OgródUprawa warzyw

Rozsada sałaty – jak przygotować?

5/5 - (8 votes)

Sałata jest jednym z najchętniej uprawianych warzyw w naszych przydomowych ogrodach i na działkach. Dzieje się tak dlatego, że warzywo to jest łatwe w uprawie, szybko rośnie i nie ma wysokich wymagań glebowych. Rozsada sałaty może zostać przygotowana samodzielnie w domu. Jak przygotować rozsadę sałaty w domu?  

Rozsada sałaty w domu

Sałata jest warzywem łatwym w uprawie. Wyróżnia ją krótki okres wegetacji, przez co znakomicie nadaje się na przedplon oraz poplon, a także niewielkie zapotrzebowanie na ciepło. Do prawidłowego wzrostu wymaga jednak dużo światła, dlatego też powinna być uprawiana na stanowiskach dobrze nasłonecznionych. Sałata może być wysiewana w ogrodzie kilka razy w ciągu sezonu. Warzywo to najczęściej wysiewamy bezpośrednio do gruntu, jednak w celu przyspieszenia zbioru możemy uprawiać sałatę z rozsady.

Sałata jest warzywem łatwym w uprawie.fot.: Owned by the author
Sałata jest warzywem niezwykle łatwym w uprawie.

Dlatego też rozsada sałaty może zostać przygotowana przez nas samodzielnie w domu. Rozsada warzyw to nie innego jak rośliny, które zostały wyhodowane z nasion w specjalnie przygotowanych pojemnikach w odpowiednich warunkach. Sałata zawiera wiele cennych składników odżywczych, dlatego też samodzielnie wyhodowane warzywo może być znakomitym dodatkiem do posiłków. Jak przygotować rozsadę sałaty, aby móc cieszyć się zdrowymi i wysokimi plonami?

Jak przygotować rozsadę sałaty w domu?

Ważną korzyścią związaną z domową produkcją rozsady jest m.in. znaczna oszczędność pieniędzy. Sprzedawana rozsada jest bowiem znacznie drożna, a oferta odmian gotowej rozsady jest najczęściej uboższa w porównaniu do oferty nasion sałaty, z których możemy ją przygotować. W celu przygotowania rozsady wysiew nasion sałaty powinniśmy rozpocząć już w lutym. Nasiona sałaty umieszczamy w płytkich pojemnikach lub skrzynkach z torfem lub podłożem przeznaczonym do wysiewu warzyw.

jak przygotować rozsadę sałatyfot.: Owned by the author
W celu przygotowania rozsady wysiew nasion sałaty powinniśmy rozpocząć już w lutym.

Do przygotowania rozsady sałaty bardzo dobrze sprawdzą się również wielodoniczki, które znaleźć można w każdym sklepie ogrodniczym. Dobrym rozwiązaniem są również doniczki biodegradowalne. Nasion nie wysiewamy zbyt gęsto, a po wysianiu przykrywamy je cienką warstwą podłoża i zraszamy wodą. Pojemniki z nasionami umieszczamy w ciepłym i słonecznym miejscu – najlepiej na parapecie okiennym, zapewniając temperaturę w zakresie od 18 do 20°C. Następnie pojemniki z nasionami podlewamy regularnie, ale niezbyt obficie.

Rozsada sałaty w domu – pikowanie siewek

Kiedy siewki naszej sałaty wypuszczą pierwsze liście właściwe, wówczas powinniśmy je przepikować. Pikowanie rozsady, która została przygotowana w domu niezbędne jest do dalszego prawidłowego wzrostu i rozwoju roślinPikowanie warzyw zapewnia roślinom właściwe warunki niezbędne do przekształcenia się w sadzonki, które następnie sadzi się w wybranym miejscu w ogrodzie. Najlepiej, jeśli każdą siewkę przepikujemy do osobnego i niedużego plastikowego pojemnika – np. po jogurcie.

fot.: Owned by the author
Pikowanie rozsady, która została przygotowana w domu niezbędne jest do dalszego prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin.

Przed rozpoczęciem pikowania sałaty powinniśmy pamiętać, aby wyciąć otwór na dnie każdego z pojemników. Posadzone młode rośliny powinniśmy regularnie podlewać. Warto pamiętać, aby nie wystawiać młodych roślin na zbyt mocne słońce i unikać przeciągów. Zanim posadzimy rośliny w gruncie, powinniśmy pamiętać o hartowaniu rozsady, czyli przyzwyczajeniu roślin do warunków, jakie panują na zewnątrz. Proces hartowania rozsady powinniśmy przeprowadzać stopniowo. Hartowanie rozsady powinno trwać około tygodnia.

Uprawa sałaty z rozsady – sadzenie rozsady sałaty do gruntu

Termin sadzenia roszady sałaty do gruntu uzależniony jest m.in. od odmiany. Przygotowana przez nas rozsada sałaty powinna zostać umieszczona w gruncie najwcześniej w drugiej połowie marca (odmiany wczesne). Rozstawa, w jakiej powinny znaleźć się rośliny uzależniona jest również od odmiany. Po umieszczeniu rozsady sałaty w gruncie warto przykryć ją agrowłókniną, która zapewni skuteczną ochronę przed wiosennymi przymrozkami w kwietniu oraz w maju.

uprawa sałaty z rozsadyfot.: Owned by the author
Sałatę z rozsady umieszczamy w gruncie najwcześniej w drugiej połowie marca.

Większość odmian sałaty jest odporna na spadki temperatur do ok. 3°C. Sałatę możemy sadzić również w tunelach foliowych lub w szklarniach. Najważniejszymi zabiegami pielęgnacyjnymi w trakcie uprawy sałaty są: regularne odchwaszczanie grządek oraz systematyczne podlewanie roślin. Termin zbioru sałaty uzależniony jest od terminu sadzenia roślin do gruntu oraz od odmiany sałaty.

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)