OgródUprawa warzyw

Pod osłonami – jesienne porządki

5/5 - (6 votes)

Po zakończeniu sezonu w przydomowym ogrodzie czy też na działce powinniśmy zabrać się za jesienne porządki – również pod osłonami. Chodzi zarówno o szklarnie, jak również o tunele foliowe. Odpowiednie przygotowanie osłon przed zimą z pewnością przedłuży ich żywotność. Pozwoli również na właściwą uprawę roślin w kolejnym sezonie. Jakie porządki powinniśmy wykonać jesienią pod osłonami?

Porządki pod osłonami jesienią – co powinniśmy zrobić?

Jeśli pod osłonami uprawialiśmy warzywa, warto już jesienią zrobić porządek z tunelami foliowymi oraz szklarniami, aby na wiosnę ponownie móc uprawiać w nich warzywa. Po zakończonym sezonie powinniśmy rozpocząć dokładne sprzątanie wnętrza tunelu foliowego lub szklarni. Na początek warto usunąć resztki roślinne znajdujące się pod osłonami i wynieść je na kompost. Usuwamy również wszystkie dodatkowe elementy, takie jak sznurki, podpory, pojemniki, włókniny oraz zużyte tablice lepowe. Klipsy po zakończonym sezonie dokładnie odkażamy.

porządki pod osłonamifot.: Owned by the author
Po zakończonym sezonie rozpoczynamy sprzątanie wnętrza tunelu foliowego lub szklarni.

Warto również usunąć wyjałowione po zakończonym już sezonie wegetacyjnym podłoże, umieszczając je w przygotowanym wcześniej kompostowniku. Jeśli w szklarni lub tunelu foliowym znajduje się system nawadniania, wówczas powinniśmy zdemontować wszystkie elementy wchodzące w jego skład. Demontujemy węże, zraszacze, kapilary, linie kroplujące, a na czas zimy przechowujemy je np. w składziku na narzędzia. 

Odkażanie szklarni i tuneli foliowych

W przypadku, kiedy nie zdecydujemy się na wymianę podłoża w naszym tunelu i pozostawiamy je na kolejny sezon, wówczas powinniśmy je odkazić i dokładnie przekopać. Właściwe przekopanie podłoża pod osłonami poprawi żyzność gleby. Przekopanie podłoża umożliwi również pozbycie się szkodników glebowych. Podłoże pod osłonami znacznie szybciej ulega wyjałowieniu, dlatego też powinniśmy wzbogacić je naturalnymi nawozami organicznymi.

tunel foliowyfot.: Owned by the author
Jeśli w szklarni lub tunelu foliowym znajduje się system nawadniania, wówczas powinniśmy zdemontować wszystkie jego elementy.

Do wyboru mamy kompost, obornik lub mączkę bazaltową. Po wzbogaceniu podłoża w cenne makro- i mikroelementy będziemy mieli pewność, że uprawiane w kolejnym sezonie rośliny będą miały dostęp do niezbędnych składników odżywczych.   

Naprawy pod osłonami

Po uprzątnięciu wnętrza szklarni lub tunelu foliowego powinniśmy rozpocząć prace mające na celu eliminację powstałych po sezonie uszkodzeń mechanicznych. W przypadku szklarni wszystkie elementy metalowe powinniśmy poddać konserwacji. Odrdzewiamy je i malujemy odpowiednią farbą, najlepiej koloru białego.

naprawa tunelu foliowegofot.: Owned by the author
Po uprzątnięciu wnętrza tunelu foliowego powinniśmy rozpocząć ewentualne prace naprawcze.

W przypadku konstrukcji aluminiowych, której najczęściej służą jako stelaż dla tuneli foliowych nie musimy przeprowadzać tego typu czynności. Warto również zwrócić uwagę na znajdujące się w szklarni szyby i w razie potrzeby zabezpieczyć powstałe ubytki kitem lub pianką montażową.

Folia na tunelu foliowym – zdjąć czy pozostawić na zimę?  

Aby nasze rośliny nie zostały porażone przez choroby grzybowe i pleśnie, warto już jesienią dokładnie umyć osłony (folię), a następnie dokładnie je wysuszyć. W przypadku tuneli foliowych po zakończonym sezonie folię najlepiej zdjąć, a następnie pozostawić w ciemnym i suchym miejscu, gdzie przeczeka zimę. Zdjęcie folii przed zimą z pewnością wpłynie korzystnie na trwałość i żywotność materiału, który jednocześnie nie będzie narażony na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych.

porządki w tunelu foliowymfot.: Owned by the author
Pozostawiona na zimę folia może zostać uszkodzona przez wiatr, śnieg lub mróz.

Pozostawiona na zimę folia może zostać porwana przez wiatr, zerwana przez zalegający śnieg lub uszkodzona przez mróz. Warto zdemontować również elementy stelażu, które możemy umieścić i odpowiednio zabezpieczyć w schowku na działce lub w przydomowym ogrodzie.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

 

 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)