OgródZ kalendarza ogrodnika

Jesienne porządki w ogródku działkowym

5/5 - (4 votes)

Jesień w ogrodzie to niezwykle ważny z punktu widzenia ogrodnika i działkowca czas, w którym nie należy zapominać o wielu ważnych pracach, które zostały jeszcze do wykonania. Jesienne porządki w ogródku działkowym to przede wszystkim nawożenie podłoża, przekopywanie gleby i grabienie liści. To również usuwanie chwastów, podlewanie krzewów iglastych oraz zimozielonych krzewów liściastych, a także wiele innych prac. Podpowiadamy, jak przygotować działkę na jesień.

Jesienne porządki w ogródku działkowym

Jesień to czas, w którym najczęściej ograniczamy swoją aktywność – zarówno w ogrodzie, jak i na działce. Warto jednak znaleźć czas na jesienne porządki w ogródku działkowym, by dobrze przygotować go do zbliżającej się wielkimi krokami zimy. Do wykonania jest wiele prac – trzeba zrobić porządek w warzywniku oraz na rabatach, a także nie zapomnieć o ostatnim skoszeniu trawnika przed zimą. Jesień w ogrodzie to również czas na przygotowanie podłoża na przyszły rok, zebranie ostatnich już plonów oraz dokładne wyczyszczenie narzędzi po kończącym się właśnie sezonie. Usuwa się z nich m.in. błoto oraz zaschnięte fragmenty roślin.

Jak wygląda jesień w ogrodzie?fot.: Owned by the author
Jesień w ogrodzie to niezwykle ważny z punktu widzenia ogrodnika i działkowca czas.

Jak przygotować działkę na jesień? Pierwsze jesienne porządki powinniśmy rozpocząć od starannego usunięcia pozostałości po roślinach jednorocznych. Ważne jest również dokładne przycięcie suchych kwiatów oraz pędów roślin wieloletnich. Późniejsza jesień to także czas ostatnich zbiorów jeżyn oraz malin powtarzających owocowanie, a także pigwy. Do jesiennych porządków w ogródku działkowym zalicza się również koszenie trawy, a także jej nawożenie – warto jednak pamiętać o stosowaniu nawozów bez azotu. Ostatnie koszenie trawnika zaleca się w październiku. Nie powinniśmy zapominać również o sprzątaniu ścieżek oraz innych powierzchni znajdujących się w ogrodzie.

Jesień w ogrodzie – grabienie liści

Jeśli chodzi o jesienne porządki w ogródku działkowym, bardzo ważną czynnością jest systematyczne grabienie liści. Z tym też najczęściej kojarzy się jesień w ogrodzie, kiedy to podłoże pokrywa się dywanem oblatujących z naszych drzew barwnych liści. Jak przygotować działkę na jesień? Należy pamiętać o ich regularnym usuwaniu, zarówno z trawnika (ponieważ mogą negatywnie wpłynąć na stan naszej trawy), jak i z pozostałej części działki. Dzięki temu unikniemy zalegającej w ogrodzie grubej warstwy liści. Opadłe liście mogą stanowić ponadto źródło groźnych chorób, a także prowadzić do żółknięcia trawy.

Grabienie liści w ogrodziefot.: Owned by the author
Zdrowe liście można wykorzystać do zasilenia kompostu.

Proces rozkładu liści stwarza bowiem doskonałe warunki to powstawania groźnych form patogenów chorobotwórczych. Ponadto mokre liście stanowią śliski dywan, na którym nietrudno się poślizgnąć. Zdrowe liście można wykorzystać do zasilenia kompostu, który charakteryzował się będzie wówczas bardzo dobrą przepuszczalnością, dużą pojemnością wodną oraz przewiewnością. Najlepiej na kompost nadają się liście drzewek owocowych, topoli, brzozy, lipy oraz klonu. Z kolei liście chore i porażone przez szkodniki najlepiej usunąć ogrodu.   

Jak przygotować działkę na jesień?

Po usunięciu roślin jednorocznych warto przekopać podłoże, co zapewni znakomite przewietrzenie gleby. Dobrym rozwiązaniem będzie również zasilenie podłoża. Bardzo dobrze sprawdzi się kompost lub obornik. Jesienne nawożenie podłoża spowoduje, że składniki pokarmowe przez zimę zostaną dobrze rozprowadzone w podłożu. Jesienne przekopanie podłoża poprawi także jego właściwości fizyko-chemiczne, ponadto stworzy korzystne warunki do uprawy roślin użytkowych w kolejnym sezonie.

Przekopywanie gleby w ogrodzie na jesieńfot.: Owned by the author
Przekopanie gleby najczęściej kończy jesienne porządki w ogródku.

Z kolei odkrycie wierzchniej warstwy podłoża powoduje, że wydostają się z niego formy przetrwalnikowe groźnych szkodników (drutowce, pędraki). Na zewnątrz zginą one pod wpływem niskich temepratur lub zostają zjedzone m.in. przez ptaki. Podłoże należy przekopać późną jesienią – możliwie w jak najpóźniejszym terminie. Jesienne przekopywanie podłoża ma ogromne znaczenie przede wszystkim na glebach ciężkich i gliniastych. Przekopanie gleby najczęściej kończy jesienne porządki w ogródku.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)