Ogród

Kompostownik w ogrodzie

5/5 - (4 votes)

Kompostownik to miejsce lub pojemnik, w którym odbywa się proces kompostowania odpadów pochodzących z ogródka, do których zaliczamy m.in. resztki roślinne, liście i drobne gałęzie, w wyniku którego otrzymuje się cenny kompost. Jak zrobić kompostownik i w jakim miejscu na działce go umieścić?

 

Kompostownik – po co kompostować?

W wyniku procesu kompostowania uzyskiwany jest kompost, czyli najbardziej znany naturalny nawóz organiczny wykorzystywany na działkach oraz w ogrodach przydomowych.

kompostownikfot.: Owned by the author
Kompostownik jest najlepszym miejscem, w którym odbywa się proces kompostowania.

Kompost powstaje w wyniku tlenowego rozkładu części roślinnych oraz niektórych odpadków kuchennych, które są kompostowane. Kompostownik jest najlepszym miejscem (pojemnikiem), w którym odbywa się proces kompostowania.

Wybór miejsca na kompostownik w ogrodzie

Przed przygotowaniem kompostownika warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego miejsca. Najlepiej umiejscowić go w miejscu częściowo zacienionym – od strony północnej, które jest w niedużym stopniu podatne działanie wiatru. Kompostownik najlepiej umieścić w miejscu mało widocznym, np. na uboczu ogródka działkowego w celu zachowania jego walorów estetycznych. Powinien być on zlokalizowany w miejscu łatwo dostępnym, po to aby ułatwić nawadnianie pryzmy w okresach suszy.

kompostownikfot.: Owned by the author
Kompostownik najlepiej umieścić w miejscu mało widocznym, np. na uboczu ogródka działkowego.

W najbliższym sąsiedztwie kompostownika nie powinny znajdować się drzewa ani krzewy. Wzrost roślin w kolejnych latach może znacznie utrudnić swobodny dostęp do jego zawartości.

Rodzaje kompostowników

Kompostowniki dzieli się na cztery podstawowo rodzaje: naturalne pryzmy, kompostowniki otwarte, zamknięte oraz rotacyjne (obrotowe). Naturalne pryzmy są najtańszą metodą uzyskiwania kompostu. Tworzy się je w wyznaczonym miejscu na działce. W ogródkach działkowych najczęściej spotykany jest kompostownik otwarty. Kompostowniki otwarte składają się z 4 ścian. Można je zrobić samemu na wyznaczonej wcześniej powierzchni.

kompostownikfot.: Owned by the author
W ogródkach działkowych najczęściej spotykany jest kompostownik otwarty.

Kompostowniki zamknięte to pojemniki drewniane lub plastikowe, które mają otwory zapewniające odpowiednią wentylację, dzięki którym można stworzyć właściwe warunki potrzebne do prawidłowego rozkładu resztek. Stosuje się je przede wszystkim w ogrodach o niewielkiej powierzchni. Kompostowniki rotacyjne wykonane są najczęściej z metalu lub plastiku. Mogą mieć kształt beczki, którą umieszcza się na obrotowej konstrukcji, co zapewnia swobodne mieszanie tworzącego się kompostu.

Jak zbudować kompostownik?

Budowa kompostownika nie jest skomplikowana, w związku z czym można je wykonać samodzielnie. Kompostowniki otwarte składają się z belek, które z wyglądu przypominają skrzynię, która pozbawiona jest dna. Zbudowanie tego typu kompostownika wiąże się z wykonaniem czterech ścian, do budowy których wystarczą drewniane deski lub palety, które należy w odpowiedni sposób połączyć.

kompostownikfot.: Owned by the author
Odpowiednio skonstruowany kompostownik ma zapewnić łatwy dostęp do jego zawartości.

Podłoże, na którym zostanie zlokalizowany kompostownik powinno być równe oraz przepuszczalne (ziemia, trawa). Tego typu kompostowniki powinny umożliwiać swobodne wietrzenie rozkładającej się materii oraz odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Odpowiednio skonstruowany kompostownik ma zapewnić łatwy dostęp do jego zawartości (np. w celu wymieszania pryzmy).

Wielkość kompostownika

Bardzo ważna jest wielkość kompostownika. Powinna być ona dostosowana do wielkości działki oraz ilości uzyskiwanej z niej odpadów. Właściciele działek typowo rekreacyjnych potrzebują mniejszego kompostownika w porównaniu do osób posiadających ogródki działkowe przeznaczone pod uprawę. Najlepiej, gdy powierzchnia 1m2 działki będzie odpowiadała objętości 2 l kompostownika. Przykładowo na działce o powierzchni 400 m2 (4 ary) należy „zbudować” kompostownik o pojemności 800 l.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)