Obrywanie liści pomidorów – cel, najważniejsze zasady
Pomidory to bardzo chętnie uprawiane w przydomowych ogrodach oraz na działkach rośliny, które wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z ważnych zabiegów jest obrywanie liści pomidorów. Jak i kiedy należy pozbywać się liści pomidorów, by móc cieszyć się wysokim i dobrym jakościowo plonem?
Obrywanie liści pomidorów – cel zabiegu
Uprawa pomidorów wymaga systematycznego przeprowadzania szeregu zabiegów pielęgnacyjnych, których celem jest uzyskanie wysokich i dobrych jakościowo plonów. Jednym z takich zabiegów jest obrywanie liści pomidorów, którego celem jest m.in. ograniczenie do minimum ryzyka wystąpienia chorób grzybowych oraz przyspieszenie dojrzewania pomidorów na krzakach. Usuwanie liści ma również doprowadzić do tego, by roślina mogła skupić się na utrzymywaniu owoców.
Zabieg obrywania liści sprawia również, że nasze pomidory uzyskują znacznie lepszy dostęp do światła, dzięki czemu szybciej dojrzewają i stają się o wiele smaczniejsze. Celem zabiegu jest również poprawa cyrkulacji powietrza między poszczególnymi krzakami, co sprawia, że liście znacznie szybciej wysychają po opadach. Dodatkowo ogranicza to również ryzyko pojawienia się groźnych chorób grzybowych, do których zaliczane są m.in. szara pleśń oraz zaraza ziemniaka.
Które liście pomidorów należy obrywać?
Wiele osób zastanawia się, które liście w pierwszej kolejności należy obrywać. Obrywanie liści pomidorów zaczynamy od tych liści, które są najniżej położone lub stykają się z podłożem. Liście te są bowiem w największym stopniu narażone na porażenie przez choroby grzybowe, ponieważ mają najczęściej styczność z wodą podczas podlewania.
Usuwamy również te liście pomidorów, które są żółte lub posiadają plamy świadczące o obecności chorób. Wówczas ich oberwanie zmniejszy ryzyko rozprzestrzeniania się choroby na wyższe partie roślin oraz na sąsiednie rośliny. Podczas obrywania, jednorazowo usuwamy najczęściej od 1 do 2 liści pomidorów.
Obrywanie liści – kiedy najlepiej wykonać zabieg?
Liście pomidorów powinniśmy usuwać najlepiej w pogodny i słoneczny dzień, kiedy nie występują opady deszczu. Nie zaleca się również eliminacji liści bezpośrednio po podlaniu krzaków. W przeciwnym razie możemy narazić roślinę na porażenie przez choroby grzybowe, które mogą wnikać przez zranienia powstałe w miejscach po oberwaniu.
Rosa czy krople deszczu mogą spowodować, że rana po cięciu nie zaschnie i stanie się otwartą bramą dla patogenów chorobotwórczych. Ostatecznie rozwój choroby może doprowadzić do pogorszenia zdrowotności i kondycji pomidorów, a także do spadku wielkości i jakości plonów.
W jaki sposób obrywać liście pomidorów?
Ważny jest nie tylko termin, w jakim obrywamy liście, ale również sam sposób obrywania. Liście najlepiej obrywać przy pomocy dłoni lub sekatorem. Bardzo ważne jest, by ręce oraz narzędzia były odpowiednio zdezynfekowane, co ogranicza ryzyko rozwoju chorób. Najlepiej sprawdzi się w tym celu alkohol lub środki odkażające. Najlepszą techniką obrywania liści jest usuwanie całego liścia, bez pozostawiania fragmentów. Liście obrywamy razem z ogonkiem, dzięki czemu powstała rana jest stosunkowo mała i wówczas ryzyko infekcji jest minimalne.
Usuwanie wilków (pędów bocznych) pomidorów i ogławianie
Oprócz usuwania liści bardzo ważne jest również systematyczne usuwanie pędów bocznych, co pozwala uzyskać roślinę, która wyda znacznie lepsze owoce. Pędy boczne najlepiej usuwać w momencie, kiedy osiągną długość kilku centymetrów – wówczas będzie je znacznie łatwiej oberwać. Wilki, podobnie jak liście, najlepiej obrywać u nasady, bezpośrednio przy pędzie głównym. Wilki z powodzeniem możemy umieścić w pojemniku z wodą np. w ciepłym tunelu foliowym i w niedługim czasie możemy mieć ukorzenioną roślinę, którą następnie sadzi się do gleby.
Ważne jest również ogławianie pomidorów, które polega na usunięciu wierzchołka pędu głównego lub większej liczby pędów w zależności od tego, na ile pędów prowadziliśmy uprawę. Zabieg ogławiania wykonujemy w terminie ok. 7-8 tygodni przed planowaną likwidacją naszej plantacji. Termin ten przypada najczęściej na pierwszą dekadę sierpnia. Pozostawiamy wówczas 2-3 liście znajdujące się nad najwyżej kwitnącym gronem. Zabieg ogławiania roślin pozwoli dojrzeć pozostawionym na krzaku owocom jeszcze przed nadejściem chłodniejszego okresu w pogodzie – zazwyczaj we wrześniu.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!