Ochrona owocówOgródUprawa owoców

Co sadzić obok truskawek?

5/5 - (2 votes)

Posadzenie odpowiednich roślin w bezpośrednim sąsiedztwie truskawek sprawi, że te będą mniej podatne na porażenie przez groźne choroby oraz na ataki szkodników. Co sadzić obok truskawek, by zapewnić im odpowiednią zdrowotność i wysokiej jakości plony?

Co sadzić obok truskawek?

Są grupy roślin, które wydzielają substancje ograniczające występowanie chorób i szkodników na plantacjach truskawek. Co sadzić obok truskawek, by móc cieszyć się zadowalającym plonem? Dobrym rozwiązaniem będzie posadzenie w poblizu truskawek cebuli, pora, szczypiorku, a także czosnku. Rośliny te uchronią nasze truskawki przed chorobami grzybowymi takimi jak chociażby szara pleśń. Bardzo dobrze na nasze truskawki wpłynie również sąsiedztwo roślin motylkowatych, do których zalicza się m.in. fasolę oraz groch. Rośliny te wzbogacają podłoże w cenny azot.

co sadzimy obok truskawekfot.: Owned by the author
Posadzenie odpowiednich roślin w bezpośrednim sąsiedztwie truskawek sprawi, że te będą mniej podatne na porażenie przez groźne choroby oraz na ataki szkodników.

Dobrym sąsiedztwem dla truskawek są również warzywa takie jak sałata, rzodkiew, burak ćwikłowy oraz szpinak. Truskawki bardzo dobrze rosną również w bezpośrednim sąsiedztwie ziół – tymianku, pietruszki, kolendry, mięty pieprzowej oraz szałwii lekarskiej. Co jeszcze sadzić obok truskawek? Dobrze sprawdza się również rumianek oraz ogórecznik lekarski, które stymulują truskawki do lepszego kwitnienia, ponadto ich zapach przywabia owady zapylające.

Czego nie sadzić obok truskawek?

Wiemy już, co sadzić obok truskawek w ogrodzie. Jest jednak również wiele roślin, które nie powinny znaleźć się w bezpośrednim sąsiedztwie truskawek. Należą do nich wszystkie kapusty – brukselska, biała, czerwona, włoska, pekińska, a także jarmuż, kalarepa, brokuł oraz kalafior.

sąsiedztwo truskawekfot.: Owned by the author
Różnorodność roślin sprzyja również rozwojowi naturalnych wrogów szkodników truskawek oraz zwabia owady zapylające.

Nie zaleca się również uprawy truskawek w pobliżu ogórków, poziomek oraz truskawkopoziomek. Dwie ostatnie grupy roślin porażane są bowiem przez te same choroby i atakowane przez te same szkodniki, ponadto zagłuszają plantację truskawek. Czego jeszcze nie sadzić obok truskawek? W bezpośrednim sąsiedztwie truskawek nie zaleca się także uprawy malin oraz jeżyn.

Dlaczego warto sadzić inne rośliny obok truskawek?

Dobre sąsiedztwo roślin wpływa korzystnie nie tylko na zdrowotność plantacji (ograniczając m.in. rozwój chorób grzybowych) i pozwala uzyskać wysokie plony dobrej jakości, lecz niesie wiele innych korzyści. Różnorodność roślin sprzyja również rozwojowi naturalnych wrogów szkodników truskawek oraz zwabia owady zapylające. Niektóre wydzielają substancje, które odstraszają szkodniki. Część roślin wzbogaca także podłoże w cenne dla naszych truskawek składniki pokarmowe.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)