Pogoda

Zgniły wyż – co warto o nim wiedzieć?

5/5 - (7 votes)

W okresie jesiennym oraz wiosennym obecność układu wysokiego ciśnienia nie zawsze musi oznaczać pogodne niebo. Dlaczego pomimo obecności wyżu w wielu rejonach naszego kraju jesienią i wiosną jest pochmurno i mglisto, a lokalnie występują także opady deszczu bądź mżawki? Odpowiedź jest prosta – to właśnie zgniły wyż odpowiada za taki stan pogody.

Zgniły wyż – co dla nas oznacza?

W okresie jesiennym oraz wiosną często dochodzi do sytuacji, kiedy pomimo rozbudowanego ośrodka wysokiego ciśnienia nad naszymi głowami jest pochmurno i mglisto, a niekiedy pojawiają się również opady deszczu i mżawki. Wówczas taki wyż nazywamy zgniłym.

gęsta mgłafot.: Owned by the author
Zgniły wyż w naszym kraju najczęściej pojawia się od września do marca.

O zgniłym wyżu mówimy więc w momencie, kiedy pomimo wysokiego ciśnienia i niewielkiego wiatru niebo szczelnie przykrywają chmury, a dodatkowo pojawiają się opady. Zgniły wyż w naszym kraju najczęściej pojawia się od września do marca. Wówczas występuje największa liczba dni z chmurami warstwowymi piętra niskiego.

Jak powstaje zgniły wyż?

Ten rodzaj wyżu powstaje w momencie, kiedy wilgotne i chłodne powietrze przyciskane jest do podłoża i tam też osiada przy braku cyrkulacji powietrza (nie jest mieszane przez wiatr). W wyniku inwersji temperatury tworzą się w nim wówczas gęste mgły oraz chmury warstwowe piętra niskiego – Stratus. Z kolei na wysokości ok. 1-2 km nad ziemią zalegają suche warstwy powietrza.

jak powstaje zgniły wyżfot.: Owned by the author
Zgniły wyż powstaje w momencie, kiedy wilgotne i chłodne powietrze przyciskane jest do podłoża.

Zgniły wyż przyczynia się do występowania lokalnych opadów mżawki i deszczu oraz mgieł. Obecność gęstych mgieł w nocy oraz w ciągu dnia w znacznym stopniu ogranicza widoczność na drogach. Bardzo często mogą one utrzymywać się nawet przez całą dobę. Najczęściej po jednej stronie zgniłego wyżu niebo zasnute jest przez chmury piętra niskiego. Z kolei po jego drugiej stronie mamy do czynienia z niemal bezchmurnym niebem.

Wady zgniłego wyżu

Obecność zgniłego wyżu po ciepłym i słonecznym babim lecie jest bardzo nieprzyjemna dla wielu z nas. Obecność niskich chmur warstwowych Stratus wraz z mgłami i mżawką często pogarsza nasze samopoczucie oraz zdolność do koncentracji. Taka aura wpływa niekorzystnie m.in. na kierowców, pogarszając ich zdolność do szybkiej reakcji na drodze. Z kolei ograniczona widoczność spowodowana zaleganiem gęstych mgieł oraz śliską nawierzchnią może doprowadzić do wielu kolizji i wypadków.

zgniły wyż mgła fot.: Owned by the author
Obecność gęstych mgieł w nocy oraz w ciągu dnia w znacznym stopniu ogranicza widoczność na drogach.

Zgniły wyż sprzyja obecności smogu, który pochodzi z kominów domów i fabryk zwłaszcza w większych aglomeracjach oraz spalin pochodzących z silników naszych samochodów. Powstały smog z powodu braku wiatru może wówczas zalegać nad danym regionem nawet przez kilka dni. Opadające toksyny i gazy mają niekorzystny wpływ na nasz układ oddechowy i krwionośny. Również temperatura powietrza w obrębie zgniłego wyżu jest o kilka stopni niższa w porównaniu do temperatury, jaką obserwujemy przy rozpogodzeniach.

Zgniły wyż – zalety  

Oprócz złych stron zgniły wyż ma również swoje zalety. Do niewątpliwych „korzyści” związanych z jego obecnością nad danym obszarem z pewnością należy stabilna, wyrównana temperatura zarówno w ciągu dnia, jak również nocą. Utrzymujące się przez dłuższy czas zachmurzenie sprawia, że termometry pokazują podobne wartości temperatur zarówno w ciągu dnia, jak również w ciągu nocy.

mgłyfot.: Owned by the author
Obecność zgniłego wyżu oznacza stabilne, wysokie ciśnienie oraz brak wiatru i nagłych skoków temperatur.

Z kolei brak chmur w okresie jesiennym i wiosennym najczęściej przynosi nam nocne i poranne przymrozki, natomiast popołudnia stają się cieplejsze. Wówczas zwiększa się różnica temperatur między dniem a nocą. A kolei utrzymujące się przez kilka dni stabilne, wysokie ciśnienie oraz brak wiatru i nagłych skoków temperatur przy zgniłym wyżu są na ogół dla nas korzystne.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)