Oprysk z drożdży na pomidory
Pomidory są bardzo popularnymi uprawami w naszych przydomowych ogrodach i na działkach. Niestety dość często porażane są przez choroby grzybowe, w tym m.in. przez zarazę ziemniaka oraz szarą pleśń. Sprawdzonym sposobem ochrony pomidorów przed chorobami grzybowymi jest oprysk z drożdży na pomidory. Jak działa i jak go przygotować?
Oprysk z drożdży na pomidory sposobem na wysokie plony
Uprawa pomidorów nierzadko może przysporzyć właścicielom ogrodów oraz działek wielu problemów. Rośliny te dość łatwo porażane są przez choroby grzybowe, a zaniechanie ochrony może w znacznym stopniu odbić się na wielkości i jakości plonów. W niektórych przypadkach choroby grzybowe mogą przyczynić się do likwidacji nawet całej plantacji. Jedną z naturalnych metod ochrony przed chorobami jest oprysk z drożdży na pomidory. Jego przygotowanie jest bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu.
Drożdże to mikroorganizmy jednokomórkowe zaliczane do królestwa grzybów. Po opryskaniu pomidorów wypierają szkodliwe patogeny. Na chronionych roślinach walczą bowiem o miejsce z innymi grzybami, broniąc dostępu do nich. Bardzo ważne jest jak najwcześniejsze wykonanie oprysku (zapobiegawcze), kiedy rośliny są już rozwinięte i zawiązują owoce. Najlepsze wyniki uzyskuje się pod osłonami (szklarnia, tunel foliowy), ponieważ oprysk pomidorów gruntowych może być zmywany przez deszcz.
Jak prawidłowo przygotować oprysk z drożdży?
Do przygotowania oprysku z drożdży na pomidory potrzebne nam będą świeże drożdże piekarskie. Kostka o masie 100 gram wystarczy na 10 litrów wody. Przygotowanie oprysku nie jest trudne i zajmie nam niewiele czasu. Wystarczy wlać do szklanki wodę o temperaturze nie większej niż 38 stopni Celsjusza, ponieważ w temperaturze wyższej drożdże zginą.
Następnie do szklanki dodajemy drożdże i dokładnie mieszamy, aż do ich całkowitego rozpuszczenia. Tak przygotowany roztwór wlewamy do opryskiwacza i uzupełniamy wodą. Jeśli posiadamy opryskiwacz 5 litrowy, potrzebne nam będzie 50 gram drożdży (połowa kostki). Opryskujemy zarówno łodygi, jak i liście – najlepiej w godzinach porannych lub wieczornych, by nie doprowadzić do poparzenia roślin.
Drożdże na pomidory – znaczenie oprysku
Drożdże są bogate w mające korzystny wpływ dla rozwoju roślin substancje, do których zalicza się m.in. węglowodany, żelazo, aminokwasy, a także witaminy z grupy B. Oprysk z drożdży na pomidory jest bardzo dobrym sposobem zapobiegania rozwojowi zarazy ziemniaka i szarej pleśni. Zaletą oprysku jest również jego korzystny wpływ na rozwój roślin, a także stymulacja korzeni oraz zielonej masy. Wpływają m.in. na „gęstość” liści oraz kwiatów.
Zmniejsza się również podatność uprawianych roślin na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Istotne jest także to, że oprysk z drożdży jest ekologiczny, ponieważ drożdże pozbawione są szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych. Oprysk z drożdży stosuje się nie tylko na pomidory, ale również na ogórki, gdzie również sprawdzi się w zapobieganiu rozwoju patogenów grzybowych.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!