OgródUprawa warzyw

Podlewanie pomidorów

1/5 - (1 vote)

Uprawa pomidorów zarówno w gruncie, jak również pod osłonami jest niezwykle popularna, jednak wymaga sporo pracy. Abyśmy mogli cieszyć się wysokimi plonami, powinniśmy przestrzegać kilku ważnych zasad dotyczących uprawy pomidorów. Ważne jest m.in. prawidłowe podlewanie pomidorów. W jaki sposób i jak często powinniśmy podlewać pomidory?

Podlewanie pomidorów

Nawadnianie to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który powinniśmy regularnie wykonywać w naszych przydomowych ogrodach oraz na działkach, aby uzyskać wysokiej jakości plony. Podlewanie pomidorów w nieodpowiednich ilościach spowoduje, że owoce będą małe i niesmaczne albo wcale się nie zawiążą.

podlewanie pomidorówfot.: Owned by the author
Nawadnianie pomidorów to jeden z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Sposób podlewania uzależniony jest m.in. od etapu wzrostu, w którym znajduje się w danym momencie roślina. Jak często powinniśmy podlewać pomidory w ogrodzie?

Jak podlewać pomidory?

Pomidory są roślinami najbardziej wrażliwymi na niedobory wody po posadzeniu rozsady do gruntu oraz w okresie zawiązywania i dorastania owoców.

podlewanie pomidorówfot.: Owned by the author
Sposób podlewania uzależniony jest od etapu wzrostu, w którym znajduje się roślina.

Zbyt obfite podlewanie pomidorów w początkowych fazach wzrostu i rozwoju może doprowadzić do wytworzenia płytkiego systemu korzeniowego, co w przypadku wystąpienia suszy w późniejszym okresie może spowodować problem z pobieraniem przez nie wody z głębszych warstw podłoża.

Podlewanie w początkowych fazach wzrostu

Zbyt częste i obfite podlewanie pomidorów przyzwyczaja je m.in. do stałej wilgotności podłoża. Wówczas w przypadku pojawiających się niedoborów opadów pomidory mogą nie przetrwać suszy, gdyż nie będą w stanie wytworzyć mechanizmów ochronnych związanych z regulacją gospodarki wodnej.

podlewanie pomidorówfot.: Owned by the author
Początkowo pomidory podlewamy dwa razy w tygodniu bardzo obficie.

Dlatego też, zanim jeszcze pojawią się owoce, pomidory podlewamy dwa razy w tygodniu bardzo obficie, aby woda mogła przeniknąć w głębsze warstwy podłoża (gleba powinna być wilgotna do głębokości 20 cm), co zapewni znacznie lepszy rozwój ich systemu korzeniowego. Nawodnienie podłoża tylko z wierzchu sprawi, że ich system korzeniowy będzie rozrastał się na boki, a w skrajnych przypadkach nawet wychodził z gruntu.

Podlewanie pomidorów po pojawieniu się owoców

Już w momencie, kiedy na krzakach pomidorów pojawią się pierwsze owoce, powinniśmy zmienić sposób nawadniania z głębokiego na płytki. Wówczas pomidory uprawiane w gruncie podlewamy trzy razy w tygodniu, jednak mniej obficie.

fot.: Owned by the author
Kiedy na krzakach pomidorów pojawią się pierwsze owoce, wówczas pomidory podlewamy trzy razy w tygodniu, jednak mniej obficie.

Dzięki temu uzyskamy wysokie plony dobrej jakości. Woda do podlewania pomidorów powinna mieć temperaturę przynajmniej 14°C.

W jaki sposób podlewać pomidory?

Podlewając pomidory powinniśmy pamiętać, aby nie moczyć całych roślin, ponieważ zwiększamy w ten sposób ryzyko rozwoju groźnych chorób grzybowych pomidorów. Dlatego też pamiętajmy, aby podlewać pomidory bezpośrednio do gruntu, nie zwilżając przy tym nadziemnych części roślin (liście, łodygi).

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)