OgródZ kalendarza ogrodnika

Październik w ogrodzie

5/5 - (3 votes)

Październik jest dziesiątym miesiącem w roku, liczącym 31 dni. Październik w ogrodzie to czas intensywnych prac mających na celu przygotowanie ogrodu do zimy. Jakie prace należy wykonać w październiku w ogrodzie?

 

Październik w ogrodzie

Dziesiąty miesiąc roku jest odpowiednim czasem na wykonanie wielu prac, które są niezbędne do odpowiedniego przygotowania roślin i całego ogrodu do zbliżającej się zimy. Październik w ogrodzie często bywa pogodny z dużą ilością słońca, jednak zarówno wieczory, jak również noce i poranki często są już bardzo chłodne.

październik w ogrodziefot.: Owned by the author
Październik w ogrodzie to czas intensywnych prac mających na celu przygotowanie ogrodu do zimy.

Dodatkowo mogą pojawiać się przygruntowe przymrozki. Miesiąc ten jest czasem opadania liści z drzew oraz krzewów owocowych i ozdobnych oraz ostatnich zbiorów owoców i większości gatunków warzyw. Jak wygląda październik w sadzie oraz w ogrodzie warzywnym?

Październikowe prace w ogrodzie warzywnym

Na początku jesieni zbiera się ostatnie już plony z ogródka warzywnego. Październik to czas zbiorów m.in. późnych odmian marchwi, kapusty, brokułów i kalafiorów oraz rzodkiewek. Zbiera się również jarmuż oraz szpinak pochodzący z siewu letniego. Jeśli pogoda na to pozwoli, najlepiej na początku miesiąca zebrać wszystkie pomidory znajdujące się na krzakach, gdyż nawet niewielkie spadki temperatur mogą doprowadzić do zamierania tych roślin. Pomidory uprawiane w gruncie nie są bowiem odporne na spadki temperatur. Również zielone pomidory można wykorzystać na przetwory.

Jakie prace w październiku w ogrodzie warto wykonać?

Liście oraz łodygi roślin, które nie wykazują objawów chorobowych należy umieścić w kompostowniku w celu uzyskania wartościowego kompostu. Rośliny, które zwiędły można też przekopać, co z pewnością użyźni podłoże.

październik w ogrodziefot.: Owned by the author
W momencie, gdy podłoże nie zostało przekopane we wrześniu, październik jest najlepszym czasem na wykonanie tej czynności.

Przy tej czynności warto zwrócić uwagę, aby nie przekopać roślin lub ich fragmentów z widocznymi objawami chorobowymi. W momencie, gdy podłoże nie zostało przekopane we wrześniu, październik jest najlepszym czasem na wykonanie tej czynności.

Październikowe prace w sadzie owocowym

W październiku wykonuje się również zbiór owoców. Zbiera się m.in. późniejsze odmiany gruszek, jabłek oraz śliwki i pigwę. W pierwszej kolejności zbiera się owoce dojrzałe i największe, natomiast pozostałe zostawia się na drzewie. Zbiorom podlegają również winogrona oraz jeżyny i jesienne odmiany malin. Należy je jednak zebrać jeszcze przed wystąpieniem pierwszych przymrozków. Październik w ogrodzie wymaga poświęcenia szczególnej uwagi drzewom i krzewom owocowym.

fot.: Owned by the author
W październiku przeprowadza się zbiór owoców.

Warto przeprowadzić lustracje drzew owocowych pod kątem obecności chorób. Usuwa się porażone fragmenty roślin oraz mumie, czyli zaschnięte owoce, które w kolejnym sezonie wegetacyjnym mogą ponownie stać się źródłem infekcji. Usuwa się również zgniłe owoce, które opadły z drzew oraz liście z objawami chorób. Należy pozbyć się również pułapek, na które w sezonie odławiały się szkodniki. Eliminuje się również chwasty rosnące w pobliżu drzew. Drzewa warto zasilić nawozami naturalnymi – kompostem lub obornikiem. Po rozrzuceniu naturalnych nawozów organicznych należy je lekko wymieszać z podłożem.

Sadzenie drzew i krzewów owocowych

Październik to miesiąc, w którym sadzi się lub przesadza drzewa oraz krzewy owocowe. Czynność ta wykonywana jest do momentu, kiedy podłoże nie ulegnie zamarznięciu. Drzewa owocowe sadzi się w taki sposób, aby miejsce okulizacji znajdowało się ok. 10 cm pod powierzchnią podłoża. Z kolei krzewy owocowe, np. maliny, jeżyny czy też agrest sadzi się kilka centymetrów głębiej, niż rosły przed zakupem. Po posadzeniu krzewy należy obficie podlać. W celu zabezpieczenia ich przed spadkami temperatur należy je obsypać kopczykami z ziemi lub liści.

Pielęgnacja trawnika w ogrodzie

Przy październikowych pracach w ogrodzie warto pamiętać o trawniku. Październik w ogrodzie to czas, który należy poświęcić na prace związane z pielęgnacją trawnika. Ważne jest regularne grabienie opadłych drzew i krzewów liści.

październik w ogrodziefot.: Owned by the author
Październik w ogrodzie to czas, który należy poświęcić na prace związane z pielęgnacją trawnika.

W przeciwnym razie będą one gniły pod warstwą śniegu. W drugiej połowie października trawnik należy skosić. W październiku trawnik kosimy po raz ostatni w danym roku.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)