Naturalne nawozy organiczne w ogrodzie

Aby uzyskać wysokie i dobre jakościowo plony ważne jest regularne nawożenie podłoża. Najlepiej stosować w tym celu naturalne nawozy organiczne. Powinny one stanowić podstawę nawożenia w każdym przydomowym ogrodzie oraz na działce. Jakie są rodzaje i zastosowanie nawozów organicznych?

 

Naturalne nawozy organiczne – znaczenie

W każdym ogrodzie oraz działce próchnica powstaje jedynie z opadłych liści oraz z mulczowanej trawy. Jednak ilość powstałej w ten sposób próchnicy najczęściej nie jest wystarczająca dla poprawy właściwości podłoża, dlatego też warto zastosować nawożenie organiczne. Naturalne nawozy organiczne dostarczają uprawianym roślinom użytkowym niezbędnych do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju makro- oraz mikroelementów. Dodatkowo w czasie procesów rozkładu wzbogacają podłoże w próchnicę. Oprócz tego poprawiają strukturę i żyzność gleby.

naturalne nawozy organiczne
Naturalne nawozy organiczne dostarczają uprawianym roślinom niezbędnych do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju makro- oraz mikroelementów.

Stosowanie naturalnych nawozów organicznych pozwala na uzyskanie smacznych i zdrowych owoców. Wykorzystywanie tego rodzaju nawozów spełnia również funkcje środowiskowe, gdyż ich stosowanie ogranicza erozję gleby oraz zwiększa bioróżnorodność – poprawiając tym samym jakość środowiska.

Rodzaje naturalnych nawozów organicznych

Stosowanie naturalnych nawozów organicznych zapewnia lepsze i zdrowsze plony. Naturalne nawozy organiczne są najbardziej cenionym sposobem poprawy jakości podłoża. Do najważniejszych i najczęściej stosowanych w ogrodach i działkach nawozów organicznych zaliczyć można obornik, kompost oraz nawozy zielone. Dość często stosuje się także biohumus.

Obornik jako idealny nawóz organiczny

Obornik to naturalny nawóz organiczny stosowany w uprawach warzyw. Jego głównym zadaniem jest dostarczenie niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin składników pokarmowych. Oprócz tego wpływa on korzystnie na strukturę gleby. Poprawia m.in. jej właściwości fizykochemiczne.

naturalne nawozy organiczne
Głównym zadaniem obornika jest dostarczenie niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin składników pokarmowych.

Obornik najczęściej stosuje się jesienią. Optymalna dawka tego nawozu mieści się w przedziale od 20 do 40 kg na 10 m 2 powierzchni. Najlepiej wymieszać go z podłożem, przekopując gleby lekkie na głębokość od 16 do 20 cm, a gleby ciężkie – na głębokość od 10 do 15 cm.

Kompost niezastąpionym nawozem naturalnym

Kompost jest niezwykle wartościowym nawozem naturalnym stosowanym w uprawie warzyw. Można wytworzyć go samodzielnie z ogrodowych odpadków – roślin uprawnych, liści i resztek roślinnych oraz odpadków pochodzących z gospodarstwa domowego. Wystarczy wydzielić niewielki skrawek ziemi w ogrodzie pod pryzmę.  Gotowy kompost można stosować jako nawóz przedsiewny zarówno jesienią, jak i wiosną – przekopując go z ziemią na głębokość ok. 20 cm. Kompost można wykorzystać również jako nawóz pogłówny w okresie wegetacji roślin, mieszając go z wierzchnią warstwą gleby. Kompost pod uprawy warzywne stosuje się w dawce od 20 do 60 kg na powierzchni 10 m².

Nawozy zielone i biohumus

Do naturalnych nawozów organicznych stosowanych w uprawie warzyw zalicza się również nawozy zielone. Stanowią je rośliny, które przekopywane są z warstwą podłoża. Do najważniejszych nawozów zielonych stosowanych w ogrodach zaliczyć można gorczycę, łubin żółty oraz facelię. Rośliny przeznaczone na nawozy zielone wysiewa się w celu poprawy właściwości podłoża na rok przed planowany terminem siewu lub sadzenia rozsady warzyw. Rośliny przeznaczone na nawozy zielone najlepiej siać od lipca do sierpnia. Następnie należy przekopać je w okresie jesiennym. Rośliny uprawiane na nawóz zielony należy przekopać na głębokość ok. 15 cm w przypadku gleb ciężkich, a w przypadku gleb lekkich – na głębokość ok. 20 cm.

naturalne nawozy organiczne
Do najbardziej znanych nawozów zielonych wykorzystywanych w ogrodach zaliczyć można gorczycę, łubin żółty oraz facelię.

Naturalne nawozy organiczne to także biohumus. Powstaje on z przerobionych przez dżdżownice kalifornijskie resztek organicznych. Biohumus zawiera enzymy oraz mikroorganizmy, które wpływają korzystnie na strukturę i życie biologiczne podłoża. Nawóz koprolitowy w formie sypkiej najlepiej wymieszać z podłożem w stosunku 1:2 lub 1:3. Biohumus może być także stosowany jako wyciąg płynny.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
PINTEREST
PINTEREST
INSTAGRAM

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)