Ochrona warzywOgródUprawa warzyw

Oprysk z drożdży na pomidory

5/5 - (4 votes)

Pomidory są bardzo popularnymi uprawami w naszych przydomowych ogrodach i na działkach. Niestety dość często porażane są przez choroby grzybowe, w tym m.in. przez zarazę ziemniaka oraz szarą pleśń. Sprawdzonym sposobem ochrony pomidorów przed chorobami grzybowymi jest oprysk z drożdży na pomidory. Jak działa i jak go przygotować?

Oprysk z drożdży na pomidory sposobem na wysokie plony

Uprawa pomidorów nierzadko może przysporzyć właścicielom ogrodów oraz działek wielu problemów. Rośliny te dość łatwo porażane są przez choroby grzybowe, a zaniechanie ochrony może w znacznym stopniu odbić się na wielkości i jakości plonów. W niektórych przypadkach choroby grzybowe mogą przyczynić się do likwidacji nawet całej plantacji. Jedną z naturalnych metod ochrony przed chorobami jest oprysk z drożdży na pomidory. Jego przygotowanie jest bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu.

ekologiczny oprysk na pomidoryfot.: Owned by the author
Do przygotowania oprysku z drożdży na pomidory potrzebne nam będą świeże drożdże piekarskie.

Drożdże to mikroorganizmy jednokomórkowe zaliczane do królestwa grzybów. Po opryskaniu pomidorów wypierają szkodliwe patogeny. Na chronionych roślinach walczą bowiem o miejsce z innymi grzybami, broniąc dostępu do nich. Bardzo ważne jest jak najwcześniejsze wykonanie oprysku (zapobiegawcze), kiedy rośliny są już rozwinięte i zawiązują owoce. Najlepsze wyniki uzyskuje się pod osłonami (szklarnia, tunel foliowy), ponieważ oprysk pomidorów gruntowych może być zmywany przez deszcz.

Jak prawidłowo przygotować oprysk z drożdży?

Do przygotowania oprysku z drożdży na pomidory potrzebne nam będą świeże drożdże piekarskie. Kostka o masie 100 gram wystarczy na 10 litrów wody. Przygotowanie oprysku nie jest trudne i zajmie nam niewiele czasu. Wystarczy wlać do szklanki wodę o temperaturze nie większej niż 38 stopni Celsjusza, ponieważ w temperaturze wyższej drożdże zginą.

drożdże na pomidoryfot.: Owned by the author
Oprysk z drożdży na pomidory jest bardzo dobrym sposobem zapobiegania rozwojowi zarazy ziemniaka i szarej pleśni.

Następnie do szklanki dodajemy drożdże i dokładnie mieszamy, aż do ich całkowitego rozpuszczenia. Tak przygotowany roztwór wlewamy do opryskiwacza i uzupełniamy wodą. Jeśli posiadamy opryskiwacz 5 litrowy, potrzebne nam będzie 50 gram drożdży (połowa kostki). Opryskujemy zarówno łodygi, jak i liście – najlepiej w godzinach porannych lub wieczornych, by nie doprowadzić do poparzenia roślin.

Drożdże na pomidory – znaczenie oprysku  

Drożdże są bogate w mające korzystny wpływ dla rozwoju roślin substancje, do których zalicza się m.in. węglowodany, żelazo, aminokwasy, a także witaminy z grupy B. Oprysk z drożdży na pomidory jest bardzo dobrym sposobem zapobiegania rozwojowi zarazy ziemniaka i szarej pleśni. Zaletą oprysku jest również jego korzystny wpływ na rozwój roślin, a także stymulacja korzeni oraz zielonej masy. Wpływają m.in. na „gęstość” liści oraz kwiatów.

oprysk z drożdży fot.: Owned by the author
Bardzo ważne jest jak najwcześniejsze wykonanie oprysku (zapobiegawcze), kiedy rośliny są już rozwinięte i zawiązują owoce.

Zmniejsza się również podatność uprawianych roślin na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Istotne jest także to, że oprysk z drożdży jest ekologiczny, ponieważ drożdże pozbawione są szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych. Oprysk z drożdży stosuje się nie tylko na pomidory, ale również na ogórki, gdzie również sprawdzi się w zapobieganiu rozwoju patogenów grzybowych.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)