OgródUprawa warzyw

Ziemia do wysiewu nasion – jaką wybrać?

5/5 - (5 votes)

Odpowiednio dobrane podłoże do wysiewu nasion w dużej mierze decyduje o powodzeniu domowej produkcji rozsady. Niewłaściwie dobrana ziemia do wysiewu nasion wpłynie niekorzystnie na kiełkujące siewki, które nie będą prawidłowo rosnąć i rozwijać się. Jakie podłoże do wysiewu nasion jest najlepsze? Czym powinniśmy kierować się przy wyborze ziemi do wysiewu nasion?

Ziemia do wysiewu nasion – na co zwrócić szczególną uwagę?

Rozsada na parapecie okiennym jest sprawdzonym sposobem na uzyskanie zdrowych roślin, które w odpowiednim czasie wydadzą wysokie plony dobrej jakości. Z rozsady możemy uzyskać większość cennych gatunków warzyw, np. pomidory, paprykę, sałatę, ogórki czy kapustę. Uzyskanie zdrowej rozsady możliwe jest w momencie, kiedy młodym siewkom zapewnimy odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju. Wszystkie gatunki warzyw wymagają przede wszystkim dobrej jakości podłoża do wysiewu nasion, by siewki mogły prawidłowo się rozwijać.

najlepsza ziemia do wysiewu nasion fot.: Owned by the author
Z rozsady możemy uzyskać większość cennych gatunków warzyw.

Ziemia do wysiewu nasion nie powinna być zbyt zasobna w składniki pokarmowe, ponieważ młode siewki są wrażliwe na nadmiar makro- oraz mikroelementów. Podłoże do wysiewu nasion nie powinno być zbyt ciężkie i za mało przepuszczalne. Do wysiewu nasion nie powinniśmy również wykorzystywać ziemi z ogrodu, ponieważ ma ona nieodpowiedni skład oraz zbyt zbitą strukturę. Ponadto może zawierać szkodliwe dla roślin patogeny glebowe.

Podłoże do wysiewu nasion – cechy dobrej ziemi do wysiewu 

Ziemia do wysiewu nasion powinna być przede wszystkim wolna od patogenów, ponieważ siewki bezpośrednio po wykiełkowaniu są niezwykle wrażliwe na patogeny glebowe. Ponadto podłoże do wysiewu nasion powinno być lekkie, przewiewne i przepuszczalne, by umożliwić kiełkowanie nasion. Luźna struktura podłoża zapewnia nie tylko swobodny rozwój siewek, ale również ich prawidłowe ukorzenienie. Bazą ziemi do wysiewu nasion powinien być wysokiej jakości substrat torfowy oraz perlit lub odkażony piasek, zmieszane ze sobą w stosunku 4:1. Odczyn ziemi do wysiewu nasion powinien mieścić się w przedziale między ok. 6,0 a 7,0.

podłoże do wysiewu nasion fot.: Owned by the author
Podłoże do wysiewu nasion powinno być lekkie, przewiewne i przepuszczalne.

W sklepach ogrodniczych bez problemu możemy znaleźć gotową ziemię do wysiewu nasion cennych gatunków warzyw, ozdobnych roślin ogrodowych oraz doniczkowych. Gotowe podłoże do wysiewu nasion jest sterylne, czyli pozbawione patogenów glebowych i szkodników. Ponadto gotowa ziemia do wysiewu nasion ma zbilansowany skład i wzbogacona jest o nawozy startowe. Bardzo często ziemia do wysiewu materiału siewnego zawiera również pozytywne mikroorganizmy, włókno kokosowe oraz węgiel drzewny w formie sproszkowanej, które mają korzystny wpływ na wzrost i rozwój siewek.  

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)