Ochrona owocówOchrona warzywOgród

Ekologiczne zwalczanie mszyc w ogrodzie

5/5 - (3 votes)

Mszyce zaliczane są do niezwykle uciążliwych szkodników, występujących powszechnie w ogrodach i na działkach. Pojawiają się zarówno na roślinach ozdobnych i warzywnych, jak również na drzewach i krzewach owocowych, powodując ogromne straty w plonach. W celu zapobiegania ich rozwojowi warto stosować ekologiczne zwalczanie mszyc w ogrodzie.

 

Ekologiczne zwalczanie mszyc w ogrodzie

Te owady mające od 2 do 5 mm długości pojawiają się w naszych ogrodach nieoczekiwanie i bardzo szybko się rozmnażają, dlatego trudno je zwalczać. Szkodliwość mszyc polega przede wszystkim na wysysaniu soków z roślin i ich dalszemu zanieczyszczaniu spadzią, która prowadzi do rozwoju saprofitycznych grzybów. Żerowanie mszyc na roślinach niemal zawsze powoduje znaczne spadki plonów – zarówno wśród uprawianych warzyw, jak również owoców. Ponadto mszyce są wektorami groźnych wirusów. Mogą być one przenoszone przez cały okres ich występowania na roślinach. Niezwykle ważna jest zatem odpowiednia profilaktyka oraz ekologiczne zwalczanie mszyc w ogrodzie.

Profilaktyka przeciwko mszycom pierwszym krokiem do sukcesu

Pierwszym krokiem do skutecznej walki z mszycami w ogrodzie jest zapobieganie ich występowaniu. Pierwsze wiosenne pokolenia mszyc najczęściej żerują na chwastach. Na rozwój mszyc w ogrodzie wpływa korzystnie również nadmierne zagęszczenie roślin. Warto zatem regularnie usuwać chwasty i przerywać rośliny znajdujące się w zbyt dużych skupiskach i zagęszczeniu. Dotyczy to zarówno upraw warzywnych, jak i roślin ozdobnych.

Sposoby walki z mszycami  

Jedną z metod ekologicznego zwalczania mszyc w ogrodzie jest sadzenie roślin odstraszających niechciane szkodniki. Do takich roślin zalicza się przede wszystkim czosnek, cebulę, lawendę oraz miętę. Uprawa współrzędna warzyw, czyli uprawa odpowiednio dobranych gatunków warzyw na jednej grządce, jest kolejnym skutecznym sposobem na mszyce.

ekologiczne zwalczanie mszyc w ogrodziefot.: Owned by the author
Uprawa współrzędna warzyw jest skutecznym sposobem na walkę z mszycami.

Warto wiedzieć, jakie jest najodpowiedniejsze sąsiedztwo warzyw – czyli które z roślin oddziałują na siebie pozytywnie, a które negatywnie. Warto zwrócić uwagę, aby nie sadzić upraw szczególnie lubianych przez mszyce w zbyt dużych skupiskach, ponieważ w ten sposób ułatwimy mszycom żerowanie i ich dalszy rozwój. Np. zamiast wysiewać koper na grządkach, można posiać go pomiędzy roślinami ozdobnymi.

Naturalne preparaty na mszyce w ogrodzie

Walkę z mszycami można prowadzić samodzielnie przygotowując specjalne preparaty. Jest to kolejny sposób na ekologiczne zwalczanie mszyc w ogrodzie.

– Preparat na mszyce z pokrzywy przygotowuje się, zalewając ok. 10 l wody 1000 g pokrzyw, które zostały zebrane najlepiej przed kwitnieniem. Tak przygotowany wyciąg pozostawia się na ok. 1 dobę.

– Preparat na mszyce z cebuli – opiera się na przygotowaniu ok. 75 g pociętej cebuli i jej zalaniu 10 l wody. Następnie wyciąg należy gotować przez pół godziny. Tak przygotowany preparat stosuje się nie tylko na mszyce, lecz również na choroby grzybowe.

– Preparat na mszyce z mniszka lekarskiego przygotowuje się, zalewając ok. 400 g liści mleczu 10 l wody i pozostawiając go na ok. trzy godziny.

– Preparat na mszyce z czosnku – polega na przygotowaniu wyciągu z ok. 250 g roztartych nasion czosnku, które zalewa się 10 l wody, a następnie pozostawia na 1 dobę. Wywar przygotowuje się, gotując wyciąg przez ok. 20 minut.

Powyższe preparaty stosuje się bez rozcieńczania nie tylko na mszyce, lecz również na inne szkodniki (m.in. przędziorki, roztocza i miodówki) oraz przeciwko groźnym chorobom roślin. Przygotowane wyciągi na mszyce zużywa się w ciągu jednego dnia, nie pozostawiając ich na dłużej.

Sprawdzonym sposobem zwalczania mszyc jest zastosowanie mieszaniny mleka i wody w proporcji 1:1. Mleko musi być jednak świeże – najlepiej prosto od krowy.

Innym sposobem ekologicznego zwalczania mszyc jest stosowanie oprysku szarym mydłem (mydłem potasowym). W tym celu rozpuszczamy ok. 20 g szarego mydła w 1 l cieplejszej wody. Gdy płyn ostygnie, wówczas wykonujemy oprysk na mszyce.

Ekologia w ogrodzie – korzyści ze stosowania niechemicznych metod walki z mszycami

Każdy z nas chce jeść zdrowe owoce i warzywa, pozbawione chemii. Ekologiczne zwalczanie mszyc w ogrodzie nie jest szkodliwe dla środowiska. Jest to ważne, jeśli opryski na mszyce stosujemy na uprawy, które następnie mają być spożywane. Opryski samodzielnie przygotowanymi preparatami z roślin są w pełni naturalne – i co najważniejsze nieszkodliwe dla naszego zdrowia i najbliższego otoczenia.

ekologiczne zwalczanie mszyc w ogrodziefot.: Owned by the author
Mszyce są wektorami groźnych wirusów., które mogą być przenoszone przez cały okres występowania szkodników na roślinach.

Mszyce są również chętnie zjadane przez owady pożyteczne, do których należą m.in. biedronki i złotooki. Dlatego też warto stworzyć im korzystne warunki do rozwoju w naszym ogrodzie. Stosowanie chemicznej ochrony roślin wpływa niekorzystnie na nasze otoczenie, lecz również szkodzi owadom pożytecznym.

 

Love Natura – Kochamy to, co naturalne!

Spodobał Ci się nasz artykuł? Udostępnij go znajomym!

Przemysław Matuszewski

Jestem mgr inż. agronomii. Interesuję się uprawą roślin i wszystkim, co jest z nimi związane. Pasjonują mnie dziedziny dotyczące ogrodnictwa, biologicznych środków ochrony roślin, uprawy pod osłonami oraz rolnictwa ekologicznego. Ponadto fascynuje mnie meteorologia i ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Staram się być jak najbliżej natury i żyć w zgodzie z nią. Uwielbiam kontakt z przyrodą. Lubię wszystko, co naturalne.

Podoba Ci się nasza strona? Podziel się nią ze znajomymi :)