Jak podlewać rośliny w ogrodzie?
Podlewanie jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w ogrodzie. Rośliny uprawne w przydomowych ogrodach i na działkach w zależności od ich indywidualnych potrzeb oraz wielu innych czynników należy regularnie podlewać. Jak podlewać rośliny w ogrodzie?
Jak podlewać rośliny w ogrodzie?
Upalne letnie dni z dużą ilością promieni słonecznych prowadzą najczęściej do zahamowania wzrostu i rozwoju uprawianych w ogrodach roślin. Nawet krótkotrwałe niedobory wody mogą doprowadzić do śmierci roślin. Dlatego też rośliny należy podlewać regularnie. Zapewnia im to optymalne warunki niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju oraz pozwoli na uzyskanie wysokich i dobrych jakościowo plonów. Jak podlewać rośliny?
Wymagania związane z wilgotnością podłoża dla każdego gatunku roślin są różne. Z wymaganiami wodnymi poszczególnych gatunków uprawianych roślin związana jest częstość ich podlewania oraz ilość wody, jaka jest potrzebna każdej z roślin uprawianej w ogrodzie. Ilość wody zależy również od panujących warunków atmosferycznych.
Jak często podlewać rośliny w ogrodzie?
Na początku – kiedy rośliny są jeszcze młode należy podlewać je oszczędnie. Zbyt obfite podlewanie roślin w początkowych fazach wzrostu i rozwoju prowadzi do wytwarzania płytkiego systemu korzeniowego, co w przypadku mogącej wystąpić w późniejszym okresie suszy może spowodować problem z pobieraniem wody z głębszych warstw podłoża. Jak podlewamy rośliny? Zbyt częste i obfite podlewanie roślin przyzwyczaja je do stałej wilgotności podłoża.
Zbyt częste i obfite podlewanie roślin przyzwyczaja je do stałej wilgotności podłoża.
Wówczas w przypadku pojawiających się niedoborów opadów mogą one nie przetrwać suszy, gdyż nie będą w stanie wytworzyć odpowiednich mechanizmów ochronnych związanych z właściwą regulacją gospodarki wodnej.
Podlewanie roślin a rodzaj podłoża
W przypadku roślin uprawianych na glebach ciężkich, gliniastych przy widocznych deficytach wody podlewanie wykonuje się na 2-3 razy dziennie, aby wokół roślin nie gromadziło się zbyt dużo wody. Jak podlewać rośliny na glebach żyznych?
W przypadku roślin uprawianych na glebach żyznych, które są przepuszczalne nawadnianie roślin należy wykonywać nieco rzadziej, jednak obficie. Gleby piaszczyste z kolei wymagają dostarczania dużych ilości wody roślinom, gdyż woda szybciej przedostaje się w głębsze warstwy profilu glebowego. Najlepiej podlewać ogród wodą o temperaturze mieszczącej się w granicach od 12 do 15 °C.
Ile wody należy dostarczać uprawianym roślinom?
Ilość wody, jaką należy dostarczyć uprawianym roślinom uzależniona jest od gatunku rośliny, rodzaju gleby, stanowiska (słoneczne, zacienione) oraz od fazy rozwojowej, w jakiej się znajduje. Optymalne dostarczenie potrzebnej roślinom użytkowym wody wymaga stałej obserwacji ich wzrostu i rozwoju oraz wyciągnięcia wniosków, przy jakiej ilości dostarczanej wody ich rozwój będzie przebiegał najlepiej.
Najlepiej rośliny uprawiane w ogrodzie podlewać rzadziej – jednak obficiej, aby gleba została zwilżona na głębokość przynajmniej 15 cm.
Najlepiej rośliny uprawiane w ogrodzie podlewać rzadziej – jednak obficiej, aby gleba została zwilżona na głębokość przynajmniej 15 cm. Zbyt obfite podlewanie roślin również nie jest dla nich korzystne, gdyż zalane korzenie roślin szybko gniją, co najczęściej prowadzi do ich zamierania.
Kiedy najlepiej podlewać rośliny?
Rośliny najlepiej podlewać deszczówką, czyli wodą ciepłą i miękką. Kiedy podlewać rośliny w ogrodzie? Najlepszą porą na podlewanie roślin są godziny poranne. Wówczas słońce nie operuje jeszcze zbyt intensywnie. Ponadto w godzinach porannych woda znacznie szybciej wsiąka, co zapewnia efektywniejsze wykorzystanie jej przez rośliny. Zraszanie liści roślin w bezchmurny i słoneczny dzień (godziny południowe, popołudniowe) może spowodować ich poparzenie.
Dobrą porą na podlewanie roślin są godziny późno popołudniowe. W tym czasie podlane rośliny zdążą jeszcze wyschnąć przed nadejściem nocy. Przy podlewaniu samym wieczorem nie należy zwilżać części nadziemnych uprawianych roślin, gdyż może to doprowadzić do rozwoju groźnych chorób grzybowych. Dlatego też w godzinach wieczornych należy zraszać podłoże wokół roślin, a nie ich liście i łodygi.
Love Natura – Kochamy to, co naturalne!