Zgniły wyż – co warto o nim wiedzieć?

W okresie jesiennym oraz wiosennym obecność układu wysokiego ciśnienia nie zawsze musi oznaczać pogodne niebo. Dlaczego pomimo obecności wyżu w wielu rejonach naszego kraju jesienią i wiosną jest pochmurno i mglisto, a lokalnie występują także opady deszczu bądź mżawki? Odpowiedź jest prosta – to właśnie zgniły wyż odpowiada za taki stan pogody.

Zgniły wyż – co dla nas oznacza?

W okresie jesiennym oraz wiosną często dochodzi do sytuacji, kiedy pomimo rozbudowanego ośrodka wysokiego ciśnienia nad naszymi głowami jest pochmurno i mglisto, a niekiedy pojawiają się również opady deszczu i mżawki. Wówczas taki wyż nazywamy zgniłym.

gęsta mgła
Zgniły wyż w naszym kraju najczęściej pojawia się od września do marca.

O zgniłym wyżu mówimy więc w momencie, kiedy pomimo wysokiego ciśnienia i niewielkiego wiatru niebo szczelnie przykrywają chmury, a dodatkowo pojawiają się opady. Zgniły wyż w naszym kraju najczęściej pojawia się od września do marca. Wówczas występuje największa liczba dni z chmurami warstwowymi piętra niskiego.

Jak powstaje zgniły wyż?

Ten rodzaj wyżu powstaje w momencie, kiedy wilgotne i chłodne powietrze przyciskane jest do podłoża i tam też osiada przy braku cyrkulacji powietrza (nie jest mieszane przez wiatr). W wyniku inwersji temperatury tworzą się w nim wówczas gęste mgły oraz chmury warstwowe piętra niskiego – Stratus. Z kolei na wysokości ok. 1-2 km nad ziemią zalegają suche warstwy powietrza.

jak powstaje zgniły wyż
Zgniły wyż powstaje w momencie, kiedy wilgotne i chłodne powietrze przyciskane jest do podłoża.

Zgniły wyż przyczynia się do występowania lokalnych opadów mżawki i deszczu oraz mgieł. Obecność gęstych mgieł w nocy oraz w ciągu dnia w znacznym stopniu ogranicza widoczność na drogach. Bardzo często mogą one utrzymywać się nawet przez całą dobę. Najczęściej po jednej stronie zgniłego wyżu niebo zasnute jest przez chmury piętra niskiego. Z kolei po jego drugiej stronie mamy do czynienia z niemal bezchmurnym niebem.

Wady zgniłego wyżu

Obecność zgniłego wyżu po ciepłym i słonecznym babim lecie jest bardzo nieprzyjemna dla wielu z nas. Obecność niskich chmur warstwowych Stratus wraz z mgłami i mżawką często pogarsza nasze samopoczucie oraz zdolność do koncentracji. Taka aura wpływa niekorzystnie m.in. na kierowców, pogarszając ich zdolność do szybkiej reakcji na drodze. Z kolei ograniczona widoczność spowodowana zaleganiem gęstych mgieł oraz śliską nawierzchnią może doprowadzić do wielu kolizji i wypadków.

zgniły wyż mgła
Obecność gęstych mgieł w nocy oraz w ciągu dnia w znacznym stopniu ogranicza widoczność na drogach.

Zgniły wyż sprzyja obecności smogu, który pochodzi z kominów domów i fabryk zwłaszcza w większych aglomeracjach oraz spalin pochodzących z silników naszych samochodów. Powstały smog z powodu braku wiatru może wówczas zalegać nad danym regionem nawet przez kilka dni. Opadające toksyny i gazy mają niekorzystny wpływ na nasz układ oddechowy i krwionośny. Również temperatura powietrza w obrębie zgniłego wyżu jest o kilka stopni niższa w porównaniu do temperatury, jaką obserwujemy przy rozpogodzeniach.

Zgniły wyż – zalety  

Oprócz złych stron zgniły wyż ma również swoje zalety. Do niewątpliwych „korzyści” związanych z jego obecnością nad danym obszarem z pewnością należy stabilna, wyrównana temperatura zarówno w ciągu dnia, jak również nocą. Utrzymujące się przez dłuższy czas zachmurzenie sprawia, że termometry pokazują podobne wartości temperatur zarówno w ciągu dnia, jak również w ciągu nocy.

mgły
Obecność zgniłego wyżu oznacza stabilne, wysokie ciśnienie oraz brak wiatru i nagłych skoków temperatur.

Z kolei brak chmur w okresie jesiennym i wiosennym najczęściej przynosi nam nocne i poranne przymrozki, natomiast popołudnia stają się cieplejsze. Wówczas zwiększa się różnica temperatur między dniem a nocą. A kolei utrzymujące się przez kilka dni stabilne, wysokie ciśnienie oraz brak wiatru i nagłych skoków temperatur przy zgniłym wyżu są na ogół dla nas korzystne.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
PINTEREST
PINTEREST
INSTAGRAM

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)