy.

Optymalna temperatura potrzebna do rozwoju dżdżownic powinna wynosić ok. 20 °C. W zimie dżdżownice powinny zostać przeniesione do cieplejszego budynku, gdyż nie tolerują one chłodów. Do kompostowania można je ponownie wypuścić na przełomie marca i kwietnia w zależności od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Produkcja biohumusu nie jest więc skomplikowaną czynnością. Dzięki niemy możemy uzyskać wiele korzyści w postaci wysokich, zdrowych i dobrych jakościowo plonów.

Stosowanie wermikompostu w ogrodzie

Nawóz koprolitowy w formie sypkiej najlepiej mieszać z podłożem w stosunku 1:2 lub 1:3. Można go w ten sposób wykorzystać np. do produkcji rozsady. Oprócz tego można nim wypełniać dołki, do których będą przesadzane rośliny. Biohumus można również podsypywać wokół roślin ogrodowych.

Biohumus może być również stosowany jako wyciąg płynny. Zalewa się go wówczas wodą w stosunku 1:7, a następnie miesza co jakiś czas przez ok. 14 dni.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)