Ochrona owocówOchrona warzywOgród

Choroby grzybowe roślin w ogrodzie

4.9/5 - (7 votes)

Posiadanie własnego ogrodu wymaga dużego wkładu pracy zwłaszcza, kiedy uprawiamy w nim warzywa lub drzewa i krzewy owocowe. W ogrodzie bardzo często w uprawach pojawiają się choroby grzybowe roślin. Jakie choroby grzybowe najczęściej atakują nasze uprawy? Jak zwalczać choroby grzybowe roślin? Jak zapobiegać i jak z nimi walczyć bez stosowania chemii?

 

Choroby grzybowe roślin

Grzybowe choroby roślin wywoływane są przez patogeny grzybowe. Pierwszym etapem rozwoju choroby jest infekcja. Okres infekcji trwa najczęściej od 2 godzin do kilku tygodni lub nawet do kilku lat. Infekcja odbywa się najczęściej przez powstałe na roślinach rany lub przez tkankę okrywającą. Pierwszy etap polega na naniesieniu na roślinę fragmentu grzybni lub zarodników. Patogeny chorobotwórcze następnie pokonują wiele barier ochronnych roślin. Choroby grzybowe roślin w ogrodzie są niezwykle niebezpieczne i bardzo szybko się rozprzestrzeniają.

Pierwszym etapem rozwoju choroby grzybowej jest infekcja.

Próg infekcji, czyli minimalna ilość patogenów dokonujących infekcji zależy m.in. od rodzaju patogenu, podatności roślin na dany patogen oraz panujących w danym momencie warunków atmosferycznych. Znakomitym miejscem do infekcji są powstałe na roślinach zranienia mechaniczne lub rany. Jak zwalczać choroby grzybowe roślin?

Groźne choroby grzybowe w uprawach

Chorób grzybowych atakujących rośliny w ogrodzie jest bardzo dużo. Jednak do najgroźniejszych zalicza się zarazę ziemniaka, szarą pleśń, mączniaka prawdziwego, mączniaka rzekomego, fuzariozy, plamistość liści, kędzierzawość liści, rdzę gruszy oraz parcha jabłoni i brunatną zgniliznę. Jak zwalczać choroby grzybowe roślin bez stosowania chemicznych środków ochrony roślin?

choroby grzybowe roślinfot.: Owned by the author
Choroby grzybowe roślin wywołują groźne patogeny grzybowe.

Chociaż nie zawsze istnieje możliwość całkowitej eliminacji chorób grzybowych roślin, to stosując odpowiednie metody w znacznym stopniu można ograniczyć ich występowanie. Ogród to nie tylko uprawiane w nim warzywa i owoce. To przede wszystkim ekosystem, w którym powinna panować równowaga biologiczna. To właśnie od niej w dużym stopniu zależy kondycja i zdrowotność roślin.

Lustracja roślin przed zakupem

Uniknięcie rozwoju chorób grzybowych możliwe jest już na etapie zakupu roślin. Profilaktyka związana jest m.in. z zakupem zdrowych roślin. Dlatego też przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić je pod kątem obecności plam, różnego rodzaju przebarwień oraz nalotów na liściach i łodygach.

Profilaktyka związana jest m.in. z zakupem zdrowych roślin.

Warto również sprawdzić, czy ziemia, w której znajduje się roślina nie jest przesuszona. Od tego zależy bowiem, czy roślina przyjmie się w ogrodzie.

Profilaktyka skutecznym sposobem ochrony roślin przed chorobami grzybowymi

Istnieje kilka sposobów ochrony roślin przed chorobami grzybowymi. Jednym z nich jest metoda agrotechniczna. Na czym polega agrotechniczna metoda ochrony przed chorobami grzybowymi roślin? To przede wszystkim wykonywanie zabiegów agrotechnicznych, których celem jest poprawa zdrowotności roślin i tym samym zwiększenie ich odporności na możliwość powstania wszelkiego rodzaju uszkodzeń.

Większość chorób przenoszona jest przez patogeny wraz z resztkami roślin, dlatego należy je usunąć lub głęboko zakopać.

Odpowiednie przygotowanie podłoża niszczy formy przetrwalnikowe grzybów oraz chwasty, które mogą być ich żywicielami pośrednimi. Większość chorób przenoszona jest przez patogeny wraz z resztkami roślin, dlatego należy je usunąć lub głęboko zakopać. Plantacja np. pomidorów nie powinna znajdować się w pobliżu uprawy ziemniaków, która sprzyja występowaniu zarazy ziemniaka – groźnej choroby grzybowej pomidorów.

Prawidłowe warunki uprawy roślin

Niewłaściwe warunki związane z uprawą roślin zwiększają ryzyko porażenia roślin chorobami grzybowymi. Jak ograniczać występowanie chorób grzybowych roślin? Rośliny w ogrodzie należy uprawiać na stanowiskach przewiewnych z zachowaniem odpowiednich odstępów (prawidłowej rozstawy) pomiędzy poszczególnymi roślinami. Zapewnia ona odpowiednią cyrkulację powietrza.

choroby grzybowe roślinfot.: Owned by the author
Rośliny w ogrodzie należy uprawiać na stanowiskach przewiewnych z zachowaniem prawidłowej rozstawy.

Plantacja roślin warzywnych powinna być również odchwaszczona. Chwasty powodują bowiem wzrost wilgotności w bezpośrednim sąsiedztwie roślin uprawnych, co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Ponadto są żywicielami pośrednimi chorób grzybowych roślin. Ważny jest również odpowiedni czas podlewania roślin. Rośliny w ogrodzie najlepiej podlewać rano lub późnym popołudniem. Wówczas liście zdążą przeschnąć jeszcze przed nocą.

Odpowiedni termin siewu roślin

Siew nasion we wcześniejszym terminie powoduje szybsze kiełkowanie i tym samym ogranicza straty, jakie mogą wystąpić w wyniku porażenia roślin przez choroby grzybowe. Np. fasola wysiana w odpowiednim terminie będzie wówczas w mniejszym stopniu porażona przez sprawcę szarej pleśni (grzyb z rodzaju Bortytis).

choroby grzybowe roślinfot.: Owned by the author
Siew nasion we wcześniejszym terminie powoduje szybsze kiełkowanie.

Choroby grzybowe roślin mogą być także skutkiem zbyt gęstego wysiewu roślin lub siewu zbyt głębokiego – zwłaszcza w przypadku gleby wilgotnych i słabo przepuszczanych.

Stosowanie wyciągów z roślin

Stosowanie wyciągów stanowi jeden z elementów biologicznej ochrony roślin. Zapobiegają one rozwojowi nie tylko chorób grzybowych roślin, lecz niszczą także mszyce, przędziorki, mączliki oraz skoczki. Najprościej jest przygotować wywary oraz wyciągi z roślin.

choroby grzybowe roślinfot.: Owned by the author
Stosowanie wyciągów stanowi jeden z elementów biologicznej ochrony roślin.

Najczęściej stosuje się wyciąg z czosnku, wyciąg z mniszka lekarskiego oraz wyciąg z pokrzywy. Choroby grzybowe roślin eliminować można również dzięki stosowaniu wywarów z cebuli.

Jak zwalczać choroby grzybowe roślin po zaobserwowaniu pierwszych objawów?

Ważne jest regularne przeprowadzanie lustracji roślin w ogrodzie. Dzięki temu można skutecznie „zdusić w zarodku” niewielkie ognisko chorób grzybowych.

choroby grzybowe roślinfot.: Owned by the author
Ważne jest regularne przeprowadzanie lustracji roślin w ogrodzie.

W przypadku zaobserwowania pierwszych objawów choroby należy jak najszybciej usunąć porażone fragmenty roślin i głęboko je zakopać. Nie zaleca się kompostowania porażonych fragmentów roślin ani też liści.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)