Jesienne przekopywanie gleby

Jesień to idealny czas na poprawę struktury gleby w naszych przydomowych ogrodach, a także na działkach. Przekopanie i jednoczesne wzbogacenie podłoża w cenne składniki pokarmowe jesienią przyniesie nam wiele korzyści w kolejnym sezonie wegetacyjnym. W jakim celu przeprowadza się jesienne przekopywanie gleby w ogrodzie i jak powinno wyglądać?

Jesienne przekopywanie gleby w ogrodzie

Przekopywanie gleby jesienią nie jest zabiegiem niezbędnym, jednak jego przyprowadzenie wpływa korzystnie na podłoże. Jesienne przekopywanie gleby poprawia jej właściwości fizyko-chemiczne oraz żyzność, stwarzając korzystne warunki do uprawy roślin w kolejnym sezonie. Głębokie przekopanie podłoża właśnie jesienią jest korzystne dla jego struktury, ponieważ w trakcie zamarzania i rozmarzania wody tworzy się cenna struktura gruzełkowata, która zapewnia najlepszy bilans pomiędzy wodą, a powietrzem.

Jesienne przekopywanie gleby poprawia jej właściwości fizyko-chemiczne.

Ponadto naruszona w wyniku jesiennego przekopania podłoża struktura mikroorganizmów do wiosny zostanie w pełni odbudowana. Przekopanie podłoża powoduje rozluźnienie gleby i jej napowietrzenie w warstwie, w której rozwija się główna część systemu korzeniowego roślin, przy pomocy którego pobierana jest woda oraz niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin makro- i mikroelementy.

Korzyści z jesiennego przekopywania gleby

Oprócz wyżej wymienionych korzyści jesienne przekopywanie gleby znacznie poprawia nawożenie. Przekopanie i rozbicie grudek ma korzystny wpływ na wymieszanie z glebą nawozów (zwłaszcza tych, które wyróżnia mała ruchliwość), które zostaną rozrzucone jesienią. Oprócz tego jesienne przekopywanie gleby wspomaga walkę z groźnymi szkodnikami, a także chorobami.

jesień w ogrodzie
Przekopanie gleby późną jesienią wpływa korzystnie na jej szybsze nagrzewanie się.

Odkrycie wierzchniej warstwy podłoża powoduje wydobycie z niego form przetrwalnikowych szkodników (np. pędraków, drutowców), które giną wskutek niskich temperatur lub zostają zjedzone przez ptaki. Przekopanie gleby późną jesienią wpływa korzystnie na jej szybsze nagrzewanie się, dzięki czemu w okresie wiosennym możemy zacząć ją o wiele szybciej uprawiać.

Jak i kiedy najlepiej przekopać glebę w ogrodzie?

Podłoże, które wcześnie dokładnie oczyścimy z resztek roślinnych oraz chwastów powinniśmy przekopać późną jesienią (możliwie jak najpóźniej) na głębokość szpadla, czyli na ok. 20-30 cm. Wystarczy wbić szpadel w podłoże i odwrócić nim wykopany fragment o 180 stopni, pozostawiając go w tzw. ostrej skibie. Przekopanego podłoża nie grabimy i nie wyrównujemy, pozostawiając je w takim stanie aż do wiosny. Przed rozpoczęciem przekopywania gleby warto pamiętać, aby podłoże miało odpowiednią wilgotność – nie powinno być zbyt suche ani zbyt mokre.

ostra skiba
Przekopanego podłoża nie grabimy i nie wyrównujemy, pozostawiając je w takim stanie aż do wiosny.

Pozostawienie podłoża w ostrej skibie pozwala na przemrożenie gleby na większej głębokości, dzięki czemu zwiększeniu ulega powierzchnia, która zatrzymuje wodę pochodzącą z opadów deszczu i śniegu – w przeciwieństwie do podłoża ubitego i nie przekopanego. To właśnie ta woda stanowić będzie zapas dla roślin w okresie wiosennym, zawłaszcza przy utrzymujących się niedoborach opadów.

Jesienne przekopywanie gleby – które gleby przekopywać?

Jesienne przekopywanie podłoża ma ogromne znaczenie przede wszystkim na glebach ciężkich i gliniastych. Nie zaleca się przekopywania jesienią gleb lekkich, przewiewnych i przepuszczalnych, ponieważ mają one zdolność do nadmiernego wysuszania i napowietrzania się, co ma niekorzystny wpływ na magazynowanie wody. Stają się one wówczas jałowe, a materia organiczna, którą zawierają znacznie szybciej ulega rozkładowi.

jesienne przekopywanie gleby - w ostrej skibie
Jesienne przekopywanie podłoża ma ogromne znaczenie na glebach ciężkich i gliniastych.

Gleby lekkie możemy przekopywać jesienią tylko w momencie, kiedy stosujemy naturalne nawozy organiczne, do których zalicza się m.in. obornik lub kompost. Przekopanie gleby jesienią kończy nasze jesienne prace w warzywniku. Od tego momentu gleba odpoczywa. Powinniśmy jednak pamiętać, aby na wiosnę przekopaną jesienią glebę dokładnie rozbić motyką z ostrych skib, a następnie dokładnie rozgrabić, aby ponownie móc rozpocząć uprawę roślin.  

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
PINTEREST
PINTEREST
INSTAGRAM

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)